reklama
 
zero waste

Místo plastů produkty z přírodních materiálů. 7 tipů, kde je koupit

O tom, že jako lidstvo máme dost zásadní problém s plasty, sice všichni víme, ale jen málokdo si připouští, jak moc vážná situace to je. V podstatě sedíme na časované bombě. Opravdu už je potřeba se postavit k věci čelem a přijmout fakt, že dokud my samy neuděláme určité změny samy u sebe, blíží se plastová zkáza.
reklama

Možná si říkáš, že na tom, jestli hodíš jednu lahev do plastu, skla nebo smíšeného odpadu, stejně nesejde. Když si ale každý řekne totéž, opravdu se nic nezmění. Nejlepší cestou je tedy začít sám u sebe. Každý malý krůček se počítá! A úplně nejlepším řešením je vyměnit plasty za produkty z přírodních materiálů. Ty bývají šetrné nejen k přírodě, ale i k našemu zdraví. Je také dokázáno, že kdo žije v míru se svým okolním prostředím, je šťastnější. Takže snažíš-li se chránit životní prostředí, neděláš to jen pro planetu, ale především sám pro sebe.

Pokud tedy nechceme skončit zamořeni plastovými odpadky, měli bychom omezit jejich použití. Jde to snadno, tady máš 7 způsobů, jak na to:

Kosmetika

Napadlo tě někdy, že i ve chvíli, kdy si jen umyješ ruce, spláchneš do oceánu neuvěřitelnou spoustu mikroplastů? Většina mýdel, sprchových gelů a další kosmetiky stále obsahuje nespočet chemických látek a není tak rozhodně šetrná ani k přírodě, ale především k našemu zdraví.

Polská značka Yope, která se zaměřila na otázku, proč máme po umytí ruce suché a napnuté. Mýdlo by mělo být jednoduchou kosmetikou, především z rostlinných mycích, pečujících a vonných substancí. Nicméně, poslední dobou výrobci více a více přidávají umělá barviva, silikony a další látky. Je to nezbytné? Naopak, je to přebytečné. Tyto doplňky většinou způsobují akorát suchou a podrážděnou kůži na rukách a jsou zdrojem alergie.

Koupit mýdlo - brnkačka. Jenže ne tak docela. Mýdel sice existuje hodně … ale dobrých a příjemných je po skrovnu a jsou dražší. Zaplatit za základní mycí kosmetiku stejně jako za pleťový krém? To je přece směšné! Koukni SEM a dej chemii červenou, tvá pleť za to stojí, a navíc tím pomůžeš přírodě. Můžeš si vybrat z vůní od kokosu a mořské soli, pelargónie až po třezalku. Dobrý skutek se vždycky počítá ne?

odpadky
life
Po stopách myšlenky nulového odpadu
2. 4. 2018
2 minuty o životě bez obalu

Třídění odpadu

Asi první, co každého napadne ve spojitosti se šetrností k životnímu prostředí, je tříděný odpad. Ač je to téma tisíckrát opakované, stejně se najdou tací, kteří ani tuto banalitu stejně nedodržují. Opravdu je takový problém zřídit si doma několik bedýnek a před vyhozením se zamyslet, jestli je kelímek plastový nebo papírový? Zabere to chviličku, ale ovlivní to mnohé!

Když je řeč o kelímcích, konkrétně těmi od jogurtu se začala zabývat značka Preserve, která z nich vyrábí různé designové produkty, a to od zubních kartáčků, přes holítka až po nádobí.

CHCI VIDĚT VÍC TAKOVÝCH PRODUKTŮ

Lahve na pití

Mohlo by se zdát, že jde zdánlivě o prkotinu. Možná ano, ale kdyby si to každý vzal skutečně k srdci a přestal kupovat balené vody v plastových lahvích, byly bychom, co se týče ochrany přírody naprosto někde jinde. Naprostou většinu plastových odpadků totiž tvoří právě ony, petky.

Příště až si půjdeš do supermarketu koupit vodu, zamysli se, jestli ti to opravdu stojí za to. Nehledě na to, že se svou lahvičkou, do které si natočíš kohoutkovou vodu (ano, skutečně si tu můžeme dopřát ten luxus, že teče už téměř všude pitná voda) ušetříš docela slušný peníz. Koukni na eco lahve od Retap, se kterými budeš nejen šetřit přírodu, ale navíc i mnohem víc cool než s nějakou petkou. A pokud jsi stejně jako my závislák na ranní kávě, určitě si zamiluješ i termosky na horké nápoje.

Udržitelná móda

Žijeme v konzumní společnosti, kde je profit pro většinu z nás na prvním místě. Bez milosti a bez ohledu na životní prostředí a také na životy lidí, kteří stojí na začátku výroby.

móda
life
15 značek udržitelné módy, které se dají koupit v ČR
26. 6. 2018
2 minuty slow fashion

Když jdeme do svého oblíbeného módního řetězce, koupit si něco hezkého na sebe, přemýšlíme také nad tím, jak daný kousek vznikl? Kdo, kde a v jakých podmínkách ho ušil? Věříme, že většina z vás asi moc ne… O tom ten "konzum" totiž opravdu je. Chtít, zaplatit, mít. Nic víc, nic míň.

Podle údajů organizace NaZemi náleží z celkové ceny výrobku pracovníkům, kteří jej vyrobili, přibližně 1 procento. Asi 80 % ceny připadá oděvnímu řetězci, který jej prodává, 11 % tvoří administrativní náklady a doprava, 8 % je cena materiálu. Naštěstí se čím dál více objevují zastánci konceptu spravedlivého obchodování (tzv. fair trade), kteří se snaží nastavit systém obchodování s textilem tak, aby z něj těžili všichni včetně dělníků a dělnic.

Pokud se chceš aktivně zapojit a odmítáš se dál podílet na vykořisťování ševců a švadlen z rozvojových států, není nic jednoduššího. Značek, ze kterých můžeš vybírat přibývá. Nás zaujala například Meera Design a tebe?

Brčka a příbory

Plastová brčka jsou šestým nejrozšířenějším druhem odpadu, vyplývá z dat aplikace Litterati, která odpady mapuje. Pouhé procento plastových brček je možné recyklovat, protože jsou většinou vyrobené z kombinace polystyrenu a polypropylenu. Evropská komise v květnu navrhla zakázat jednorázové plastové výrobky jako nádobí, příbory, brčka a další, aby chránila život v oceánech a snížila tak emise vznikající při výrobě umělých hmot.

#nebrčkuj vizuál 1
life
U brček to začíná…. Spouštíme srpnovou challenge #nebrčkuj. Přidáš se?
1. 8. 2018
2 minuty letní challenge

Této "revoluce" se začíná účastnit čím dál víc značek, řetězců i vlád jednotlivých států. Zapoj se taky a popožeň tento proces i ty. Buď nesrkej vůbec nebo si pořiď brčka nerezová. Věděl jsi, že něco takového existuje? Navíc tím podpoříš i své zdraví. Zatímco z těch plastových se uvolňuje během pití spousta škodlivin, z těch nerezových se do drinků nevyplavuje naprosto nic. Co říkáš na tyhle od Made Sustained a nebo bambusová od značky Mobake?

Pokud tě brčka moc neberou, určitě se ale nekrmíš pouze rukama. Příbory používáš ne? A ruku na srdce, používáš vždy jen kovové nebo často během obíhaček ve městě skončíš ve fast foodu s těmi plastovými? Pořiď si novinku z bambusu od Bambu, přibal si ji do tašky a buď nature friendly i v tomto ohledu.

Bavlněné výrobky

Bavlna je nejpěstovanější plodinou na světě. Při jejím pěstováním se používají zakázané chemikálie a bavlna je zpracovávána za použití dalších toxických látek, z nichž část ve vláknech zůstává a dostává se do kontaktu s pokožkou či dokonce se sliznicí. Škodlivá je tak nejen pro zemědělce na plantážích, ale také pro tebe.

Věděla jsi, že dokonce i dámské hygienické potřeby (např. vložky nebo tampóny) jsou vyráběny především ze syntetických materiálů, které bývají také často běleny chlórem a dalšími chemikáliemi? Zkus raději menstruační kalíšky od LadyCup se super designovými obaly, které jsou vyráběny z lékařského silikonu a ty naopak nejsou běleny chemikáliemi. Až si příště půjdeš něco kupovat, vzpomeň si na své zdraví a podpoř dobrou věc, třeba i během svých dní. Za sebe můžu doporučit hygienickou řadu Organyc, která používá výhradně BIO bavlnu (pěstování BIO bavlny je mnohem šetrnější k přírodě a potažmo tedy i ke tvému zdraví).

ZAJÍMÁ MĚ VÍC ECO-FRIENDLY PRODUKTŮ

reklama

Nejčtenější za měsíc

Nejnovější