reklama
 

Mladý IT specialista ve Škoda Auto vede tým stejně ladně jako běžky ve stopě

Jakub je sedmadvacetiletý IT zaměstnanec Škoda Auto. Na pozici manažera projektů a business inteligence pracuje necelý rok. I přes to se tuzemský automobilový gigant tomuto koncernovému nováčkovi nebál svěřit vedení vlastního týmu. Pro Jakuba, jakožto zkušeného běžkaře, by mohl být životní výzvou legendární Vasův běh. Tedy kdyby ho už dávno na svém bucket listu neměl odškrtnutý. Dalších smělýc
reklama

Od dětství Jakuba rodiče vedli ke sportu a nezakazovali mu zkoušet cokoliv, co ho na něm v danou chvíli bavil. To mu dalo do vínku smysl pro variabilitu, to a nejen tu sportovní. Sám si je dobře vědom toho, že je dobré mít na vybranou a především si v důsledku dobře zvolit na základě předem získaných zkušeností. Přeci jen sbírat data a poté je vyhodnocovat je nyní jeho denní chléb. Když v dětství nemohl sportovat, rozvíjel se ve hře šachů. Nakonec se v dospělosti rozhodl věnovat běžkování. A co se týče zaměstnání, po krátké zastávce v automotive firmě během studií, se po dokončení titulu usídlil v zelených barvách v automobilce v Mladé Boleslavi, čímž se mu splnil jeden ze životních cílů. K pozici, kterou aktuálně zastává mu pomohlo hlavně studium na inženýrský titul z projektového řízení a business inteligence.

Kdo by neznal běžkařskou Mekku nejednoho milovníka smýkajících se latí, tedy švédský Vasův běh. Ten Kuba úspěšně absolvoval, ale nevylučuje, že by v budoucnu mohl těžký závod zaběhnout ještě v lepším čase. Závody na běžkách nejsou jedinou věcí, pomocí které si tento mladý IT specialista čistí hlavu. Rychle se umí projet ze svahu dolů i na sjezdových lyžích, a ve chvíli, kdy jsou podmínky, tak klidně i ve volném terénu. Když je počasí ideální pro projížďku na motorce, vytáhne do severočeských kopců mašinu a klasické běžky vymění za ty kolečkové, aby v zimě o těžce vydřenou fyzičku nepřišel. Jo a jeho recept na nejdokonalejší čištění hlavy od pracovních věcí? Běžky, čelovka na hlavě a tmou zahalená lesní stopa.

Škoda Auto

Mladoboleslavská Škodovka intenzivně pracuje nejen na zabezpečení aut budoucnosti, ke kterému se jim hodí schopní ajťáci, ale třeba i na vývoji nových a lepších elektromobilů, kde se zase neztratí žádná chytrá technická hlava. Pokud vás svět automotive láká a ještě jste nezjistili, kde konkrétně v něm můžete najít uplatnění, doporučujeme mrknout na skoda-kariera.cz. V Mladé Boleslavi taky tradičně nabízejí dost zajímavé stáže, kdybyste na úvod tak úplně nevěděli kudy.

Jakub je součástí FIB6. Nejde ale o žádnou nevládní tajnou organizaci, jak by se mohlo na první pohled zdát. FIB6 je speciální označení týmu, ve kterém Jakub, coby datový analytik a konzultant, pracuje. Sport Jakuba naučil vytrvalosti a důslednosti, která se při práci s daty z výroby velmi hodí. Z videa je patrné, že z výrobních pásů Škoda Auto denně vyjede obrovské množství automobilů, které posléze brázdí silnice po celém světě. Je jasné, že tady rozhodně není prostor pro chyby. Právě proto Jakub se svým týmem data z výroby sbírá a poté zkoumá v programu Power  Wizer. "Děláme data srozumitelná pro všechny zaměstnance koncernu, nejen pro odborníky z daného výrobního segmentu," doplňuje.

Když zrovna nereportuje data z výroby, studuje v Praze na titul MBA. Toto postgraduální studium si užívá díky programu Škoda Auto, která se za své zaměstnance, pokud mají chuť dále studovat v rámci firemních benefitů, umí finančně postavit. S ohledem na náročný pracovní a studijní program Jakubovi vyhovuje i možnost občasných home office. Kuba je sice výkonný jako Tony Stark, ale upravení pracovního tempa je příjemným bonusem. A jelikož i Ironman si musí chránit svůj oblek před vyhořením,  tak ani zaměstnanci mladoboleslavské automobilky nejsou cíleně vystavováni přesčasům nebo práci o víkendu, což ocení nejen aktivní sportovci, ale i ti rodinou povinní.

Díky koncernu není Jakub ochuzen ani o cestování. Na svých cestách často míří třeba do Německa. Když přijde na rozvoj, tak v rámci firmy není problém vycestovat například do Indie nebo do Číny, což poskytuje možnost nabrat cenné zkušenosti od zahraničních IT kolegů. 

Svou budoucnost Kuba vidí určitě v IT, a i když ho baví fyzicky vykonávat danou práci, a doslova si libuje ve vypisování v příkazovém řádku, tak jako jasnou evoluci vnímá především vedení svého týmu a práci s lidmi. I když přiznává, že práce se stroji je v některých ohledech mnohdy o poznání jednodušší.

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější