V rodinné firmě jste spolupracovník, nejen zaměstnanec
poweredbyexperts

V rodinné firmě jste spolupracovník, nejen zaměstnanec

Co čekáte od svého budoucího zaměstnání? Spokojíte se jen s penězi, nebo hledáte práci, která vás bude opravdu bavit? Pokud patříte do té druhé skupiny, měli byste si vybírat zaměstnavatele, kterému bude záležet na vaší spokojenosti. A takových moc není. A také ne každý ví, že v Česku sídlí i společnost Mars. Což je s podivem, protože skoro všichni žvýkáme „orbitky“ a mlsáme „snickersky“. Vědět byste o ní měli, protože mezi společnostmi, kterým záleží na spokojenosti svého týmu, patří k těm nejzajímavějším…

Pod brandem Mars u nás působí celkem čtyři lokální, na sobě nezávislé jednotky pro Českou a Slovenskou republiku. Tři obchodní: Mars, Wrigley a Royal Canin, které se zabývají prodejem a distribucí žvýkaček, čokolády, cukrovinek, některých druhů potravin a krmiv pro domácí mazlíčky. Tyto jednotky doplňuje výrobní závod Wrigley Confections v Poříčí nad Sázavou. Na pracovních veletrzích se také prezentují společně – například na Career Days byla společnost Mars letos vyhodnocena jako jedna z nejzajímavějších firem. Proč? Možná proto, že jsou zkrátka tak trochu jiní.

Zaměstnanec? Nikoliv. Jsem spolupracovník

„Nemáme akcionáře, které bychom museli vyplácet,“ vysvětluje odlišnost společnosti Mars, Incorporated (pod niž spadá i česká a slovenská divize Mars, a tedy už jmenované Mars, Wrigley a Royal Canin) generální manažer českého Wrigley Duncan McCulloch. „Jsme rodinná společnost a rodina Mars se o nás skvěle stará. Vždy cca 80 % zisku zase vrátí do podnikání, což nám umožňuje neustálý rozvoj.“ Z majetkové struktury společnosti vyplývá i specifická interní politika – jste-li v Mars, Inc., nejste zaměstnanec, nýbrž spolupracovník (Associate). Nikdo vás neoslovuje pane Nováku, ale Jirko. A pokud máte problém se svým šéfem, prostě za ním jdete a vyříkáte si to. „V komunikaci jsme velmi otevření,“ říká Duncan, „zpětnou vazbu od nováčka beru stejně vážně jako od kolegy, který tu pracuje léta.“

Proč bych měl přijímat někoho jako já? Vždyť já už tu jsem

Když se zeptáte, co musíte umět, abyste ve společnosti Mars uspěli, řekne vám Duncan, že musíte být zkrátka a dobře jiní, než je on: „Každý je tu osobnost, každý je jiný. A tak je to dobře. Proč bych měl přijímat někoho jako já? Vždyť já už tu jsem. Potřebuji někoho, kdo mě bude doplňovat. Tak funguje tým.“ Právě týmovost se v Mars, Inc. počítá. I oddělení, která spolu na první pohled příliš nesouvisí, spolu komunikují.

Schopnost a ochota učit se je pro kariéru v Mars, Inc. klíčová. Když k tomu máte ještě zapálení pro věc a umíte se soustředit i v rychle se měnícím prostředí, máte vysoké šance na úspěch. A abyste věděli, do čeho jdete: společnost Mars má Pět Principů, které dodržují všichni její spolupracovníci na všech úrovních – kvalita, zodpovědnost, vzájemnost, efektivita a svoboda. Ztotožňujete se s nimi? Tak neváhejte googlovat jejich webovky! Zrovna totiž otevírají nové trainee programy, absolventy považované za jedny z těch nejatraktivnějších, které se jim letos nabízejí.

Foto: Studenta

Leadership Development Program – dvouletý program pro absolventy VŠ (do dvou let po ukončení) bez rozdílu zaměření

Co vás čeká?

- Tři náročné projekty ve třech odděleních v rámci Wrigley Confections, kdy jeden z projektů může probíhat v jiné jednotce (Wrigley, Mars, Royal Canin)

- Spolupráce s mnoha lidmi na různých úrovních

- Nové zkušeností, poznatky a zážitky v týmu v Poříčí nad Sázavou

- Kariéra bez limitů v jakékoliv pobočce Mars, Inc. na světě

European Graduate Program – tříletý program pro čerstvé absolventy VŠ bez rozdílu zaměření

Co vás čeká?

- Účast na třech projektech ve třech evropských pobočkách Mars, Inc.

- Každý z projektů je jiný a probíhá v jiné zemi

- Mnoho zkušeností a poznatků napříč evropským regionem

- Kariéra bez limitů v jakékoliv pobočce Mars, Inc. na světě

Z Prahy až na konec světa!

Rozhodně neváhejte. Všechny obchodní jednotky Mars CZ&SK (tedy Mars, Wrigley i Royal Canin), které byly doposud rozseté po Praze a okolí, se v květnu stěhují do jedné velké open space kanceláře v Praze 4. A pokud vás láká kariéra v zahraničí, globální působnost Mars, Inc. vám také přijde vhod. V rámci společnosti totiž můžete začít v Praze, chvíli moknout v Londýně, opálit se v Miami nebo v Austrálii, zatančit si v Brazílii a pak se rozhodnout, kde se chcete usadit. Kromě Antarktidy je společnost rozprostřená napříč všemi kontinenty a pohyb v jejím rámci je bez hranic – to je přece jedinečná příležitost!

Historie společnosti Mars, Inc.

- Frank C. Mars začal první cukrovinky vyrábět už v roce 1911

- Wrigley vyrobila první žvýkačky v 90 letech 19. století

- Milky Way spatřila světlo světa kolem roku 1920

- Od roku 1935 se firma zabývá také výrobou krmiv pro domácí mazlíčky

- Jméno Mars, Incorporated nese firma od šedesátých let

- Mars, Incorporated vstoupil na česko-slovenský trh v 90 letech

- Společnost Royal Canin se stala součástí Mars, Inc. v roce 2001

- Společnost Wrigley se do rodiny Mars, Inc. přidala v roce 2008

Mars, Inc. v číslech

- 5 je principů, jimiž se společnost řídí

- 72 tisíc je jejích zaměstnanců, resp. spolupracovníků

- Víc než 100 tisíc má dodavatelů

- Operuje v 74 zemích světa

- Provozuje 394 poboček

- Její roční obrat činí víc než 33 miliard dolarů

Investujeme do lidí. To nás odlišuje

Pivu příliš neholduje, ale na českou kuchyni nedá dopustit. Plynně česky zatím nemluví, ale základy češtiny prý zvládá. Žije v Praze dva roky a na Češích se mu líbí hlavně to, že je v nich daleko víc, než co na sobě nechávají znát. Generální manažer Wrigley divize Česko a Slovensko Duncan McCulloch přiznává, že stěhování do jiné země nebývá vždy jednoduché, s novými kulturami však člověk daleko lépe pozná sám sebe.

Foto: Studenta

„Přesídlit do jiné země je vždycky těžké. Nejsou to jen kulturní aspekty, ale i prostá lidská dilemata, kterým musíte čelit. Předtím jsme žili u Londýna, měli jsme to deset minut k mým rodičům a deset k manželčiným, byli jsme úzce propojení a byli jsme si nablízku. Teď jsme v úplně jiné zemi, manželka pracuje v jiném oboru, děti jsme museli dát do jiné školy. Učíme se jiné kultuře, jinému jazyku. Ne každý si na takovou změnu troufne.“

Pomohl vám Mars, Inc. nějak v adaptaci na nové prostředí?

Rozhodně. V rámci Mars, Incorporated existuje něco, čemu se říká Global Mobility Team, což jsou lidé, kteří vám přesně v takovéto situaci pomáhají. Najdou vám dům, doporučí školy, kam můžete poslat děti, zařídí profesní rekvalifikaci vašeho partnera, je-li třeba, poskytnou vám kulturní i jazykový trénink. Zkrátka vám tu velkou změnu co nejvíce ulehčí.

To zní velmi nadstandardně.

Pro nás je to absolutně normální, starat se o kolegy. Vyznáváme totiž jednoduchou filozofii – lidé jsou vždy na prvním místě. Jsou-li lidé ve společnosti spokojení, má jejich práce výsledky. Z pozitivních výsledků je jednak ráda společnost, ale zároveň to také zpětně motivuje lidi k tomu, aby měli svou práci rádi. Klademe tu veliký důraz na osobnostní rozvoj. Říkáme, že je v pořádku občas chybovat, protože právě z chyb se nejlépe učí. Investujeme do lidí. To nás odlišuje od ostatních.

Takže chyby jsou povoleny?

Chyby jsou přirozené. Každý chybuje. Já vždycky říkám: chybujte, ale chybujte rychle. Čím dříve se z omylů poučíte, tím rychleji a dále se posunete. Vždycky ovšem musíte za své chyby převzít zodpovědnost. Je to řečeno i v pěti principech, které v rámci společnosti vyznáváme – kvalita, zodpovědnost, vzájemnost, efektivita a svoboda. Nikdo vás tu nelimituje, naopak vedení i kolegové se vám snaží maximálně pomoci, protože je v jejich zájmu, abyste dělali svou práci dobře. Jen správně fungující celek může fungovat dlouhodobě. A dlouhodobost je naším cílem.

Dodržujete tyto zásady i mimo kancelář?

Dodržuji. Může to možná znít trochu lacině, ale myslím si, že ze mě práce v Mars, Inc. udělala lepšího člověka, a to ve všech směrech. Jsem nejen lepší leader, ale také manžel a otec. Naučil jsem se naslouchat lidem, vidět v nich jejich potenciál, nesoudit podle jedné chyby, ale snažit se pochopit a pomoct. Pro mě není Mars, Inc. jen práce, je to životní styl.

Foto: Studenta

Kdo je Duncan McCulloch?

- Pochází z Velké Británie, vystudoval University of Leeds

- Po škole nevěděl, čím chce být (Poznáváte se?)

- Kariéru začínal ve vydavatelství

- Po čtyřech letech díky kolegovi objevil společnost Mars, Incorporated

- Začal v obchodním oddělení

- Ve 30 letech měl na starosti 22 kolegů

- Stal se obchodním ředitelem prodeje zmrzliny pro celou Británii

- Do Česka přesídlil před dvěma lety jako generální manažer obchodních jednotek Wrigley ČR a SR

Text: Markéta Paráčková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější