Jaké novoroční předsevzetí si dát a jaké rozhodně ne?

Jaké novoroční předsevzetí si dát a jaké rozhodně ne?

Názory na novoroční předsevzetí se rozchází. Někdo věří, že jimi něco změní a pro jiné jsou nesmyslem. Podle nás mají rozhodně význam ta novoroční předsevzetí, která člověka někam posunou a umožní mu něco dělat lépe. Kterými novoročními předsevzetími tedy uděláte krok dopředu a kterými naopak šlápnete vedle?

Najít si lásku

V žádném případě si nedávejte předsevzetí, že si v následujícím roce najdete lásku. Nechceme vám tím samozřejmě naznačit, že jste ztracení a že by vás už ani to novoroční předsevzetí nezachránilo. Problém je v tom, že si lásku nemůžete naplánovat jako třeba učení na zkoušky nebo dovolenou o prázdninách. Dejte si proto radši novoroční předsevzetí: ,,Budu s očima na stopkách trávit víc času mezi lidmi." Je jedno, zda budete chodit do knihovny, fitka, parku nebo třeba do klubu. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde tu svou lásku potkáte a v tom je právě to kouzlo.

Přestat...

Spousta lidí chce každoročně přestat kouřit, pít alkohol, jíst nezdravá jídla a tak dále. Bohužel většina předsevzetí, která obsahují slovo přestat, končí dřív, než vůbec začala. Když jsme zvyklí něco dělat dlouhou dobu, jen málokdo dokáže ze dne na den přestat. Mnohem lepší by bylo dát si na tento rok předsevzetí: ,,Omezím kouření, pití alkoholu nebo nezdravé jídlo.'' Pokud se vám to totiž opravdu podaří omezit, jste už jen malý krůček od toho skutečně přestat.

Foto: Studenta

Za měsíc zhubnout 20 kilo

Hubnutí patří mezi nejčastější novoroční předsevzetí, na čemž není samozřejmě nic špatného. Vytyčené cíle ale musí být reálné a zhubnutí 20 kil za měsíc mezi ně rozhodně nepatří. Místo konkrétní váhy, na kterou se chcete dostat a data, do kdy máte požadovaná kila zhubnout, na to jděte jinak. Řekněte si: ,,Nebudu se přejídat.  Vystoupím na cestě do školy a ze školy o zastávku dřív a zbytek dojdu pěšky. Místo jízdy výtahem budu pěkně šlapat po svých. Najdu si nějaký sport, který nebudu dělat z povinnosti, ale bude mě bavit." Nebojte se také zkusit zdravou stravu. Neznamená to, že budete celý den chroupat pouze zeleninu a na jídlo z fast foodu musíte zapomenout. Párkrát do týdne si ale snad zvládnete dát místo hranolků plavajících v litrech oleje salát.

Naučit se něco nového

Touha neustále na sobě pracovat, získávat nové znalosti a dovednosti dříme v každém z nás. Tímto předsevzetím proto můžete svůj život obohatit. Je jedno, zda se chcete naučit cizí jazyk, vařit nebo se potápět. Důležitá je ale vlastní motivace. Odhodlání vám moc dlouho nevydrží, pokud se chcete hecnout jen kvůli někomu. Například horolezectví se nestane vašim novým koníčkem, i kdybyste chtěli s přítelem nebo přítelkyní lézt po horách sebevíc, pokud máte závrať už jen z té představy.

A nezapomínejte, že možností sebevzdělávání je spousta, takže nevadí, když vám bude trvat, než najdete aktivitu, která vás bude opravdu bavit.

Přejeme vám, aby vaše předsevzetí nebylo pouhým výkřikem do tmy, ale abyste ho skutečně dodrželi. Ten pocit nevzdat se a něco dokázat totiž opravdu stojí za to.

Text: Kristýna Dolejšová

Foto: pixabay.com

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější