reklama
 
Video: CARTEL productions, Studenta |  03:02

Umělcem v mezinárodním korporátu? Jakub dokazuje, že to jde

Jakub Vaníček v ExxonMobil začínal na pozici Travel and Expenses Analyst a za rok se posunul na pozici Team Leadera. „Takhle to tady u nás chodí,“ dodává s úsměvem. Jak se kluk s uměleckou duší dostal do mezinárodního „korporátu“, jak se mu tam daří a jak se to dá všechno skloubit?
reklama

"Miluju Prahu a chci tu žít. Píšu básně, jsem písničkář, chodím na výstavy, do divadla. A mám rád dobré víno." Takhle se Jakub představuje v příjemné kavárně na Letné nad otevřeným blokem se svými texty. Pročítám si texty a musím se zeptat, jestli mu nechybí koncertování a ten bohémský život. Svou odpovědí mě mile odzbrojil: "Nepotřebuju, aby mě hraní živilo, ale musel jsem to zkusit kvůli sobě. Teď to dělám pro sebe - pro zábavu." Je hodně důležité snažit se naplnit svoje touhy a když je člověk odvážný a následuje své sny, je pak po zásluze odměněn - troufám si říct jako Kuba.

Jakub se narodil v krásném, kulturou dýchajícím městě - v Litomyšli. Studoval učitelství angličtiny, zkoušel přijímačky na pražskou DAMU, brigádničil v divadlech, se svými písničkami koncertoval po republice. Na první pohled se zdá být netradiční, že dnes pracuje s tabulkami a čísly, ale vysvětluje, že je to vlastně ideální kombinace. "Dřív jsem hrával hodně, v Praze, v Litomyšli, v Hradci… Ale bylo to dost náročné a potřeboval jsem nějakou jistotu. Tu jsem našel tady v ExxonMobil."

Foto: CARTEL productions

Základními předpoklady pro práci v ExxonMobil jsou jazyky, a ty Jakuba vždycky bavily. Jedna z věcí, které má na své práci rád, je právě to, že celý den komunikuje s kolegy ze všech koutů světa. Jakmile ovládáte dobře jazyky, firma vás může připravit a proškolit na různorodé pracovní pozice. Uplatnění zde najdou jak absolventi, tak stážisti. Angličtinou to však jen začíná. Je zde možnost naučit se přes desítku dalších jazyků, na které firma nabízí jazykové kurzy. Filozofií firmy je formovat ještě nezaškatulkované lidi, kterým umožní rozvoj podle jejich potřeb a vývoje. Proto není žádnou výjimkou, že se z takzvaného "entry level" dostanou zaměstnanci na vedoucí pozice. Nedostatek zkušeností tady není překážkou - právě naopak.

Kdyby měl Jakub říct to nejpodstatnější, co ho na práci ve společnosti baví, je to právě pracovní prostředí a kolektiv. V týmech panuje přátelská, dalo by se říct až rodinná atmosféra. ExxonMobil se o svoje zaměstnance stará, jak mi Kuba vysvětluje: "Pro mě to jsou právě lidi, kvůli kterým tu jsem. Mám tu hodně kamarádů i díky spoustě firemních akcí. Každý rok pořádáme celofiremní večírky, kde se sejde třeba 900 lidí, společně podnikáme různé výlety, teambuildingy, pikniky nebo běhy pro dobrou věc organizované firemními spolky a iniciativami. Většina cizinců, co se do ČR přistěhovali, si tady ve firmě udělali novou rodinu a tráví spolu i víkendy. Zrovna já mám kolem sebe tak 30 kolegů, s kterými můžu jít kdykoli na kafe. To je prostě skvělý!"

Foto: CARTEL productions

Jakub ale ve výčtu výhod firmy pokračuje: "Další skvělá věc je flexibilita. Můžu si vzít home-office a pracovat kdekoliv ze světa." To s sebou přináší vzájemnou důvěru v týmu i od vedení. "Cítím, že si tu věříme. Důležité je samozřejmě udělat svou práci, ale nikdo nás nesmyslně nekontroluje, jestli máme přesný počet hodin…" Čím dál tím větší počet pracujících lidí vnímá, že vyváženost času stráveného prací a svým osobním životem je jedním z hlavních předpokladů k dosažení spokojeného života. Mnoho firem to už dnes reflektuje a "work-life balance" se objevuje v prvních příčkách jejich priorit a benefitů. To je právě vysvětlení, jak se dají skloubit zdánlivě neslučitelné světy v Jakubově životě. Jeho práce mu poskytuje dostatek prostoru pro to, aby se mohl věnovat svému psaní a hraní.

ExxonMobil

ExxonMobil je nadnárodní petrochemický gigant, který patří k těm největším a nejrozmanitějším společnostem na světě. Jeho business support centrum, které sídlí v Praze, aktuálně zaměstnává 1200 lidí 70 národností, není proto žádným překvapením, že se tu bez angličtiny neobejdete. Kariéru si tu zato můžete vybudovat takřka na míru, stačí jen chtít.

Jak na to, zjistíte na kariérních stránkách ExxonMobil nebo na profilu na Proudly. Nebo sledujte ExxonMobil na Facebooku!

Podstatné asi pro každého z nás je, aby nás naše práce bavila. Na tom se shodneme i s Jakubem. Díky možnosti spolupráce a výbornými nadřízenými se lidé v ExxonMobil můžou neustále posouvat a rozvíjet. Jakubovo povýšení po roce práce je toho důkazem a dodává: "Je super, že člověk může přijít za svým manažerem a požádat o změnu. Společně pak v horizontu několika měsíců pracují na možnostech, kam daného člověka posunout. Já bych se chtěl vypracovat na pozici supervizora." Když se ptám, čeho by chtěl v životě dosáhnout, potěší mě svou upřímnou odpovědí: "Možná to zní jako klišé, ale já bych chtěl být 'jen' šťastný. A v téhle práci zatím šťastný jsem."

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější