Jobsession: #3 Etičtí hackeři hesla nekradou, vysvětluje Marek Jílek z Deloitte

Jakub Ouvín Jakub Ouvín
14. 11. 2019 9:00
Když se řekne hacker, minimálně lidem, jejichž profesní život závisí na jednom nezálohovaném počítači, se naježí chlupy. Když ale někdo do placu hodí slovo white hat hacker, většina lidí znejistí. Jenže hackerů existuje víc a ne všichni jsou na temné straně. Marek Jílek, který hackuje ve firmě Deloitte, je zrovna ten hodný, doslova etický hacker.
Foto: Studenta

Ptáte se, co je životní náplní "hodného hackera?" V podstatě spočívá ve znepříjemňování a stěžování života těm zlým, které v dnešním podcastu budeme nazývat "black hat hackeři." Nebýt hackerů, jako je právě Marek, tak jsme coby uživatelé vystaveni krutému a nelítostnému světu internetových sítí bez jediného zastání a ochrany.

Náplň práce white hat hackera je vlastně velmi podobná té, kterou vykonává zlá strana, jen s tím rozdílem, že "ty hodné" hackery si firmy najímají, aby jejich aplikace, weby, ale například i fyzické hardware elementy testovali, a pak je společnými silami dimenzovali na úroveň stabilního obrněného vozidla, které se před nějakým útokem z vnějšku nezastaví.

Jaká jsou hackerská rizika kterým čelíme? A hrozí nám jako obyčejným uživatelům vlastně nějaká? Jak taková hrozba vůbec vypadá a v jakých formách na ni můžeme narazit? O tom se dnes budeme bavit s tím nejpovolanějším slušným hackerem Markem.

Jobsession
Autor fotografie: Pracovna

Jobsession

Třeba tě to celý život táhne do strojírenství, možná se vidíš jako art director v reklamce. A nebo zatím vůbec netušíš, kam se po škole vydat. Cest je dneska tolik, že tě z toho možná dohání rozhodovací paralýza. Jaký obor je pro tebe ten nejvhodnější a co práce v konkrétním odvětví obnáší?

Kuba Ouvín, jeho hosté a nejzajímavější možnosti v českém pracovním rybníčku.

 

Právě se děje

Další zprávy