Odborník na odstranění dioptrií odpovídá na vaše dotazy

Odborník na odstranění dioptrií odpovídá na vaše dotazy

V březnovém čísle časopisu jsme se se studenty bavili na téma odstranění dioptrií. Dali jsme každému možnost položit jednu otázku na operace očí zkušenému lékaři. Tady jsou odpovědi primáře oční kliniky Gemini Pavla Stodůlky:

Tereza (20) se ptá: Jaké je riziko, že se něco pokazí, a jaké to může mít důsledky?

Vždy je nutné mít na paměti, že žádná operace není zcela bez rizika. Laserové oční operace jsou považovány za nejbezpečnější operace celé současné medicíny.  Riziko je minimalizováno díky moderní laserové technice, která umožnila zcela vyloučit použití mechanických nástrojů. Lasery samozřejmě mají kontrolní mechanismy, které před operací testují všechny důležité funkce přístroje a v případě jakéhokoliv nestandardního stavu operaci nepovolí započít. Monitoruje se i průběh každé operace. Velmi důležitá je zkušenost chirurga, který dokáže lasery mistrně ovládat a předcházet nestandardním situacím.

Honza (26) se ptá: Jaká je četnost případů, kdy se něco nepovede?

Otázka je, jak definujete „nepovede“. Zkušený chirurg je schopen úspěšně zvládnout nečekané komplikace a poradit si při nestandardním průběhu zákroku. Vážnější a obtížně řešitelné situace se vyskytují v řádu jednotek případů na 10 tisíc operací.

Pavel (25) se ptá: Kolikaprocentní je šance, že operace bude mít kýžený efekt, a brání ve výkonu tohoto zákroku astigmatismus?

Efekt ve smyslu odstranění dioptrií, tedy možnosti přestat nosit brýle, je v případech běžných očních vad prakticky jistý. Nejvyšší přesnost je u operace krátkozrakosti, což je vada, kdy člověk před operací potřebuje brýle do dálky. Klinika Gemini poskytuje na zákroky s využitím nejmodernějších laserů doživotní záruku, která garantuje další péči kdykoliv po operaci. Současnými lasery je bez problémů možné operovat i oční vady kombinované s astigmatismem.

Bára (22) se ptá: Jak taková operace probíhá a je nutné se na ni nějak připravovat? A jak se mám chovat po operaci?

Na operaci není nutné se předem nijak připravovat. Pokud nosíte kontaktní čočky, je nutné asi 3 dny před zákrokem přestat čočky používat. Před operací je dobré se běžně najíst a napít, nedoporučujeme ale kávu. Je potřeba si zajistit odvoz domů.

Gemini, oční klinika

Klinika provozuje v Česku pět pracovišť – ve Zlíně, v Praze, Českých Budějovicích, Ostravě a v Brně. Pracoviště otevřela také ve Vídni. Všechna jsou vybavena špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 750S. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci šedého zákalu femtosekundovým laserem VICTUS. Gemini tak provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku. Více informací na www.gemini.cz.

Popis průběhu operace si můžete přečíst na webu www.gemini.cz a podívat se také na počítačovou animaci. Zákroku předchází několik bezbolestných přístrojových vyšetření a měření, která poskytují důležitá data pro provedení zákroku. Před operací se do oka také kapou znecitlivující kapky, díky kterým je zákrok bezbolestný. Po příchodu na sál se položíte na pohyblivé lůžko, které vás zaveze pod laser. Přesněji pod dva různé lasery, které se v průběhu operace postupně použijí. Na samém začátku je cítit mírný tlak na oko, který trvá několik sekund. Potom přichází na řadu další část operace, při které stačí sledovat světlo v laseru – v podstatě pouze proto, abyste se celou dobu dívala do jednoho místa. Celá operace jednoho oka trvá několik minut a hned poté se operuje i druhé oko.

Podrobné pokyny k pooperačnímu režimu dostanete od personálu, pouze bych zmínil základní body, tj. v den operace po výkonu pokud možno odpočívat se zavřenýma očima a pokud možno se očí vůbec nedotýkat. Druhý den je už vidění obvykle poměrně dobré a je možné začít vykonávat běžné činnosti. Je však třeba oči v prvních týdnech chránit – vyhýbat se prašnému a zakouřenému prostředí, předcházet fyzickému kontaktu např. při sportu. První měsíc po operaci byste neměla plavat bez plaveckých brýlí.

Foto: Studenta

Radek (26) se ptá: Jaké jsou případné komplikace při zákroku a po něm?

Díky moderní laserové technice a zkušenostem chirurga jsou komplikace při samotném zákroku poměrně nepravděpodobné a prakticky vždy řešitelné. Tomu přispívá také pečlivé předoperační vyšetření, které přesně odhalí důležité parametry, např. tloušťku rohovky. Laser Amaris, který na klinice používáme, např. jako jediný laser v ČR měří po celou dobu operace aktuální tloušťku rohovky, a to bezkontaktním způsobem bez doteku oka.  Díky tomu je zákrok od začátku veden velmi kontrolovaným způsobem bez nečekaných překvapení. Omezení komplikací po zákroku má do značné míry v rukou sám pacient. Důsledným dodržováním pooperačního režimu, včetně používání předepsaných očních kapek, přispívá ke správnému a rychlému průběhu.

prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

Medicínu studoval na Univerzitě Palackého v Olomouci. V letech 1995–2000 absolvoval postgraduální studium na Univerzitě Karlově, Lékařské fakultě v Hradci Králové, tématem jeho disertace byla metoda LASIK. Dnes má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací a je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR. Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Počátkem roku 2011 obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. V září 2012 obdržel stříbrnou medaili Senátu za zásluhy o rozvoj oční chirurgie. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější