reklama
 
Video: Studenta.cz |  03:06

Od neurovědy k psychohygieně. Chci něco vrátit společnosti, říká mladá vědkyně Marie

Marie nepokračovala po střední škole studiem v České republice. Z bilingvního gymnázia už byla zvyklá na jiný styl výuky a navíc se chtěla vzdělávat v oboru, který se u nás samostatně studovat nedá. Její kroky vedly na britskou univerzitu se studijním programem neurověd na špičkové úrovni. Když se ale rozhodnete pro studium v zahraničí, řešíte samozřejmě jeho financování. Marie byla vybrána do programu Scholarship Bakala Foundation, díky kterému získala nejen finanční podporu po celou dobu studia.
reklama

Studium na University of Nottingham předčilo Mariino očekávání. ,,Nejen, že jsem měla od prvního ročníku přístup do laboratoří, ale dokonce jsem bydlela přímo v univerzitním parku, pár kroků od přírodovědné a nemocniční medicínské knihovny, a většinu přednášek jsem absolvovala v největší fakultní nemocnici v Evropě." Splnit si studijní sen ji pomohl program Scholarship Bakala Foundation, který každoročně nabízí jedinečnou podporu zapáleným studentům bez ohledu na jejich studijní obor. Právě v těchto dnech studenti mohou posílat své přihlášky o stipendium. ,,Úžasné bylo, že ve chvíli, kdy mi nadace přislíbila podporu, byla jsem zatím ,,jen" nadšená studentka gymnázia. Nebyla jsem ještě přijatá na jedinou univerzitu, neměla jsem ani maturitu, a už mi byla dána obrovská porce důvěry. Byla to neskutečná motivace. Na všechny zkoušky se mi pak učilo o moc lépe," dodává.

Stipendisté Bakala Foundation
Stipendisté Bakala Foundation Foto: Ondřej Besperát

Než ale tuto podporu získala, prošla dvoukolovým výběrovým řízením. Nejprve vyplnila přihlášku, sepsala svoje dosavadní úspěchy, napsala esej na zadané téma a také požádala učitelku biologie o doporučující dopis. Na základě těchto písemných podkladů byla část studentů pozvána k ústním pohovorům v angličtině. Ve druhém kole se podle Marie uchazeči neobejdou bez velkého zápalu pro svůj obor, odhodlání, sebevědomí, ale zároveň i notné dávky pokory. ,,Myslím si, že jsem se při pohovoru nebála přiznat slabá místa a na nic jsem si nehrála. Prostě jsem tam přišla a s nadšením komisi řekla, že chci být vědkyní. Muselo to působit poměrně naivně, ale určitě odhodlaně. Zároveň jsem už tehdy věděla, že chci později něco vrátit společnosti. Ať už tak, že budu učit, budu ve světě dobře reprezentovat Českou republiku, budu se podílet na nějaké společensky odpovědné aktivitě anebo nějak jinak."

Foto: Cartel

Marie zůstala i po absolvování univerzity s nadací v kontaktu. Několikrát do roka chodí na setkání stipendistů, která považuje za nejinspirativnější části roku, a zapojuje se i do dalších pořádaných akcí. ,,Bakala Foundation není v žádném případě ,,jen" nějaká peněženka a ani se tak neprezentuje. Spojuje studenty z různých oborů, koutů naší republiky, a nakonec i světa, a nabízí tak o moc víc než jen finanční podporu. Vytváří komunitu lidí, kteří mají velký potenciál měnit svět okolo sebe, a když se spojí, což se často stává, tak se ten potenciál násobí," říká z vlastní zkušenosti Marie. Iniciativu Nevypusť duši, které se momentálně v Čechách věnuje, totiž založila spolu s další stipendistkou, studentkou experimentální psychologie v Oxfordu, Terezou Růžičkovou. ,,Nebýt studia v zahraničí, nemyslím si, že bychom se potkaly," dodává.

Foto: Cartel

V souvislosti s neziskovou organizací Nevypusť duši jsme se Marie zeptali, čím si studenti zadělávají na psychické problémy. ,,Pro zdraví mozku je dostatečně dlouhý a kvalitní spánek jedním ze základních stavebních kamenů. Studenti rovněž často nevyvažují práci a odpočinek. Přemíra alkoholu a zapíjení problémů také úplně nepřispívají k duševní pohodě. Doporučuju mrknout na 7 Zásad zdravé psychohygieny, které najdete u nás na facebooku nebo na webu," radí na závěr Marie.

Je dobré si připomínat, jak se starat i o své každodenní duševní zdraví. Některé z těchto rad slýcháme už od malička, nicméně tyto faktory opravdu jsou důležité pro optimální fungování nervové soustavy. Až se příště budete cítit vystresovaně či v 'bezdůvodné' špatné náladě, zkuste se zaměřit na tyto stránky vašeho životního stylu. Klidně naši ilustraci vytiskněte a pověste na zeď v práci nebo ve škole! :) A budeme moc rádi, pokud nám o tom napíšete či přímo pošlete fotku. #nevypustdusi

Zveřejnil(a) Nevypusť duši dne 20. January 2016

Zjistěte o Marii víc ve videu v úvodu článku.

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější