reklama
 
Když se ráno vzbudím, těším se do práce, říká vítěz studentské soutěže Smart Deal
poweredbyexperts

Když se ráno vzbudím, těším se do práce, říká vítěz studentské soutěže Smart Deal

Získat dobře placenou práci v mezinárodní společnosti je snem mnohých vysokoškolských studentů v posledním ročníku. Janovi se sen splnil díky soutěži Smart Deal, která vítězům nabízí až 6000 eur a práci ve společnosti Penta Investments. Po prvním měsíci od nástupu do Penty jsme mu položili několik otázek týkajících se jeho prvních dojmů v nové práci a jeho účasti v soutěži.
reklama

Na jakou vysokou školu jsi chodil nebo ještě chodíš?

Momentálně jsem studentem 5. ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze, přičemž poslední semestr jsem strávil na výměnném pobytu na Univerzitě v St. Gallenu ve Švýcarsku. Předtím, než jsem se zapojil do soutěže Smart Deal, jsem současně studoval právo na Karlově univerzitě, kde jsem dokončil první ročník. Toto léto jsem také úspěšně absolvoval CFA level II. To všechno je však jen součástí formálního vzdělání, minimálně stejně mnoho jsem se naučil když jsem jako 15letý myl nádobí v Irsku nebo když jsem si o několik let později založil vlastní byznys v Bangladéši.

Jak ses dozvěděl o studentské soutěži Smart Deal?

Zúčastnil jsem se přednášek partnera Penty, Marka Dospivy, a investičního ředitele Penty, Václava Jirků, které organizoval Klub Investorů na mé univerzitě. Tam jsem se mimo jiné dozvěděl o této soutěži a možnosti získat práci v Pentě.

Co tě vedlo k tomu zapojit se do soutěže?

Důvodů bylo více. Celý život mě zajímalo investování, finance, byznys. Chtěl jsem získat práci kombinující tyto oblasti a zároveň obsahující minimum spekulativního chování, které je nedílnou součástí veřejných kapitálových trhů. Líbilo se mi dlouhodobé zaměření Penty na její investiční společnosti a také to, že to není klasická private equity skupina, kde je vlastnictví kapitálu odděleno od rozhodování o jeho využití. A to nejdůležitější, chtěl jsem pracovat s těmi nejlepšími. Charlie Munger jednou řekl: „Vyhněte se práci pro někoho koho neuznáváte a komu byste se nechtěli podobat,“ a já cítím, že v Pentě je množství lidí, kteří mi mohou být inspirací.

První kolo soutěže sestává z on-line testu. Zdál se ti těžký?

Právě, že vůbec ne. Nejdřív jsem si myslel, že první kolo se bude muset zopakovat, protože mnoho účastníků získá plný počet bodů a organizátoři nebudou schopni vybrat finalisty.

Jaký byl tvůj první dojem, když jsi prezentoval svůj projekt před porotou Penty?

Měl jsem pocit, že se jim moje prezentace moc nelíbí. Porota byla spíše zdrženlivá, pravděpodobně se nás jen snažili znervóznit, což se jim i částečně podařilo.

Jako vítěz jsi dostal nabídku pracovat v Pentě a zároveň odměnu spolu s bonusem za podpis pracovní smlouvy ve výši 6000 eur. Potřeboval jsi čas na rozmyšlení nebo jsi nabídku ihned přijal?

Předem jsem věděl, že pokud vyhraju, nabídku přijmu. Sign-up bonus je příjemný, ale nebyl to klíčový faktor při mém rozhodovaní.

Pokud by se tě někdo zeptal, jaké je to pracovat pro Pentu, co bys mu řekl?

Když se ráno vzbudím, těším se do práce, a to myslím doopravdy. Pracuji s kolegy, od kterých se mohu hodně naučit nejen po pracovní, ale i osobní stránce. Příležitosti pro osobní rozvoj jsou tu obrovské. Reálná zkušenost předčila moje očekávání.

Co máš na své práci nejradši?

Je skvělé pracovat se zkušenými manažery, od kterých se mohu mnoho naučit, ať už jsou to investiční profesionálové přímo v Pentě nebo manažeři v investičních společnostech. Poctivé studium na škole je důležité, ale například možnost účastnit se pohovorů s budoucími CEOs vám dá absolutně odlišnou perspektivu.

Pokud bys měl příležitost zúčastnit se soutěže znovu, učinil bys to?

Určitě bych se znovu zúčastnil. Líbilo se mi napětí ze soutěžení samotného a také její celkový výsledek. :)

Jaká jsou tvá doporučení pro letošní soutěžící?

V první řadě, přistupujte k tomu s pokorou, nebudete prezentovat před někým, koho okouzlí nic neříkající fráze a pěkné grafy v prezentaci. Za druhé, touha po vítězství je důležitá, ale mnohem silnější by měla být touha být dobře připravený. To je podle mě nejdůležitější věc, která rozhoduje o úspěchu.

Nový ročník Smart Deal odstartoval. Zapoj se a vyhraj tentokrát ty!

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější