Slackline: Zábava a sport v jednom

Slackline: Zábava a sport v jednom

Slackline je zábava pro každého kdo se nebojí pohybu a hlavně má silné nervy. Slackline nebo také zkráceně slack je balancování, chození a skákání na popruhu upevněném mezi dvěma body, například stromy. Lajny se dostávají do obliby a jsou vidět v každém větším parku. Uvidíte je jako atrakci na festivalech, ale pořádají se i samostatné soutěže. Ukážeme vám o co vlastně jde a jak můžete sami začít.

Slacklining vznikl v USA okolo sedmdesátých let, když si horolezci krátili dlouhou chvíli chozením po řetězu. Trochu navazuje na provazochodectví, od toho se ale liší větší plochou lajny a nepoužívá se tyč pro držení rovnováhy. Lajny jsou široké asi 2-5cm a dlouhé od několika metrů do 306m. Délka závisí jen na tom jak dlouhou si lajnu natáhnete a samozřejmě čím delší, tím těžší. Lajna se totiž napíná tak, že se s vámi trochu prohne. Musíte víc balancovat a v tom je ta zábava.

Jak začítSice existují kurzy, které slibují jak vás to hned naučí, ale ve skutečnosti to všichni zvládnou sami. Jediné co vážně potřebujete jsou nervy na neustálé zkoušení znovu a znovu. Každý má tendenci se hned rozeběhnout, aby došel co nejdál, ale rozumné je naučit se nejdřív stát na místě. Místo čtení rad jak chodit, kam koukat, si to zkuste sami a najděte si svůj vlastní styl. Vážně to není nic nemožného.

VybaveníSamotnou lajnu seženete buď jako set ve specializovaném obchodě (na internetu jich najdete dost), nebo je možné použít klasický popruh z kamiónu. Ale u těchto domácích variant se alespoň poraďte s někým kdo tomu trochu rozumí, než to zkusíte. Originální sety pořídíte asi od 700,- Kč  v délce okolo 10 m. Na začátky vám to bude bohatě stačit. Když budete napínat lajnu na strom, tak ho vždy omotejte starým kobercem, nebo čímkoliv jiným co strom trochu ochrání. V městském parku většinou nejste ani první ani poslední, kdo tam napíná lajnu. Samotná volba pevného stromu je už otázka zkušeností a zdravého rozumu.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Sportovní disciplínyAž vás omrzí chození ve výšce 0,5 m, můžete začít koukat po dalších možnostech tohoto sportu. Dalším krokem může být longline (lajna od 30m do 300m, což je současný světový rekord), nebo waterline (wasserline). Waterline je jednoduše lajna napnutá kousek nad vodou, ideální zábava na léto. Nejtěžší možností je highline napnutá ve velké výšce na skalách, vysoko mezi stromy a nebo mezi stavbami. U highline se samozřejmě používá jištění. Jestli jsou na vás ale výšky moc, kupte si širší lajnu a začněte zkoušet triky. Slackline není jen o chození tam a zpět, k různým trikům vyloženě vybízí. Škála triků závisí na vaší fantazii, začít můžete lehkým skákáním, přes dvojitá salta až po téměř jogínské polohy.

Kde choditMísta na napínání jsou všude, stačí vám dva stromy nebo cokoliv dostatečně pevného. Slacklajna je ale vždy zábavnější ve více lidech. Na webu lajny.cz najdete mapu lokalit kde se běžně chodí, nebo chodilo. Také je tam kalendář akcí, kde se můžete seznámit se slacklinery z vašeho okolí. Spousta skupin po celé ČR má vlastní webovky, kde najdete kontakty, takže se zkuste kouknout i tam.

Fyzička, psychikaTouhle zábavou získáte výbornou fyzičku, protože při chůzi je napnutý asi každý sval v těle. Také je to výborný způsob vyvětrání hlavy, soustředíte se jen na lajnu a všechno ostatní vás nezajímá. Takže je to vlastně meditace s fyzickým cvičením zároveň. Ještě lepší je pokud se sejdete s kamarády, je to skvělá zábava. Odkoukáváním od ostatních se také naučíte chodit rychleji. A samozřejmě motivace je o hodně vyšší, když je vás víc.

Petr Plachký

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější