Talent se v energetice neztratí
poweredbyexperts

Talent se v energetice neztratí

„Trainee program ČEZ Potentials je zaměstnání na plný úvazek,“ říká o programu na hledání mladých talentů pětadvacetiletý Miloslav Šípek a kolegové mu dávají za pravdu. „Svou pozici v ČEZ vnímám spíše jako standardní pracovní kontrakt s nadstandardní péčí než jako jednoroční epizodu,“ potvrzuje o rok mladší Hanka.

Oba mladí lidé úspěšně prošli výběrovým řízením a získali tak roční stáž v jedné z největších firem u nás. A shodnou se na jednom – svůj potenciál na nové pozici skutečně našli a hodlají se ho držet zuby nehty. Zeptali jsme se jich proto, jak probíhal pohovor, na čem zrovna pracují a od koho získávají zkušenosti. Podle všeho je rozhodně o co stát – od setkávání s top managementem až po spolupráci na zajímavých projektech.

Miloslav Šípek: Je to příležitost ukázat, co ve mně je

Foto: Studenta

Jak jste se o programu ČEZ Potentials dozvěděl a co vás přesvědčilo o tom, stát se jeho součástí?

Program samotný je inzerován ve studentských časopisech, na webových stránkách ČEZ a také hojně na všech propagačních akcích ČEZ. Nevím, který zdroj byl první, ale poté, co jsem se o programu dozvěděl, tak jsem si zjišťoval informace na webových stránkách. Hlavním důvodem, proč se přihlásit, byla pozice, na které aktuálně jsem. Tenkrát splňovala a pořád splňuje všechny mé představy a požadavky, které jsem měl na pracovní místo. Je to příležitost ukázat, co ve mně je.

Při studiu jste se zaměřoval na jaderné reaktory – ubírají se tímto směrem i projekty, na nichž teď v ČEZ pracujete?

Už při studiu jsem se chtěl dostat k jaderné energetice, což se projevilo již při výběru pozice. Pracuji v útvaru palivového cyklu, konkrétně v jaderné části, takže můj cíl se mi podařilo vyplnit.

Jak vypadá běžný den každého trainee?

Den traineeho se nijak výrazně neliší od dne jiných zaměstnanců. Ale na druhou stranu jsou dny, kdy se do své kanceláře ani nedostanu, jak mě různé aktivity trainee programu zaměstnávají – např. školení soft skills, couching, exkurze do energetických provozů nebo setkání s top managementem.

Co vám trainee program dal do praxe? A jak se liší například od Letní univerzity v Temelíně, kterou jste před lety absolvoval?

Porovnat Letní univerzitu a trainee program je velmi složité. Letní univerzita v Temelíně i Dukovanech je zaměřena na poznání samotné elektrárny a otevření si příležitosti práce ve skupině ČEZ. Je to akce pro studenty, kteří mají zájem rozšířit si své znalosti, a zároveň dát ČEZ vědět, že o něj mají zájem jako o potencionálního zaměstnavatele. Oproti tomu trainee program je již zaměstnání na plný úvazek…

Komu byste tuto stáž doporučil?

Trainee program bych doporučil každému, koho zaujmou vypsané pozice. Za pokus člověk nic nedá a již samotné výběrové řízení přinese člověku spousty zážitků a zkušeností, které se jinak získávají velmi těžko.

A co váš vztah s garantem? Jak vlastně probíhá spolupráce a zpětná vazba?

Tento vztah je asi u každého trochu jiný, já osobně si ho nemohu vynachválit. Ačkoliv je garant jakýsi neoficiální nadřízený (do budoucna oficiální), tak na něj nemohu říci jediné špatné slovo. Pokud mám jakýkoliv problém, mohu se na něj obrátit a on mi ochotně pomůže, stejně jako všichni moji kolegové.

Objevil jste nakonec svůj ČEZ Potenciál?

Zajímavá otázka, nějaký určitě musím mít, jinak bych tu nebyl. Osobně si myslím, že požadovaná práce mi velice sedla a dokážu jí dát maximum, což je dle mého názoru ten hledaný potenciál.

Miloslav Šípek – jaderný fyzik

Miloslav vystudoval teorii a techniku jaderných reaktorů na ČVUT v Praze a před třemi lety také nasbíral zkušenosti během Letní univerzity v jaderné elektrárně Temelín, kterou pořádá společnost ČEZ. Je také velitelem sboru dobrovolných hasičů.

Hana Cardová: Oceňuji, že se mi někdo věnuje

Foto: Studenta

Program je přínosný i pro jiné absolventy než techniky, vy např. studujete diplomacii. Co je tedy náplní vaší práce v ČEZ?

Do programu se každoročně vybírá pět trainee na předem určené pracovní pozice – 2 až 3 jsou určené pro techniky a stejný počet i pro absolventy netechnických oborů. Já pracuji v divizi Finance v útvaru Strukturované financování a v rámci vedlejší specializace finanční manažer jsem se tomuto oboru věnovala. Hlavní specializace mě zase výborně připravila z jazykového hlediska. Angličtina je na mé pozici nutností, kterou využívám v každodenní praxi – významným projektem, na kterém jsem spolupracovala, byla emise vyměnitelného dluhopisu v únoru 2014.

Jak probíhal výběr do programu a co šance na přijetí? Je třeba být nervózní?

Výběrové řízení do programu je čtyřkolové a vedle klasických pohovorů zahrnuje např. psychodiagnostiku nebo Assessment centrum. Musím přiznat, že nevím, kolik účastníků se do programu hlásilo, a jaká je tedy šance na přijetí, ale určitě není třeba být nervózní. Každé kolo probíhalo v příjemné přátelské atmosféře a zástupce lidských zdrojů nás pravidelně informoval o dalším postupu. Lehké nervozitě se ale asi ubránit nejde.

Čeho konkrétně si na stáži nejvíce vážíte?

Na programu vedle všemožných školení a rozvoje oceňuji hlavně to, že se mi někdo věnuje, obětuje mému rozvoji svůj čas a snaží se mě posunout dál. Myslím, že něčí pomoc, zájem a vedení jsou nakonec pro začlenění se do pracovního procesu to nejdůležitější. Například členové top managementu nám podle svých možností věnují čas a povídají nám o své kariéře. Vedoucí programu se stará o skladbu a organizaci všech trainee aktivit, moje garantka mi zase dává každý den zpětnou vazbu ve formě vedení a kontroly zadaných úkolů. Za velmi přínosný pro svůj rozvoj považuji trénink Selfleadership, který absolvujeme jedenkrát měsíčně s anglicky mluvící koučkou, stejně jako různá školení soft skills využitelná v pracovní praxi – například prezentační dovednosti, project management a další.

Takže cílem je teď pokračovat a získat zde místo?

Určitě ano . Program je zaměřen dlouhodobě a trainee ve většině případů zůstávají na stejných pozicích i po jeho ukončení. Já jsem se vším spokojená a doufám, že se prodloužení mého kontraktu také podaří.

Hana Cardová – ekonomka

Hana studuje mezinárodní studia a diplomacii na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, její vedlejší specializace je finanční manažer. Před dvěma lety strávila semestr na univerzitě ve Stockholmu, kde studovala fashion marketing, vedení a management v organizacích, politický marketing a komunikaci.

ČEZ Potentials

Lepší možnost uplatnění na pracovním trhu, rozvinutí svého potenciálu a získávání zkušeností od expertů – to mladým talentům nabízí již od roku 2005 trainee program ČEZ Potentials. Na své si zde přijdou jak absolventi technických oborů, tak uchazeči s netechnickým vzděláním (například ekonomové či právníci).

Během jednoho roku se trainee pod aktivním vedením zkušených manažerů může seznámit s chodem společnosti ČEZ a podílet se na jejích klíčových projektech. Žádný výkon přitom nezůstane neohodnocen – každý má přiděleného odborného garanta, který mu nabízí zpětnou vazbu. Součástí programu jsou mimo jiné exkurze v provozech, koučink v angličtině, setkání s top managementem či školení Soft Skills a projektový management.

A jaké jsou podmínky přijetí? Vysokoškolské vzdělání, maximálně dvouletá praxe, schopnost se rychle orientovat a učit novým věcem, dobré komunikační a prezentační dovednosti, zdravé sebevědomí, proaktivita a výborná znalost angličtiny. Po absolvování programu mají jeho úspěšní účastníci možnost na své pozici zůstat a projekty dokončit.

Více informací najdete na www.kdejinde.cz

Text: Markéta Bajerová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější