reklama
 
Video: Studenta |  03:02

Ragbista, zápasník MMA, ale hlavně policista. Koukni, jak Robert zvládá kariéru i sport

Spousta lidí odchází za prací nebo studiem do zahraničí a chce tam už zůstat. Robert Voves měl jiné plány. Po absolvování střední školy sice odešel hrát profesionálně ragby do Francie, ale celou dobu věděl, že se chce do České republiky vrátit. Po svém návratu se rozhodl jít pracovat k policii. Chtěl totiž něco vrátit státu a být prospěšný společnosti. Policejní sportovní klub mu navíc umožňuje věnovat se svému oblíbenému sportu i nadále, a zároveň v něm policii reprezentovat.
reklama

Robert Voves slouží u cizinecké policie. Vybral si ji z několika důvodů. Tím prvním byla jeho jazyková vybavenost, velkou roli ale také hrála rozmanitost práce. "Naše činnost opravdu nespočívá jen v kontrolách cizinců. Plníme také úkoly policie, prvosledové hlídky a řešíme i správní vyhoštění." Aby se k policii dostal, musel projít přijímacím řízením, které se skládá z psychologického vyšetření, testů fyzické zdatnosti a lékařské prohlídky. "Psychologická část trvá přibližně osm hodin, během kterých je uchazeč podroben testu inteligence, posouzení osobnosti a pohovoru s psychologem. Fyzická část se skládá z člunkového běhu na 4×10m, celomotorického testu, kliků a běhu na jeden kilometr. Zdravotní prohlídka pak zkoumá zdravotní stav uchazeče, jestli je schopen výkonu služby," popisuje Robert.

Foto: CARTEL productions

Podle něj by měl být uchazeč o práci u Policie ČR fyzicky i duševně zdatný a hlavně by ji měl mít chuť opravdu dělat, být jak se říká srdcař. Vše ostatní se naučí. Po přijímacím řízení totiž nastoupí do roční školy, kde se učí zákonné postupy, cvičí střelbu, základy sebeobrany, práci na počítači, ale také projde modelovými situacemi, které ho můžou na ulici potkat. "Na začátku se naučíte především zákonné postupy a vaše oprávnění a povinnosti. Učíte se, jak máte v určitých situacích jednat a podle jakých zákonných prostředků. Ne na všechny situace nás dokážou modelovky připravit, ale je to alespoň základní příprava do terénu. V realitě se učíme už jen zkušenostmi a radami zkušených kolegů."

Foto: CARTEL productions

Rugby se ale Robert věnuje i nadále. Spolu s dalšími kolegy hraje v policejním ragbyovém týmu. Tvoří ho jak hráči se zkušenostmi z české extraligy, tak nováčci, které tento sport okouzlil. "Náš tým se účastní turnajů v sedmičkovém ragby, kde zápasíme i s policejními zahraničními týmy. Snažíme se scházet a trénovat, co nejvíce to jde," říká Robert, podle kterého si v Policejním sportovním klubu najde každý to své. "Dalšími policejními sporty jsou například fotbal, silový trojboj, judo, střelba nebo nohejbal. Výhodou je, že člověk může dělat sport, který ho baví a reprezentovat policii. Samozřejmě reprezentant je na tyto akce zpravidla uvolňován," říká Robert.

Foto: CARTEL productions

Práce u cizinecké policie ho baví, uvědomuje si ale, že je zapotřebí mít nějakou vizi do budoucna, chtít kariérně stoupat a rozvíjet se. "Přestupy jsou u policie možné. Policie má různé útvary a složky, je zde i možnost kariérního růstu," vysvětluje nám. V budoucnu by Roberta lákal Útvar rychlého nasazení.

Zjistěte o Robertovi víc ve videu v úvodu článku.

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější