reklama
 
Darovat krevní plazmu znamená zachránit lidský život

Darovat krevní plazmu znamená zachránit lidský život

Také často bilancujete třeba ještě svůj mladý život a přemýšlíte, co jste už dokázali a co vše byste ještě dokázat chtěli? Něco můžete udělat už nyní – zachránit lidský život! Darovat krevní plazmu je snadné a dokonce může být i příjemné. Pro někoho se navíc stanete hrdinou.
reklama

Transfuze krve či jejích složek je zapotřebí nejen při úrazech a operacích, ale také při léčbě závažných onemocnění jako je leukémie, krvácivé poruchy nebo onemocnění jater či ledvin. Krevní plazma totiž slouží jako výchozí surovina pro výrobu celé řady léků zachraňujících lidské životy, které jiným způsobem vyrobit nelze. Jejich spotřeba navíc každým rokem stoupá a dnes jsou tisíce nemocných lidí závislých na vaší pomoci.

Plazma tvoří něco málo přes polovinu lidské krve a sama je z 90 % tvořena vodou. Další dvě procenta zaujímají minerální látky a 8 % plazmatické bílkoviny, které jsou základem pro výrobu život zachraňujících léčiv.

Proteiny v plazmě léčí šokové stavy, popáleniny, primární imunitní nedostatečnost, poruchy srážlivosti krve a mnoho dalších vážných nemocí.

Bezpečný a efektivní odběr lidské krevní plazmy k dalšímu zpracování (frakcionaci) provádí již sedmým rokem společnost UNICAplasma. Její kvalifikovaní zaměstnanci dosahují té nejvyšší úrovně kvality odebírané plazmy pomocí moderního vybavení a přísného systému kontroly. Vše je naprosto bezpečné, nemusíte se bát.

Rozhodli jste se darovat krevní plazmu?

Každý dárce prochází před darováním plazmy základním vyšetřením, při kterém se mu měří krevní tlak, tep, tělesná teplota a krevní obraz. Před prvním darováním je vyšetření důkladnější, stejně jako každé čtyři měsíce. Vedle radosti z dobrého skutku tak získáte darováním krevní plazmy bezplatnou kontrolu svého zdravotního stavu.

Foto: Studenta

Můžete také využít možnosti úhrady svých nákladů spojených s darováním, nebo uplatnit zákonné benefity v podobě uvolnění za zaměstnání s náhradou mzdy a snížení daňového základu o 2 000 Kč za každý odběr.

Vaše krevní plazma může pomáhat až po druhém odběru

Skutečně pomáháte pouze opakovaným darováním krevní plazmy. Bezprostředně po odběru se totiž z plazmy odebírají vzorky na virologické testování jako je HIV, žloutenka a syfilis, a poté je plazma šokově zamrazena a uložena v komorovém mrazícím zařízení. Až po opakovaném negativním vyšetření, tedy při druhém odběru, při kterém se také ve vzorku neprokážou viry, putuje vaše plazma do frakcionačního závodu. Je tedy třeba provést minimálně dva odběry plazmy od jednoho dárce, aby bylo možné vyloučit možnou nákazu a postoupit plazmu k dalšímu zpracování.

Po odběru můžete odpočívat v příjemném prostředí s dobrou knihou, časopisem, nebo i surfováním na internetu, připojení k WiFi je pro dárce bezplatné. Zdarma máte k dispozici i šálek dobré kávy.

Více informací o tom, jak darovat krevní plazmu, najdete na www.unicaplasma.cz.

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější