reklama
 
plogging - Majda

Plogging: Vyčisti (si) hlavu i kousek naší planety

To, že Švédi jsou v ekologii vždy alespoň o krok napřed, není žádná novinka. Proč se tedy divit, že plogging je původem právě z této severské země? Jak název, vycházející z anglického slova jogging (běh) a švédského pocka upp (sbírat), napovídá, jedná se o druh běhu, při kterém si domů, jako bonus, přineseš pořádný pytel smetí.
reklama

Historie tohoto sportu není moc dlouhá. Ale co si budeme nalhávat, asi každý, komu jen trošku není jedno, jak vypadá jeho město, někdy v životě při běhu zvedl povalující se odpadky a odnesl je do koše.

Psal se rok 2016, švédové dali této aktivitě důstojné jméno a brzy poté se hrdě začali chlubit svými úlovky na sociálních sítích. Jak přibývalo příspěvků v gumových rukavicích s pytli v rukou, rostl také počet fanoušků tohoto sportu. Neuběhl ještě ani rok a rozšířil se do všech možných i nemožných koutů světa. Například islandský prezident, který je vášnivým sportovcem, šel svému lidu příkladem a vydal se na sběr odpadků do ulic okolo svého paláce. Velmi nadšenými ploggery jsou také japonci. Tak uvidíme, jestli bude za dva roky na olympiádě nový sport…

Foto: Magdalena Hlízová

To, že ploggingem pomáháš své planetě je jasné, ale jak dokáže pomůže běh tobě? Při zvedání odpadků totiž děláme podobný úkon, jako třeba při dřepování nebo při protahování. Navíc ti to velmi zlepší zrak, protože odpadky vidíš na každém rohu.

Tak co, už se taky chceš stát ploggrem? Stačí k tomu pár gumových rukavic, pytel na odpadky, nějaké pěkně zaneřáděné místo a hurá na to (jako já, koukni na video níže)! Nemusíš sbírat jen v lese, ale stačí na své obvyklé cestě do školy nebo do práce trošku přidat do kroku a vyhodit pár obalů do popelnic. Nestojí to moc úsilí a ani trochu peněz, ale služba, kterou tím uděláš své zemi, je nevyčíslitelná.

Video: |  02:35
reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější