KB - PR článek
poweredbyexperts

Zahraniční zkušenost - vyplatí se ji zaplatit?

Jakkoli můžeme debatovat, jestli je vysokoškolské studium pro dobrou kariéru skutečně důležité, proti Erasmu a podobným programům, díky kterým můžeme vyjet sbírat zkušenosti do zahraničí, neřekne křivého slova asi nikdo z nás. Co ale dělat, když na něj nemáme? Protože si přiznejme – náklady na zahraniční výjezd ani zdaleka nekončí u školného.

Stipendium máte, super. Co ale jídlo, bydlení, doprava, zábava a zážitky? Všechno to už si musíte zaplatit sami. Ceny za různé obyčejné věci se navíc zem od země liší. Už jste třeba slyšeli o tom, že Big Mac vás v Norsku vyjde na téměř dvojnásobek toho, co v Polsku?

Ve skandinávských zemích je pro nás Čechy v rámci Evropy asi úplně nejdráž - životní náklady jsou tam i několikrát vyšší než u nás - a to i přes to, že třeba v Dánsku nebo Švédsku jsou státní školy pro všechny občany Evropské unie zdarma. A dráž není jenom na severu. Co vám pak zbývá? Buď se uskromnit a vyrazit do třeba ne úplně tak lákavé země, anebo si stát za svým snem, rozbít prasátko a vyrazit. I to se dá zvládnout, aniž byste se totálně finančně zruinovali, musíte na to ale jít chytře.

Pomůže už jen správný výběr účtu

Příběhů o finanční gramotnosti jsme slyšeli tisíce, proto všichni víme, že se vyplatí dobře zvážit, za co platit a za co ne. Zvolte si takovou banku, kde dopředu víte, jaký máte měsíční poplatek a co vše je schované pod slovem zdarma.

Příkladem je studentský účet G2 od Komerčky, kde neplatíte žádné poplatky za vedení účtu, máte zdarma výběry z bankomatů KB, elektronické platby a možnost jít do minusu 5000 Kč bez úroků. Navíc si můžete zdarma zvolit design své karty.

Pro studium v zahraničí je pak Balíček Erasmus vytvořený přesně podle vašich potřeb. Je to účet jak v korunách, tak v eurech, tudíž si nemusíte lámat hlavu s převody a nepřicházíte o žádné peníze, pokud není kurz ke koruně zrovna příznivý. Můžete si vybrat ze dvou variant. Například balíček Standard, který je zdarma, nabízí kromě jednoho výběru měsíčně z bankomatu v zahraničí zdarma také jednu SEPA platbu bez poplatků.

Půjčka, která nebolí

Pokud jde o vzdělání, vyplatí se investice i v momentě, kdy nemáte zrovna peníze po ruce. Zkušenosti ze zahraničí se vám mohou v budoucnu vrátit, třeba v podobě získání dobré pracovní pozice.

V takovém případě můžete využít studentskou půjčku. Dejte si ale pozor na to, kterou si vyberete, ne všechny jsou totiž věrohodné a výsledné úroky vás můžou dost překvapit. Volte osvědčené instituce a pečlivě si pročtěte všechny informace o nabízeném produktu.

Komerčka pro studenty:

Nenechte se trápit nedostatkem peněz a šetřete tam, kde můžete. Ulehčit si život můžete třeba skrze tyhle produkty Komerční banky:

- Účet G2 pro studenty středních a vysokých škol
- Balíček Erasmus ušitý na míru zahraničním studijním pobytům
- Studentská půjčka Gaudeamus až do výše 600 tisíc korun

Třeba Gaudeamus úvěr od Komerčky je vytvořen na míru studentům. Můžete si půjčit až 600 tisíc korun, po dobu studia si odložit splátky jistiny nebo třeba úvěr čerpat postupně na platby školného, přesně proto, aby vás nezruinoval, naopak. Zřídit si ho navíc můžete zdarma.

Říká se, že investice do vzdělání je ta nejlepší z investic. U toho zahraničního to platí dvojnásob, nechat nedostatek peněz bránit vám v rozletu by tak byla škoda. Zvlášť, když nad ním můžete s přehledem vyhrát těmi správnými řešeními.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější