V Česku je krásně. Pojeďme na výlet!

V Česku je krásně. Pojeďme na výlet!

Vyrazit do přírody a přespat pod širákem. To je ideální způsob, jak po zkouškovém načerpat novou energii. A kvůli zajímavým místům není potřeba létat do zahraničí, stačí se rozhlédnout po České republice.

Pamatujete, kam se dříve jezdilo na Benátskou noc? Hodinu a půl cesty autobusem z Prahy se nachází Malá Skála, která není známá jenom tím, že se v ní dlouhá léta pořádal festival Benátská noc. Hned po příjezdu přitáhne vaši pozornost dominanta na pískovcovém útesu nad řekou Jizerou. Jedná se o hrad Vranov. Gotická pevnost vznikla v patnáctém století a jedná se o nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách. Dnes je známý spíše jako Pantheon, protože se v jeho areálu i v okolních lesích nachází pomníky a mohyly slavných osobností.

V blízkém okolí se dá podniknout třináctikilometrový pěší okruh a první zastávka je právě na Vranově. Červená turistická trasa pak vede k dalšímu hradu nebo spíš ke zřícenině se jménem Frýdštejn. Už zdaleka je vidět věž, ve které sídlily zlé čarodějnice v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Pár kilometrů odtud se nachází menší skalní město Drábovna. Zdejší zákoutí si lidé oblíbili už v době kamenné a dnes je to vyhledávaný cíl turistů a horolezců. V nedávné době byly zdejší převisy lákavým místem na nocování, trampy ale odtud vyhnali správci z CHKO Český ráj. Vzhledem k tomu, že se místo nachází zhruba kilometr od Malé Skály, dá se ubytování vyřešit přímo tam. Nabízí se několik penzionů nebo je možné postavit si stan ve zdejším kempu.

Vždycky je možnost složit hlavu v kempu. Nebojácní si ustelou v hradních rozvalinách

Před zakončením výletu ještě stojí za to dojít k dalším pískovcovým útvarům. Nejblíže vesnici je hřeben Suché skály, který opět ocení spíše horolezci. Aktuální informace o podmínkách pro lezení se dají najít na webu skaly.horosvaz.cz. Pěšky je možné si prohlédnout bludiště v Besedických skalách nebo v blízkém Kalichu – Chlévišti. Druhé skalní seskupení dostalo jméno podle vytesaného kalichu. Místo sloužilo jako modlitebna Jednoty bratrské za období protireformace. Bloudění se ale vyplatí, skrývá se zde řada pěkných vyhlídek.

Výlet po Maloskalsku vystačí na celý den. Pohodlnější povahy si mohou túru rozdělit do dvou dnů. Náročnější cestovatelé mají možnost vydat se dále po turistických trasách. Další zastávkou může být třeba hradní zřícenina Zbirohy. Odtud je to jen chvilka do vesničky Rakousy, kde jezdí autobusy do Turnova. Poslední spoj odjíždí krátce před sedmou hodinou večer, trasu je proto potřeba si dobře naplánovat. Možná ale někdo dá přednost přespání v rozvalinách bývalé tvrze.

Pokud by někomu chození v této oblasti nestačilo a chtěl by vidět ještě další skalní města, může z Turnova přejet do lázní a kempu Sedmihorky. Kousek od něj se nachází oblast Hruboskalska s velkým množstvím pískovcových věží. Známý je například Kapelník, který dohlíží na nedalekou Kapelu. Za navštívení stojí také Mariánská vyhlídka nedaleko zámku Hrubá Skála.

Ubytování v Sedmihorkách je příjemné. Kemp je dobře vybavený, a tak si zde člověk může odpočinout, vykoupat se v rybníce nebo si zasportovat na některém z dostupných hřišť.

Foto: Studenta

Hlavně nebrat všechno

Co si na takový výlet vzít? Pěší turista toho na zádech unese hodně, na dvacetikilový náklad si ovšem záda a nohy chvíli zvykají. Vyplatí se nést si vlastní stan, ale není to nutnost. Možnosti cyklisty jsou omezené. Na jednodenní výlet se vybaví snadno, na vícedenní musí dobře hospodařit s místem v sedlových brašnách.

Výprava do přírody ale za trochu toho nepohodlí stojí. Neváhejte proto a oprašte svoje vybavení, které přes zimu leželo ladem. Nic nepotěší tak, jako když se člověk vlastními silami dostane na místo, které vídá leda v turistických průvodcích.

Jede král? Jede cyklista na Karlštejn

Chození ale bylo dost. Také na dvou kolech se dá zažít mnohé a poznat hezká česká zákoutí. Známý je výlet z Prahy na Karlštejn. Nejlepším startovním místem je Zbraslav na jihu Prahy. Dá se tam dojet vlakem, ale lepší je projet se po cyklostezce podél Vltavy. Od Jiráskova mostu je to pohodlných třináct kilometrů po rovině. Poté je potřeba přejet řeku po mostu Závodu míru a dostat se přes Lipence do Černošic. Odtud stačí sledovat Berounku a hradní cíl není možné minout. Ze Zbraslavského náměstí do podhradí je to 23 kilometrů.

Zájemci o dlouhé výlety mohou u Zadní Třebáně odbočit a vydat se směrem na Hořovice. Za nimi se nachází obce Komárov, Chaloupky a Neřežín. Vedle těchto vísek se rozkládá Vojenský újezd Brdy. Sem je přístup povolen jen s oficiální propustkou a nemá cenu riskovat závody s policií. Dostupná je ale zřícenina Valdek, odkud se naskýtá výhled na brdské lesy. Až sem cesta čítá 56 kilometrů, jedná se tedy o náročnou vyjížďku. Návrat je možné si ulehčit, pokud se dojede zpátky do Hořovic na vlak do Prahy.

Další tipy na výpravu

Český kras – Koněpruské jeskyně

Velká a Malá Amerika, vápencové lomy

Cesta k pramenu Labe po hřebenech Krkonoš

Cesta do harrachovského pivovaru (začátek na horské chatě Dvoračky)

Turistika v okolí Pusteven v Beskydech

Text: Václav Ferebauer

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější