Dřevo z kouta

Truhlář s titulem? Je to práce snů, přesto plná rizik a finanční nejistoty, vypráví Zdeněk

Zdeněk nedávno odstátnicoval a je z něj inženýr se zaměřením na zpracování dřeva. Místo toho, aby zasedl do kanceláře dřevozpracující firmy, si ale nakoupil stroje, oblékl montérky a založil vlastní truhlárnu. Pro Studentu se rozpovídal o tom, jak se žije s titulem a umazanými dlaněmi.

Proč ses i přes úspěšné dokončení univerzity rozhodl živit se truhlařením?

Když se řekne studentský život, každý si představí něco jiného. Pro mě to byl čas plný brigád, neplacených praxí, studia nad rámec školy. Díky tomu jsem si hned ujasnil, že chci o věcech sám přemýšlet a rozhodovat. Nejen vysokoškolský život proflákat a čekat, kam mě vítr zanese.

Jak univerzitní studium ovlivnilo tvé profesní plány? Co ti pro uplatnění se v tvém oboru dalo a co vzalo?

Nevýhodou pro mne bylo, že za 5 let strávených studiem jsem mohl mít už vybavenou a fungující truhlárnu. Na druhou stranu by se ale nijak nelišila od těch ostatních. Tím, že jsem se při studiu podíval do různých provozů a spolupracoval na projektech, jsem si ujasnil, jak to chci dělat já.

Foto: archiv Zdeňka Mařase

Doporučil bys vysokoškolské vzdělání i dalším lidem, kteří se chtějí živit manuálně?

Toto je velmi těžká otázka, na kterou si netroufám odpovědět. To si musí každý rozhodnout sám. Těžko říci, kde bych byl teď, kdybych na vysokou školu nešel. Mohl bych mít vybavenou truhlárnu, stejně tak bych ale mohl být ve vybavené truhlárně jako zaměstnanec.

Založil jsi projekt Dřevo z Kouta. O co jde?

Dřevo z Kouta je značka, která je zatím v plenkách. Bydlím v malé krkonošské vesničce, které se říká Na Koutě, a tím to celé vzniklo. Pod svou značkou se snažím pozdvihnout tradiční řemeslo pomocí YouTube kanálu. Ve videích se snažím pomáhat začínajícím i ostříleným truhlářům, neboť mám pocit, že naše řemeslo v dnešní spotřební době upadá. Kromě toho je to značka, pod kterou vyrábím designový nábytek a také standardní výrobky trošku odlišným způsobem - prostě to dělám po svém.

Jaká byla tvá cesta, která k projektu vedla?

Od mala jsem chtěl být traktorista, později "ajťák". Nakonec jsem naštěstí čuchnul ke dřevu. Jelikož neumím kreslit, nemohl jsem jít studovat obor Umělecký truhlář, takže volba padla na obor Operátor dřevařské a nábytkářské výroby. Na střední škole jsem poznal člověka, který mi změnil život. Byl to Ing. Pavel Černý. Věděl z oboru všechno, každou novinku. Na popud pana Černého jsem se rozhodl jít studovat na Mendelovu univerzitu do Brna, obor Stavby na bázi dřeva, jelikož jsem se nedostal na obor Nábytkářství. Ale od začátku jsem věděl, že to není to, co chci. Po dokončení bakalářského studia jsem přestoupil na Dřevařské inženýrství, kde jsem se plně věnoval historickým stavbám.

Kdy jsi s podnikáním začal a jaký byl hlavní impuls se k tomu rozhoupat?

Zkoušel jsem to už při škole, ale naplno jsem do toho spadl až po ukončení studia. To byl také můj hlavní impuls, protože mi vlastně nic jiného nezbylo.

Jaké byly tvé začátky a co bylo nejnáročnější?

Já na začátku stále jsem. Samozřejmě je to práce plná rizik a finanční nejistoty. Ale když chce člověk dělat to, co ho baví, a dělat to poctivě, moc jiných možností není. Velmi těžké je být stále pozitivní v myšlenkách, že práce nad rámec standardizované kvality bude oceněna. To samé je u mého YouTube kanálu, kde mohu jen doufat, že lidé od řemesla se naučí nejenom rady brát, ale také je zužitkovat a nabídnout dalším.

Co považuješ za svůj největší úspěch?

V truhlařině tolik milníků ještě nemám, ale každá pochvala od zákazníka je pro mě úspěchem. Když Vám zákazník řekne, že si počká a připlatí, ale hlavně, když to bude od Vás, je k nezaplacení. Z hlediska Youtube kanálu vidím jako úspěch počet odběratelů v takto malé zemi a ještě menší komunitě.

Kdo je Zdeněk Mařas?

Zdeněk (26 let) bydlí ve Víchové nad Jizerou. Vystudoval střední i vysokou školu se zaměřením na zpracování dřeva. Od patnácti let je s přítelkyní Zuzanou, s níž má malého syna. Zajímá se historické tesařství, přírodu a aktivně se věnuje timbersportu a skautingu. Na Youtube natáčí videa Dřevo z kouta.

V čem podle tebe tkví originalita tvého projektu?

Nebojím se jít s kůží na trh a hlavně "co na srdci, to na jazyku". Nejsem youtuber, který si nechává za reklamu platit. Originalita mé výroby tkví zejména v použití novodobých i tradičních technologií. Z materiálů pracuji pouze s masivním dřevem. Vše je o mém přesvědčení a o tom, aby výrobky měly blízko k přírodě.

Jaké máš plány do budoucna a kde vidíš Dřevo z Kouta za 5 let?

Nyní řeším přístavbu dílny s ohledem na přibývající poptávku. Dále plánuji zvýšit přehlednost a kvalitu videí a v nových prostorách pořádat i truhlářské kurzy, o které diváci jeví čím dál větší zájem. Kdyby šlo vše dle plánu, chtěl bych za 5 let pár šikovných zaměstnanců. Já bych se tak mohl ponořit do výroby speciálnějších designových kousků, točení videí a pořádání kvalitních výukových kurzů, aby se naše řemeslo nevytratilo. A hlavně by se mi splnil sen o tom být traktorista a mohl bych vozit dřevo traktorem do dílny. Nemít sny znamená nemít pro co žít.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější