reklama
 
Video: CARTEL productions |  03:05

Od bastlení až na světovou špičku, aneb Honzíkova cesta z Ledče do pražského Valeo

Honza od mala rád montoval, šrouboval, opravoval. Aby mohl vyvíjet svoje první stroje, hledal součástky, kde se jen dalo. Začínal u různých vozíků, ve čtrnácti postupně přešel k elektrotechnice a leptal plošné destičky. "A když se začínalo chodit pít, bylo potřeba mít pořádnou aparaturu, tak jsem začal dělat bedničky a zesilovače,“ dodává. Dneska testuje nejnovější systémy pro autonomní řízení ve celosvětové firmě Valeo.
reklama

Jan Průcha vystudoval fakultu elektrotechnickou na VUT v Brně a už v páťáku pracoval jako projektant, později jako programátor výrobních linek ve firmě zabývající se výrobou galvanických linek pro povrchovou úpravu dodávající převážně pro ruský trh. Jak se ukázalo, brněnské prostředí ho ovlivnilo natolik, že dalo vzniknout jeho koníčku - vaření piva.

Beer with Travel
life
V hospodě se rozhodli, že na pivo občas vyrazí do světa. Procestovali už přes 50 zemí
16. 5. 2019
4 minuty o cestování za pivem

Postupně do něj zapojil i bratra s otcem a v současnosti dal vzniknout malé rodinné firmě. "V době mého studia, kdy začínal boom malých pivovarů, jsem objevil nové druhy piv. Chutnaly mi, takže když jsem se vrátil k nám na malé město, najednou mi pití klasických piv nabízených u nás v hospodách přestalo dávat smysl. Tak jsem se rozhodl, že si uvařím pivo vlastní," vzpomíná na své začátky Honza a pokračuje: "Kamarád z vejšky, co studoval strojařinu, mi nakreslil varny a hrnce, jeho táta to svařil, já jsem si k tomu udělal regulaci, která vycházela de facto z mé bakalářky, a s tím vlastně pracujeme do dneška. Vůbec jsem nevěděl, jak pivovary fungují. Všechno jsem si to nastudoval z internetu, pak jsem začal objevovat lidi s praxí a bavit se o jejich zkušenostech, vychytávat mouchy, zdokonalovat… No a dneska si myslím, že máme topovej produkt," dodává se smíchem.

Foto: CARTEL productions

Při našem rozhovoru jsem se dozvěděla tolik zajímavých informací o všech surovinách, procesech a podmínkách, které ovlivňují kvalitu a chuť piva, že pro mě ochutnávka speciálu pro Vyčníway byla skoro obřadní. A zcela upřímně jako milovnice našeho světoznámého piva z Plzně musím uznale mlasknout nad ledečským pivem. 

S vařením piva Honza začínal ve stejném roce, kdy nastoupil do svého prvního zaměstnání, tedy v roce 2014. Spojitost práce a jeho koníčku jde ruku v ruce, stejně tak jako hledání rovnováhy mezi osobním a pracovním životem, která je pro něj velmi důležitá. Proto se po dvou letech rozhodl pro profesní změnu. Časté a dlouhodobé pracovní cesty do Ruska mu nepřinášely radost, nemohl se věnovat rodině a koníčkům. Rád tak využil možnosti ucházet se o pozici systémového test inženýra ve Valeo.

Foto: CARTEL productions

Společnost Valeo se mimo jiného věnuje navrhování inovativních řešení pro chytrou mobilitu se zvláštním důrazem na autonomní řízení a snižování emisí CO₂. Honza tu pracuje už čtvrtým rokem a z testovacího inženýra se posunul na system test leada. Je to mezistupínek k system test team leaderovi, ale Honza je zatím na své pozici spokojený.

Video: CARTEL productions |  03:05

Nejvíc ho baví vývoj: "Není to žádná raketová věda, ale pracuje se tu s novými technologickými věcmi, dostanu se tu k programování. Nemám dáno tolik striktních procesů, jak to mám dělat, takže v tom testování můžu vymýšlet svoje vlastní scénáře. Můžu být kreativní, a to mě baví. Ze začátku mě hodně bavilo testovat, ale v autě je mi trochu špatně, když při jízdě koukám do monitoru. Takže jsem byl rád, že jsem se mohl posunout na pozici, kde opravdu vymýšlím nová řešení. Prostě mě baví dovést nějaký proces k dokonalosti, ale pak jít zase dál." Vzhledem k tomu, že přichází neustále nové projekty, Honza může "jít dál" v rámci firmy.

Valeo

Skupina Valeo je jedním z nejvýznamnějších a také nejlépe hodnocených zaměstnavatelů v oblasti automobilového průmyslu v České republice. V roce 2013 rozšířili svou aktivitu o vývoj senzorů, softwaru a kompletních systémů pro autonomní jízdu a autonomní parkování. R&D centrum disponuje testovacím polygonem v Milovicích, kde asistenční systémy testují v nízkých i dálničních rychlostech.

Rostoucí tržby a portfolio objednávek vyžadují další expanzi výrobních i vývojových kapacit. Valeo plánuje přijmout několik stovek nových zaměstnanců v příštích letech.

Trochu jiné je to ale naopak s jeho rodinným pivovarem. V tuhle chvíli Honza pracuje na zdokonalení výrobní linky, která zároveň umožní větší výrobu. Až bude tato práce hotová, sám přiznává, že si asi bude muset najít jiný koníček. "Co bude dál, se uvidí," říká Honza. Svoje plány hodlá přizpůsobovat rodině. "Možná budu chtít svoje děti vychovávat mimo město a třeba pak ještě víc rozšířím náš pivovar a místo automotive mě bude živit dobrý pivo."

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější