NBÚ
poweredbyexperts

Vydechněme si konečně, stabilní práce láká i mladé

Všimli jste si někdy, že se vlastně pořád za něčím honíme? Dobrá škola, skvělé známky, červený diplom, a když si konečně můžeme vydechnout, že je titul v kapse, lákají nás všude na dynamické pracovní podmínky, neustálý rozvoj, vývoj a změny a my se chytáme, protože jsme na to zvyklí. Není ale spíš načase si trochu oddychnout a místo práce, kde se musíme pořád za něčím honit, zkusit práci, co nemusíme každé dva roky měnit?

Dynamické prostředí plné změn zaručeno, to na nás padá snad ze všech pracovních inzerátů. Nikdo vám už ale neřekne, že nálože změn se hodně pojí s nepokojem, stresem a dlouhodobou frustrací z toho, že si pořád musíte něco dokazovat - a přiznejme si - ne vždycky vám to vyjde tak, jak byste si představovali. A někteří z nás vlastně o změny vůbec nestojí. Mají rádi zvyk, pohodu a těší je, že se pořád nemusejí ohlížet za novou pracovní pozicí, novou šancí, novou firmou apod. To samozřejmě neznamená, že o kariérní růst nestojí, jen jsou v tomhle směru prostě o něco klidnější a na první pohled mohou při výběru zaměstnání ze všech těch dynamických inzerátů získat dojem, že na ně nikdo nemyslí. Přitom opak je pravdou.

Státní správa není jen o politice

Kde ale hledat takovou práci? Možná vás to překvapí, protože na to obecně moc nemyslíme - jen si vezměte loňský průzkum kariérních preferencí studentů a absolventů zprostředkovaný společností Universum - státní správa v něm bodovala pouze u právníků, ostatní studenti ji spíše ignorovali, než že by ji preferovali. Důvodem může být, že když se řekne stát, představí si většina z nás politiky a politická činnost nás rozhodně neláká - ptali jsme se vás na to mimochodem v minulosti v jedné z našich on-line anket. Práce ve službách státu přitom ani zdaleka nekončí na Úřadu vlády. Naopak, existuje spousta zajímavých institucí, které nabízejí atraktivní uplatnění a poměrně vzrušující náplň práce, aniž by vás uhnaly přehnanou dynamikou a podobnými buzzwords dneška.

Mezi takové patří například Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), o němž možná ne úplně všichni z nás vědí. Je to přitom velká škoda, protože místní experti řeší celou řadu strašně zajímavých případů a abyste se jedním z nich mohli stát taky, nepotřebujete žádnou praxi nebo specifické vzdělání.

Stačí mít zájem a vytrvat

Národní bezpečnostní úřad má velmi široké pole působnosti. Věnuje se otázkám bezpečnosti snad úplně ve všech sférách - od osobní bezpečnosti jedinců, přes bezpečnost firem, předmětů, dokumentů, vlády a potažmo vlastně nás všech dohromady. Jako jedni z jejich specialistů se tak můžete dostat k opravdu velmi různorodým úkolům, projektům a zkušenostem, a to nemusíte být vzděláním ani právník, ani policista. Navíc jde o velmi stabilního zaměstnavatele a rozhodně vám tam nehrozí, že budete za rok nuceni odejít, protože firma zkrachovala, nebo kvůli špatným hospodářským výsledkům musela propustit 10 % zaměstnanců.

Možná hledají právě vás

NBÚ momentálně nabízí celou řadu otevřených pozic, ať už v administrativní, fyzické, nebo třeba průmyslové bezpečnosti. Místo pro vás najdou, i pokud vás zajímají informační systémy, projektový management či jiná zaměření. Pro dobrou kariéru v NBÚ je důležité mít zájem o bezpečnost České republiky a umět držet jazyk za zuby. :) Žádné specifické vzdělání nebo praxe není potřeba, a pokud chcete ze začátku do úřadu jen nahlédnout, přijímají i stážisty, tak se ničeho nebojte a jděte do toho!

"Jako státní instituce samozřejmě patříme mezi nejstabilnější zaměstnavatele v České republice a rádi dáváme příležitost všem těm, kdo se o práci u nás zajímají," říká personální ředitelka NBÚ Dagmar Urbancová. "Nemusíte mít nutně žádné specifické vzdělání nebo praxi, stačí jen mít zájem o dění okolo sebe, vztah k bezpečnostní problematice a hlavu otevřenou, a šanci vám rádi poskytneme. Musíte samozřejmě projít určitým přijímacím řízením a psychotesty, protože práce s utajovanými informacemi je velmi specifická, ale pokud se prokážete jako vhodný kandidát, nemáte u nás žádné dveře zavřené."

Jako každý správný zaměstnavatel nabízí NBÚ kromě dobrého platu i klasiku - pět týdnů dovolené a šest sick days, multisportku, kurzy různého vzdělávání, posilovnu atd. - pokud ale nejste z Prahy, poskytnou vám k tomu všemu také ubytování za výhodnou cenu, což se při dnešní výši nájmů ve velkých městech dost vyplatí. Sbírat zkušenosti z tak specifické a prestižní instituce, jako je NBÚ, se vám navíc nikdy neztratí. Ať už se rozhodnete budovat kariéru v rámci státní správy, nebo v soukromém sektoru, jako bezpečnostní experti trénovaní těmi nejlepšími z nejlepších nebudete mít o kariérní možnosti nouzi, a to nejen v Česku ale i v zahraničí.

Zámky, alarmy i drony

Kromě bezpečnostních prověrek, které jsou asi obecně nejznámější činností NBÚ, se místní specialisté zabývají mimo jiné také například fyzickou nebo administrativní bezpečností. Termín administrativní bezpečnost asi hovoří sám za sebe - jde o ochranu utajovaných dokumentů, a to od jejich vzniku až po jejich zničení, správné nakládání s nimi, jejich přepravu apod. "Momentálně se například také hodně soustředíme na vývoj systému, který zajistí ochranu utajovaných informací v digitální podobě, což je dnes poměrně výzva," říká ředitelka příslušného útvaru Markéta Blatská.

Co je fyzická bezpečnost, možná na první pohled neuhodnete. Nemusíte si z toho ale nic dělat, protože rozsah této činnosti je skutečně velmi široký a zahrnuje vlastně jakékoli zabezpečení předmětů, budov nebo osob. Jde tak třeba o ostrahu, režimová opatření (např. povolení vjezdu a vstupu do budovy) i o celou řadu technických prostředků - od mechanických zábran a zámků, přes poplachové a tísňové systémy, požární signalizace atp. Patří sem například i videosystémy a systémy založené na umělé inteligenci. Zkrátka cokoli, čím se chrání utajovaná informace, musí mít certifikát NBÚ.

Útočníci a obránci: Kdo a jak chrání stát?
work
Útočníci a obránci: Kdo a jak chrání stát?
29. 3. 2017

Při udělování certifikátů bezpečnostním výrobkům je nejdřív samozřejmě musíte otestovat a zjistit jejich silné a slabé stránky. Pokud uspějí, dostanou certifikát, pokud nikoli, bohužel. Dobrý příklad je u budov. Pokud třeba postavíte dřevěný dům, sebelepší bezpečnostní dveře vám k ničemu nebudou, pokud se kdokoli může dovnitř jednoduše dostat skrze dřevěné příčky domu. Odborníci NBÚ vám toto jednoznačně řeknou a vy se podle toho můžete zařídit. V některých případech vám mohou také pomoci dopadnout pachatele například vloupání. Ne že by ho sami chytali samozřejmě, ale mohou policii poskytnout informace, které se ukážou při hledání pachatele jako klíčové. Např. věděli jste, že se běžné plastové okno dá otevřít obyčejným šroubovákem už do jedné minuty? Pokud ale má certifikaci NBÚ a stejně se vám přes něj někdo dostane dovnitř, víte, že to byl profesionál a musel použít složitější postup, aby uspěl. Takové informace pak můžou policii dost pomoct.

Při práci na Národním bezpečnostním úřadu se vám tak jednoduše může stát, že budete nejdřív svědky odolnostních testů bezpečnostních mříží, dveří nebo trezorů - což je mimochodem hodně zajímavé vidět - a pak budete třeba na full-time vymýšlet ochranu proti dronům. Záběr je tu opravdu široký a uplatnit se můžete, kdekoli vám to přijde nejzajímavější. A rozhodně se nemusíte bát, že byste museli po roce či dvou odcházet, na nudu tu totiž narazíte opravdu jen těžko.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější