reklama
Romský student komentuje 7 (ne)pravd o Cikánech

Romský student komentuje 7 (ne)pravd o Cikánech

Internetové diskuse pod tématy zabývajícími se romskou problematikou obvykle vyžadují hodně silný žaludek. I v té naší, ač má podtitul „první inteligentní diskuse na webu“, už se objevily hlasy, že Romové jsou zvěř a něco o jejich zabíjení. Každému je asi jasné, že celý problém je mnohem komplexnější a vyžaduje víc než výkřiky a hesla. Nicméně jsme nechali na časté „většinové“ názory, které převážně anonymně zaznívají v diskusích, reagovat romského studenta. Dvacetiletý Marek odmaturoval na gymnáziu a nyní studuje humanitní obor na univerzitě. Jak se vypořádal s tím, že někteří ho chtějí převychovat, jiní zase poslat do jiné země?
reklama

1. Romy nejde "převychovat", mají v sobě zakořeněnou mentalitu kočovníků a neumějí žít v souladu s většinovou společností.

Tento názor je podle mě hrozně nebezpečný a bohužel nejspíš i velmi rozšířený mezi českou populací. Cikáni mají jinou výchovu, to z nich ale nedělá špatné lidi. Je to hrozně povrchní pohled a naprosto vypovídá o člověku, který tohle moudro pronesl. Problém není ve výchově či převýchově, problém se nachází v systému, v sociální a ekonomické situaci, ve vztahu člověka ke člověku. Jakmile se určitá komunita dostane do izolovaného prostředí ( tím myslím ghetto), kde jsou  špatné životní podmínky, bude se chovat stejně. Chovala by se tak bílá rasa, stejně jako oranžová.

2. Řešením by bylo snížit (nebo úplně zrušit) sociální dávky - pak by Romové začali pracovat.

Nejsem schopný předvídat, co by se stalo. Vím jen, že říct, že žádnému Cikánovi se nechce makat, je hovadina. Tak to není a nikdy nebylo. Zkušenosti, předsudky a názory majority některým berou šanci pracovat. Někdo třeba zaměstnával Cikána, který na to s—l, takže teď raději zaměstná Ukrajince, který je zároveň levnější. Ale z toho nemůže usuzovat, že všichni Cikáni na to kašlou. Stát by se podle mě měl zasadit o to, aby na státních zakázkách, ať to je výstavba nějakých budov nebo cokoli, pracovali i Cikáni - kdo jiný než stát by měl dbát na to, aby se romská problematika řešila.

Ale v otázce snížení dávek nejsem tak úplně proti, je demotivující, když můžeš dostávat téměř stejné peníze, jako kdybys makal jako třeba kopáč kanálů.

3. Většina Romů nemá zájem se vzdělávat, raději pošlou děti do zvláštní školy.Ve vzdělání nevidí budoucnost, protože žijí ze dne na den.

Tak to není. Můj táta vyrůstal v typicky cikánské rodině a má vystudované gymnázium a na vysokou školu se nedostal jen kvůli tomu, že děda nebyl v KSČ. Můj mladší bratranec chodí na gympl a jde mu to skvěle, i ostatní moji bratranci jsou velice inteligentní. Co podle mě chybí v cikánské komunitě, je správný vzor vysokoškolsky vzdělaného úspěšného člověka, který by se hlásil k tomu, že je Cikán a mladí by ho následovali. To je podle mě jedno z mnoha řešení. V dnešní době už podle mě každý chápe, že bez vzdělání se toho moc dělat nedá, samozřejmě včetně Cikánů.

4. Nejlepší by bylo, kdyby si Romové založili vlastní stát, tam by mohli žít podle vlastních pravidel.

Proč ne? Jsem přesvědčen, že spousta Romů by si to přála, například můj otec. Jenže jak každý ví, Cikáni jsou ze své podstaty kmen kočovný, tudíž takový stát nemají, stejně jako například písmo, z čehož plynou problémy, všude se cítí jako někdo cizí, a většinou je tak na ně pohlíženo.

5. Michael Kocáb a jeho ministerstvo ničemu nepomáhají, jejich snahy jsou zbytečné.

Nemyslím si, že ministerstvo pro lidská práva je úplně špatné a nemyslím si to ani o Michalu Kocábovi. Podle mě by nějakou snahu měl, jenže ten problém je takový, že každý se bojí jakýmkoli způsobem zasáhnout pořádně. Včetně pana Kocába. Měl být důraznější, to je to, co mu vyčítám já.

6. Čunkovo řešení ve Vsetíně bylo správné, tak by měli postupovat všichni starostové.

Čunkův krok nic nepřinesl, jen problém posunul o pár kilometrů dál, to že tam teď žijí odříznutí od všeho, nic neřeší. Čunek se aférou jen zviditelnil a z vsetínského pana neznámého se díky populistickému kroku stal na chvíli předsedou KDU-ČSL.

7. Není pravda, že by Romové u nás byli diskriminováni. To je jen jejich taktika, jak na sebe upozornit a něco z toho vytřískat.

Těžká otázka. Cikáni jsou diskriminovaní, o tom žádná, samozřejmě na to si musí každý odpovědět sám, jestli nahlíží na všechny stejně... Že na to upozorňují? To by asi dělal každý, kdo by zažíval nespravedlnost. Že toho někdy využívají? Tak to prostě je a omlouvat to nebudu, ani to nehaním.

Připravila Lucie Frydecká

Autorka je redaktorkou Mladé fronty Dnes

Poznámka: Vážení čtenáři a diskutující, vyhodnocení Tématu týdne bude nadále uveřejňováno místo pátku vždy v neděli.

reklama

Nejčtenější za měsíc

Nejnovější