Skandál na ČZU: Chceš body k zápočtu? Kup si moji knihu

Skandál na ČZU: Chceš body k zápočtu? Kup si moji knihu

Body za peníze, tak by se daly doslova nazvat praktiky, které až do tohoto týdne provozovala Česká zemědělská univerzita v Praze. Konkrétně na Provozně ekonomické fakultě, kde se snažili všemi možnými způsoby o to, aby byla prodána nová publikace děkana fakulty profesora Miroslava Svatoše. Kdo si ji koupil, dostal tři body při zápočtu, aniž by prokázal jakékoliv znalosti.

Studenti prvního magisterského ročníku si právě užívali jeden z prvních školních dnů, když je přivítal na Mezinárodním obchodu přednášející docent Aleš Hes se slovy, že nová skripta už se nebudou vydávat. Místo nich vyšla nová aktualizovaná kniha od profesora Svatoše a fakulta se rozhodla, že když si ji student koupí, získá tři bonusové body k zápočtu.

Jak jednoduchá rovnice, děkan fakulty vydal knihu a přes kolegy ji doporučuje studentům. Na tom by nebylo ještě nic divného, kdyby za její koupi nenabízel bodové zvýhodnění, které tak může částečně nahradit studentovi vědomosti. Kdekoho pak napadne, jak jsou zvýhodňováni movitější studenti, protože kniha stojí téměř třikrát tolik než dřívější skripta.

Jestli si myslíte, že vám stačí si knihu půjčit, omyl. Abyste mohli dostat bonusové body, musíte knihu vlastnit a přinést svému vyučujícímu na cvičení. Ten vám ji nesmazatelně označí, aby ji už nemohl použít někdo jiný. Tomu se říká prodat svou knihu za každou cenu.

Docent Hes se sice v reakci na dotaz Studenty bránil, že nákup publikace je zcela dobrovolný, ovšem bodové zvýhodnění a tedy motivaci pro studenty, aby si ji koupili, přiznal: „Nikdo nikoho nenutí si učebnici koupit, když ji nechce. Pokud však někdo tento krok zváží, v rámci Bonus programu bude ohodnocen třemi body.“ Jak sám docent řekl před studenty, není daným nařízením nadšen a svaluje to na rozhodnutí svých nadřízených.

Nejpodivnější však byla reakce samotného děkana fakulty profesora Svatoše, který Studentě sdělil, že ho daná situace mrzí a postup docenta Hese nechápe. „Vaše sdělení o jeho postupu je pro mě překvapivé, nesouhlasím s ním a celou záležitost s ním prověřím a projednám.“

Podle posledních informací se po telefonických dotazech redaktora Studenty již koupě knihy body neoceňuje.

Zda jsou podobné praktiky, které zaskočily studenty ČZU, běžné, jsme se zeptali řady zástupců ostatních univerzit a rovněž tiskového mluvčího Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Tady jsou jejich vyjádření:

mgr. Tomáš Bouška, tiskový mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

Právně se tímto podnětem nemůžeme zabývat, neboť bychom tím porušovali autonomii univerzit. Ovšem popisované praktiky na českých vysokých školách rozhodně nejsou běžné.

ing. Hana Coufalová, tajemnice Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity

Stanovisko naší školy je jednoznačné: jakákoliv literatura je studentům doporučována, ale je jen na nich, zda se budou z ní učit či nikoliv. Zakoupení skript není v žádném případě podmínkou získání jakékoliv výhody při zápočtu či zkoušce, zde se posuzují znalosti studentů a je jen na studentech, z čeho znalosti čerpali.

mgr. Iva Zlatušková, kancelář rektora Masarykovy univerzity

Naše Univerzita vytváří svými pravidly průhledné studijní prostředí, ve kterém je hodnocení studenta dáno pouze jeho znalostmi a výkonem. Pan rektor si není vědom, že by na některé z fakult Masarykovy univerzity byli studenti hodnoceni či v hodnocení zvýhodňováni na základě toho, jakou studijní  literaturu ke své přípravě zvolí, a považuje takový přístup za zcela nepřípustný. Naším cílem je, aby studentům bylo v informačním systému zpřístupněno co největší množství studijních materiálů.

prof. RNDr. Jan Bednář, CSc., prorektor pro studijní záležitosti, Univerzita Karlova

Ve své osobní praxi jsem nic podobného nikdy nezažil.

doc. ing. Pavel Petr, Ph.D., proděkan pro studium a pedagogickou činnost Fakulty ekonomicko-správní na Univerzitě Pardubice

To, že se nevydávají skripta, je asi v současné době trendem. Problém je v tom, že skripta se velice málo zohledňují při habilitacích, případně jmenovacích řízení na profesora. Řada lidí to tedy řeší vydáním knihy nebo monografie. S tím jsou samozřejmě spojeny problémy s její distribucí. Je asi normální, pokud ji vyučující studentům doporučí ke studiu. Až sem je vše celkem v pořádku.

Co je ale pro mne nepřijatelné, je způsob její distribuce, kontrola a zvýhodňování. Toto v žádném případě neschvaluji a myslím si, že u nás takový případ není. Domnívám se, že je to minimálně za hranicí učitelské etiky. Je tedy na studentech, aby na takové jednání upozornili vedení školy.

Richard Valoušek

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější