reklama
 
koupání

Kam vyrazit na přírodní koupaliště? Tipy, kde si to nejvíc užijete

Rtuť na teploměru postupně stoupá a v tobě se probouzí chuť si někam vyrazit? Počasí ideální na túru vypadá trochu jinak. Na druhou stranu, zavřít se do klimatizovaných obchodních center nebo výstavišť by byla taky škoda. Léto je přece od toho, abychom si užívali sluníčka a čerpali cennou energii, která se nám v zamračených zimních měsících bude hodit. Jak si tedy tropických teplot nejlépe užít? Inspiruj se našimi tipy a vyraz za letní klasikou, čeká tě skvělé osvěžení v podobě koupačky v krásném přírodním prostředí!
reklama

1. Slapy

Jako první musíme zmínit právě Slapy, jsou totiž absolutní klasikou. Málokdo se sem nikdy nepodíval a pokud přece jen, tak je načase to změnit. Navíc ani nemusíš jezdit daleko, přehrada je na Praze západ na řece Vltavě. Můžeš si nejen zaplavat, ale také využít nabízených vodních sportů. Vstup je zdarma!

2. Motol

Pokud se ti z Prahy nechce nikam cestovat, můžeš zůstat i přímo tady. Pražská koupaliště sice obvykle zrovna neoplývají čistotou, to motolské je ale výjimkou. V loňském roce bylo vyhlášeno, jako nejčistší v kraji. Na místě je i občerstvení a vstup je symbolických 70 Kč.

3. Hostivařská přehrada

Když zamíříme ještě více do centra české metropole, narazíme na Hostivařskou přehradu. Vstup je 90 Kč. Pokud jsi zastáncem klidných malých pláží (bez placení), můžeš zajet na druhý břeh, kde naprosto zapomeneš, že jsi v Praze. Okolí totiž tvoří krásná přírodní krajina.

4. Radotín

Tohle koupaliště potěší především odpůrce chemicky ošetřené a chlorované vody. V Radotíně najdeš biotop, což je speciálně upravené přírodní koupaliště, které se čistí samovolně za pomocí řas a vodních ekosystémů. A můžeme potvrdit, že to rozhodně není na úkor čistoty, funguje to skvěle. Součástí areálu je zcela ojediněle také sauna.

5. Sázava

Snad jedno z nejkrásnějších míst ve Středočeském kraji je právě Sázava. Když ležíš na pláži u řeky a kocháš se vší tou krásou okolo, nestačíš se divit, že něco takového příroda skutečně vytvořila. Je to jako zázrak!

6. Berounka

Další krásnou řekou je Berounka. Přístup do vody je téměř v celé její délce a také proto se neplatí žádné vstupné, nejedná se o klasické koupaliště. Díky tomu se vyhneš i davům a nemusíš se obávat takzvaných pláží "tělo na tělo".

7. Lom Hříměždice

Pro odvážlivce a milovníky adrenalinu je tento lom skvělou příležitostí, jak se vyřádit. K dispozici je nejen vysoký skokanský můstek, ale také si můžeš vyzkoušet skok z houpačky. Samotné koupaliště i okolí je úmyslně ponecháno v původním stavu, jedná se totiž o opravdu nádherný přírodní úkaz. Byla by tedy škoda do něj zasahovat. Na břehu je pouze jeden bar, který dohlíží na řádnou hydrataci výletníků.

8. Máchovo jezero

U jezera najdeme hned několik koupališť, nemusíš se tedy obávat, že by sis nevybral. Jediné, co může být trochu odrazující, je fakt, že bývají i navzdory velké rozloze všechny pláže dost přeplněné. Je to ale zároveň skvělá příležitost k získání nových známostí a třeba i letní lásky. Co říkáš na romantiku u vody?

9. Fojtka

Přehrada Fojtka je originální především výskytem lososovitých ryb, jejichž přítomnost jen potvrzuje skvělou kvalitu vody. Ta je skutečně průzračná, vidět je až na dno. Další výjimečností, kterou se Fojtka pyšní je nudistická pláž. Troufneš si?

10. Hamr

Skvělá volba, pokud hledáš koupaliště, kde bez problému zabavíš své mladší sourozence. Areál nabízí nesčetné množství aktivit, které s jistotou potěší nejen děti, ale i dospělé. V nabídce je i zorbing, který najdeš pouze na pár místech v České republice a Hamr na Jezeře je jedním z nich. Zorbing je adrenalinová zábava v podobě nafouknuté koule, do které tě zavřou a pošlou po vodě.

11. Rozkoš

Na tuhle přehradu se musíš vydat do východních Čech. Nachází se v blízkosti České Skalice a krásného Babiččina údolí, takže koupání můžeš spojit s výletem do přírody. Babiččino údolí je národní kulturní a přírodní památkou České republiky a poblíž je i Ratibořický zámek z povídky Boženy Němcové - Babička.

12. Pískovna u Veselí nad Lužnicí

Jižní Čechy jsou díky výskytu velkého množství pískovců plné koupališť s nádhernými písčitými plážemi. Nejkrásnější z nich je ta u Veselí nad Lužnicí. Voda je navíc naprosto průzračná. Vstup je zadarmo, ale pokud se trefíš do termínu některé z akcí, které pískovna pořádá, peníze si přece jen připrav. Rozhodně ale nebudeš vstupného litovat!

13. Lipno

Lipno nabízí spoustu příležitostí ke koupání a většina je zadarmo. Pokud tě láká přímo přehrada, tam je vstup symbolických 20 Kč. Na všech plážích najdeš množství stánků a barů, k dispozici je i prostor ke stanování, takže můžeš naplánovat vícedenní výlet k vodě. Budeš si tu připadat jako u českého moře (se sladkou vodou).

#navalbattle #lipno #tetrissailing #lipenskaflotila #lipnolake 😁👍👌

Příspěvek sdílený GEORGE MICHALEK (@jirigmx),

14. Přehrada Nechranice

Jsi vášnivý surfař a na cestu do Austrálie jsi zatím nenašetřil? Než se z tebe stane milionář, vystačíš si na české přehradě Nechranice. Povětrnostní podmínky jsou tu skvělé, asi nejlepší v republice. K dispozici je mimo jiné i levné ubytování, takže můžeš surfovat i více dní v kuse.

15. Splav Cvrčovice

Krásné přírodní okolí řeky Jihlavy, široká nabídka sportovních aktivit, ubytování i občerstvení. To všechno nabízí Splav Cvrčovice. Tábořiště je součástí přírodního parku Nivy Jihlavy, jehož největší zajímavostí je přirozeně meandrující tok řeky. Ta je díky tomu také ideální k vodáckým sportům. Tak jdeme sjíždět ne?

Dej nám vědět kam jsi vyrazil ty! Zlákaly tě adrenalinové sporty, klidné přírodní pláže, vodáctví, nebo letní romantika?

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější