reklama

Jsme na Facebooku! Koukni, co je nového.

Seriál na Studenta.cz Dělat (si) radost - Doba je konzumní, jsme i my? Co nám vlastně dělá radost?

Nebuď gaučák a začni něco dělat. Přihlas svůj projekt do programu SmartUp

19.9.2016 / Studentský život

Jakub vrátil městu majáles, Soňa pomohla desítkám studentů najít uplatnění, Karel uspořádal benefiční koncert pro handicapované děti a Pavla se snaží, aby byla v noci zase tma. Jak to dokázali? Stačilo, aby se rozhlíželi kolem sebe a zamysleli se nad tím, co by pro radost zrealizovali. Nejlépe totiž dokáže člověka z gauče zvednout právě to, co ho baví. Své nápady potom přihlásili do programu SmartUp na webových stránkách www.o2smartup.cz, kam se můžeš přihlásit i ty.  Přijď se zajímavým projektem a můžeš dostat až 190 tisíc korun na jeho realizaci.

Díky Jakubovi mají v Trutnově opět majáles

Už když byl Jakub na střední škole, ve městě mu něco chybělo. „Trutnov byl, jak se tak říká, trochu zatáhlej. Chtěli jsme to tu nakopnout, a tak jsme se s kamarádem rozhodli uspořádat studentský majáles,“ vypráví Kuba. Na projekt získal finanční podporu z programu SmartUp a studentský svátek, který byl za socialismu ve městě zakázán, úspěšně obnovil. „Bez kontaktů a finančních prostředků jsme první ročník dali dohromady hlavně díky grantu získanému od programu SmartUp. Dneska už festival pořádají mladší a já jsem rozjel další projekt – terénní cyklostezky,“ vypráví akční Jakub.

Soňa pomáhá studentům najít uplatnění na trhu práce

Podnikavá a neustále něco kutící Soňa se během pár let vyšvihla až do správní rady Nadace O2. Přitom to celé začalo docela nevinně. Tehdejší studentka agrobyznysu se inspirovala na stáži v zahraničí a napsala jednoduchý projekt, který pomáhal studentům najít po škole uplatnění. „Ve světě je běžné, že velké firmy podporují vysoké školy a mezi jejich studenty si vybírají talenty. Přirozený, ale v Česku ne úplně funkční systém. Proto jsem s podporou SmartUp založila veletrh a portál www.uplatni.se, na kterém se firmy potkávají se studenty. Když si padnou do oka, začnou spolupracovat,“ vysvětluje princip svého úspěšného projektu Soňa.

Karel podporuje handicapované děti skrze hudbu

Karel do programu Nadace O2 přišel s nápadem, jak podpořit již existující benefiční koncert pro handicapované děti. „Když vidím, že bych někomu mohl pomoci, rád to udělám. Zároveň mě strašně baví hudba, a proto jsem se zapojil do festivalu Hudba pomáhá,“ popisuje Karel. „Jednoho dne jsme si se zakladateli festivalu sedli, napsali přihlášku a získali podporu. Dneska máme za sebou 16 koncertů a stovky tisíc korun vybraných pro děti s různými handicapy,“ uvádí Karel, který dnes navíc moderuje různé události a působí v několika neziskovkách.

Pavla chce zachránit tmu

Když v Evropě zajde slunce, neznamená to, že padne tma. Starý kontinent stále více zaplavuje tzv. světelný smog a z toho jsou zmatení hlavně živočichové a rostliny. „Už delší dobu jsme s kamarády pracovali na projektech, které se zabývaly světelným smogem. Je to obrovské téma, které se moc neřeší, a já chtěla rozpoutat diskusi hlavně mezi mladými lidmi. Tak jsem vyplnila přihlášku, a ono to klaplo,“ povídá Pavla. Nyní jsou to už čtyři roky, kdy dostala první podporu z programu SmartUp a od té doby uspořádala celou sérii vzdělávacích workshopů s odborníky.


SmartUp je program Nadace O2, který podporuje projekty mladých lidí od 15 do 26 let, které nějak pomáhají jejich okolí. Pokud nosíš v hlavě zajímavý nápad, máš něco, co tě opravdu baví a chtěl bys to využít pro svůj projekt, vyzkoušej SmartUp. Nemusíš mít extra velké zkušenosti, se vším ti umíme pomoct. 

Kromě finanční podpory ti SmartUp nabízí vzdělání a možnost inspirovat se od dalších zajímavých lidí. Podívej se třeba na příběhy našich „hrdinů“ – Jakuba, Soni, Karla a Pavly. Těm se povedlo jejich projekty úspěšně zrealizovat a rozvinout a díky zkušenostem z programu se nyní sami profilují v oblastech, které je baví a zároveň se stali „ambasadory“ programu.

Diskusní fórum

reklama
reklama
reklama