reklama

Jsme na Facebooku! Koukni, co je nového.

Seriál na Studenta.cz Závislost na technologiích: Jsou technologie drogou moderní doby? Nejsme na nich tak nějak... závislí?

Jsi ve stresu? Vybarvi se do klidu

30.10.2015 / Studentský život

Nikdo nepochybuje o tom, že je tempo dnešní doby až šibeničně vysoké, což v mnohých probouzí stres. Proti němu se však dá bojovat - třeba barvami. 

Stresu se dnes člověk nevyhne - nebo jen s velikým štěstím. Krátkodobý stres nemusí být úplně negativním prvkem - může totiž vést k vyšší výkonnosti, namotivovanosti a efektivitě (v takovém případě se mu říká eustres, což zní, jako že jej schvaluje i Evropská unie). Dlouhodobý stres (distres) však rozhodně není žádoucím společníkem. Je jedním ze základních stavebních prvků civilizačních chorob, depresí a úzkostí - zkrátka, dokáže s člověkem nesympaticky zamávat po stránce tělesné i duševní. 

Stresových faktorů je kolem nás přitom neustále nebetyčně mnoho - a to především těch psychických či sociálních. Zkoušková období, práce a plnění termínů, pocity nesplněného očekávání, přehnané zodpovědnosti, dokonce i ten nesnesitelně dlouhý poslední týden před výplatou může jednomu způsobit nemilé stresové chvilky. 

Způsobů, jak se stresu bránit, je několik. Můžete se naučit si od něj získat emoční odstup, popřít je či minimalizovat jeho význam racionální úvahou (doopravdy jde totiž velice často o problém řádově menší, než jak jej člověk vnímá), ovšem rozhodně se musíte naučit odpočívat a relaxovat. Oblíbeným nástrojem relaxace se pak v současnosti stávají tzv. antistresové omalovánky, které na náš trh přináší mimo jiné nakladatelství Grada.

Pamatujete si ten nebeský klid, kdy jste coby děti - jen vy a vaše pastelka - hojně naplňovali svůj umělecký potenciál? A později na základní/střední/vysoké škole chvíle, kdy mnohem zábavnější než hodina či přednáška byl prázdný roh sešitu, který musel nutně posloužit jako podklad pro vaše artistické vyjádření v podobě všelijakých kresbiček, ornamentů, nápisů vaší osobité kaligrafie (kterou svět ještě nebyl sto ocenit) a podobně? Oba tyto motivy se teď slévají v omalovánkách pro dospělé.

V knize Antistresové omalovánky pro dospělé naleznete kvanta - nečekaně - omalovánek. Oblíbené mandaly, květiny, motýly a mnohem větší živočichy, stroje a katedrály. K jejich vyplnění můžete použít skupiny barevného tónování, které vám kniha nastíní... anebo ještě lépe: nehledět na konvence a sáhnout vždy přesně po té barvě, kterou vám vlastní cit doporučuje. 

Antistrestové omalovánky pro dospělé navíc přinášejí i několik stránek nenáročného, milého a motivačně laděného textu. Ovšem tím hlavním, oč v téhle knize jde, jsou:
- obrázky
- barvy
- vy
- a váš relax.

Někdy zkuste stres zaplašit pastelkami. Vybarvěte se do klidu.

Text: Josef Horký
Foto: GRADA, pixabay.com

Diskusní fórum

reklama
reklama
reklama