Majk Spirit: Moc se těším na svoji první českou missku

Majk Spirit: Moc se těším na svoji první českou missku

Dilema, Koko Najs, Koko Šajs… i tak si nechal říkat Michal Dušička. Vy ho ale nejspíš znáte pod pseudonymem Majk Spirit. Hip hopu se věnuje už půlku svého života a v současné době začíná pracovat na svém druhém sólovém albu. Co ho láká na ezoterice? Jaké to bylo, bydlet s dalšími rapery z kapely H16? Přečtěte si rozhovor s umělcem, kterého budeme moct vidět na finále Miss VŠE na konci listopadu v SaSaZu. 

Vedle působení v H16 jsi vydal i sólové album. Jak moc velký rozdíl je vystupovat sám a se skupinou? Co ti víc vyhovuje?

Vyhovuje mi jedno i druhé, oboje má svoje kouzlo. Když jsme spolu jako H16, je to veselejší, energičtější, protože jsme na pódiu tři naráz. Zároveň je to určitě víc freestylové a spontánní. Například nikdy nevíš, co třeba Cigo udělá v následující minutě. (smích) Společná vystoupení jsou proto trochu náročnější na koordinaci a sladění se, každý musí dát to svoje a společně musíme působit kompaktně. Snažíme se být jako trojhlavý drak. Sólo koncerty jsou super, protože jsou osobnější a můžu líp pracovat s celkovou energií v klubu. Lidi se prostě soustředí jen na mě. S albem Novy človek jsme už dali víc než 300 koncertů, takže máme tu show dokonale zmáknutou. Umíme to roztočit, ať je to firemní akce v hotelu, benefiční akce pro děti, nebo klasický koncert v klubu přes víkend. Na pódiu se cítím jako dva děleno dvěma. (smích)

Za svou kariéru jsi dostal řadu různých ocenění. Kterého si nejvíc považuješ?

Nejvíc si vážím, když mi někdo řekne anebo napíše, že moje hudba mu pomáhá v těžkých chvílích, že ho motivuje být lepším člověkem. To je pro mě hlavní, všechna ostatní ocenění jsou jen příloha. (smích)

Někde jsem se dočetl, že bydlíš v jedné domácnosti s kolegy z H16. Je to pravda? Jak taková raperská domácnost vypadá?

Ano, byli jsme poslední tři čtyři roky sousedi a měli společné studio, kde jsme se potkávali a pracovali. Říkali jsme tomu studio Kocka (kostka, pozn. red.), vznikly tam projekty jako Antivirus, Mladý rebel a kromě nahrávání tam vznikl i Nový človek. Bylo to velmi příjemné a tvůrčí období, ale už je to minulost. Zrovna nedávno jsme to rozpustili a každý už bydlí někde jinde. Ale domácnost to byla pěkná, Billy pořád „uklízel“. (smích)

Foto: Studenta

Rád a hodně čteš. Pomáhá ti to při tvorbě textů?

To je, jako kdyby ses zeptal fotbalisty, jestli mu při zápase pomáhá, že na tréninku hodně běhá. Samozřejmě…

Jak ses dostal k ezoterice? Co tě na ní láká?

Jsem člověk, který potřebuje mít ve věcech jasno. Měl jsem spoustu otázek a hledal jsem odpovědi, tak jsem se dostal k ezoterice. Chtěl jsem světu doopravdy porozumět a odpovědi, které jsem dostával ve škole a v kostele, mi prostě nestačily. Žijeme v krásné době, ve které je ezoterické učení přístupné všem. Google je pro mě zázrak. Vždycky jsem si vážil moudrosti a pravdy. Pravda osvobozuje a moudrost je síla. Láká mě idea vykrmit a vytrénovat mysl do stavu, kdy ti poskytne uspokojivou odpověď na jakoukoliv otázku. Věřím tomu, že jsme sem přišli hlavně kvůli dvěma věcem – učit se a tvořit. A nechystám se přestat ani s jednou z nich….

Zatímco sis získával jméno jako raper, vystudoval jsi vysokou školu a získal titul MBA. Uvažoval jsi už někdy, co budeš dělat, pokud bys skončil s rapem?

Nemám plán B, dávám sto procent do plánu A. Snažím se využívat přítomnost nejlíp, jak to jen jde, protože vím, že se tím vytváří nejlepší možná budoucnost. Neřeším, co bude za rok, dva nebo pět let, žiju tady a teď. Začínám pracovat na svém druhém sólovém albu a rád bych dělal rap aktivně ještě pár let, klidně deset. Umím si představit, že se pak budu víc věnovat například vydavatelské a producentské činnosti, hledat mladé talenty, pomáhat jim a tak. Ale kdo ví, možná mi za měsíc přepne a uteču do šaolinského chrámu a už mě nikdy neuvidíte. (smích)

Foto: Studenta

Jak se díváš na tzv. Star Wars, slovní válku mezi slovenskými rapery?

Vyjádřil jsem se k tomu ve skladbě Rap není hip hop, která se objeví na Grimasovu producentském albu Heartbeat, které vyjde pod mým vydavatelstvím Spirit Music ještě tento rok…

Tenhle „beef“ trochu připomíná hašteření kolem singlu Control Kendricka Lamara. Může podle tebe takováhle přestřelka pomoct hiphopové scéně tím, že k ní přitáhne pozornost, nebo by si Rytmus s Rakbym měli dělat promo chystaným deskám jiným způsobem?

Určitě bych tomu neříkal „beef“, spíš „bitch fight“ v blátě. (smích) Ale ne… Battle a dissování patří k rapu odjakživa. Je to jako ve sportu; když proti sobě hrajou Chára a Hossa v NHL, tak se nebratříčkují, ale hrajou tvrdě každý za svůj tým. Když se ale potkají mimo led, jsou v pohodě. To samé platí v rapu. Když mám koncert a vím, že po mně hrajou třeba Kontrafakt, snažím se zajebat tak silnou show, aby lidi odpadli a na té jejich už jen zívali. Není v tom nic osobního. Kontrafakt mám rád a cením si jich, ale když jsem na stagi, můj tým je číslo jedna. Když pracuju na albu, chci ho udělat tak silné, že si nikdo pár měsíců nepustí nic jiného. To je zdravá rivalita, která slouží ke zvyšování kvality a posouvání hranic. Pokud tahle přestřelka pomůže nastavit správné priority, tak je to pro hiphopovou scénu jen a jen dobře.

Na hiphopové scéně budeš za chvíli patnáct let. Jak se za tu dobu změnil slovenský hip hop?

Narostl a zesílil. Před patnácti lety, když jsem se cítil jako jedenáctý člen Wu-Tang Clanu, to byly malé skupinky kluků na sídlištích. Teď je hip hop všude, kam se jen podíváš. Je to novodobá kultura pro lidi žijící ve městě, a proto bude vždycky růst a sílit. Já se jen snažím přispět svojí troškou. Hip hop je budoucnost, na Slovensku i ve světě.

Spousta slovenských špičkových raperů vzešla z bratislavského sídliště Petržalka. Je tahle čtvrť pořád taková líheň slovenských talentů, nebo se už „centrum“ slovenského hip hopu přesunulo jinam?

Sídliště jsou všude stejná, od Petržalky po košické Terasy, takže talenty se můžou objevit kdekoliv. A hip hop nepotřebuje centrum, hip hop JE centrum.

Kdo je Majk Spirit?

Vlastním jménem Michal Dušička, narodil se 28. srpna 1984 v Bratislavě. Vyrůstal na bratislavském sídlišti Petržalka a už od svých šestnácti se věnoval hip hopu, tenkrát ještě jako člen seskupení B5. Prosadil se hlavně jako člen kapely H16, v roce 2011 vydal svoje první sólové album Novy človek. V témže roce byl vyhlášen objevem roku v anketě Zlatý slavík.

Koncem listopadu budeš vystupovat na finále Miss VŠE v SaSaZu. Nedá nám se nezeptat – jaké dívky se ti líbí? Jaký je tvůj názor na různé soutěže Miss?

Líbí se mi inteligentní a usměvavé ženy s jiskrou v očích. Byl jsem už na pár soutěžích Miss na Slovensku a vždycky jsem tam poznal krásné ženy a děvčata. Moc se těším na svoji první českou missku. (smích)

A kdy se můžou fanoušci Majka Spirita těšit na nějakou tvoji novou tvorbu?

Ještě tento rok vyjde singl, který jsem nahrával v USA s jednou americkou jazzovou zpěvačkou. Její jméno ale ještě neprozradím. Bude to nejsilnější věc, jakou jsem kdy nahrál. V čase vydání tohohle rozhovoru už možná bude venku, měl by vyjít v průběhu listopadu. Bude se jmenovat Beautiful Dreamer a myslím, že se českým studentům bude líbit.

Text: Vojta Koval

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější