Recenze: Vtipná sonda do amerického bankovnictví jako Sázka na nejistotu

Recenze: Vtipná sonda do amerického bankovnictví jako Sázka na nejistotu

Do kin přichází neobvyklé konverzační drama, které si bere na paškál historii zatím poslední ekonomické krize. Vysvětlit, v čem krize spočívala, aby to pochopil i lajk,není nic lehkého. Jak se s tím popasoval režisér Adam McKay, známý hlavně díky dvojici komedií Zprávař, se dozvíte na následujících řádcích.

Tato tzv. hypoteční krize vypukla ve Spojených státech v průběhu roku 2007 a nedlouho poté se dostala i k nám. Na první pohled se sice nic katastrofického nedělo, ale minimálně pracovní trh byl krizí dost postižen i u nás. Pokud jste po roce 2008 zkoušeli hledat práci, tak víte, co máme na mysli. V poslední době se světová ekonomika snad už vzpamatovala a situace se zase zlepšuje, ale přece jen to není tak dávno...

Filmový svět se na tuto krizi nejednou zaměřil. V roce 2011 vzniklo kvalitní drama Margin Call s Kevinem Spaceym a o rok dříve dokument s prozaickým názvem Finanční krize, který její vznik mapoval poměrně detailně. Sázka na nejistotu je stále především hraným dramatem, takže se u něj budete bavit i bez zapsané makroekonomie v indexu. Ve výkladu tohoto filmu by určitě nejeden hnidopišský ekonom našel chybky či zkratky (není třeba vůbec zmíněna role FEDu atd.), ale tohle má být především zábava.

Foto: Studenta

V hlavních rolích exceluje řad hereckých es. Christian Bale v netypické roli asociálního génia, Ryan Gosling zase jako ulízaný a vychytralý podnikavec. Komik Steve Carrell si střihnul neobvykle dramatickou roli vystresovaného, ale dobrosrdečného makléře a v menší úloze uvidíme i Brada Pitta. Všichni tihle finančníci nezávisle na sobě předvídali, že se trh s nemovitostmi, dlouhá léta považovaný za stabilní a bezpečné místo k investicím, jednoho dne vinou absurdních hypoték zhroutí. Tenhle proces trval samozřejmě řadu let, během nichž si naši hrdinové vyslechli spoustu posměšků. Ale za svou vytrvalost byli nakonec odměněni.

Sázka na nejistotu snoubí poměrně komplexní pohled na počátky ekonomické krize s osobními příběhy několika chytráků, kteří z ní dokázali vytěžit maximum. Film dobře balancuje mezi chrlením informací o americkém finančním trhu, humorem a lidskou rovinou, takže ty dvě hodiny uplynou, ani nebudete vědět jak. Pro studenty ekonomie povinnost, pro ostatní informačně nabité a příjemné strávené odpoledne. Nelze než doporučit!

Text: Mojmír Sedláček

Foto: CinemArt

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější