Národní srovnávací zkoušky aneb přijetí na vysokou školu bez přijímaček

Národní srovnávací zkoušky aneb přijetí na vysokou školu bez přijímaček

V posledních letech se národní srovnávací zkoušky staly oblíbeným způsobem, jak se dostat na vysokou školu. Prostřednictvím výsledků z těchto testů se totiž můžete dostat hned na několik fakult naráz.

NSZ vystřídaly klasická přijímací řízení

Cílem národních srovnávacích zkoušek je testování základních dovedností a schopností, které student potřebuje k úspěšnému studiu na vysoké škole. Nejedná se tedy o test znalostí, na který byste se mohli předem připravit. Při řešení úloh studenti využívají pouze informace ze zadaných úloh. Od minulého školního roku je test rozdělen do dvou variant. Základní a rozšířené.  Výsledky zkoušek jsou vyhodnoceny v percentilu. Úspěšnost studenta je tedy zohledněna s výsledky ostatních studentů, kteří se účastní stejného termínu.

Jaký je rozdíl mezi základní a rozšířenou verzí?

Základní test obecně studijních předpokladů se skládá ze tří částí, které postupně zkoumají schopnost studenta přemýšlet verbálně, analyticky a kvantitativně.  Celá zkouška se skládá z osmdesáti pěti úloh a trvá devadesát minut, které jsou rozděleny mezi jednotlivé části testu (25, 30 a 35 minut). Oproti tomu rozšířená verze nabízí navíc oddíl abstraktního uvažování a kritického myšlení. Student, který si tuto verzi vybere, musí odpovědět na sto třicet úloh ve sto sedmdesáti minutách. Výsledky z prvních třech oddílů jsou platné a srovnatelné v obou verzích.

Zkoušku lze skládat opakovaně

Studenti si mohou vybrat, zda chtějí absolvovat zkoušku obecně studijních předpokladů nebo test speciálně zaměřený. Společnost Scio, která zkoušky pořádá, nabízí testy z matematiky, ze základů společenských věd nebo například z přírodních věd, které jsou zaměřeny především na biologii. V nabídce také nechybí srovnávací testy z cizích jazyků. Nyní si studenti mohou zvolit pouze mezi angličtinou nebo němčinou. V současné době NSZ nabízí také slovenskou podobu, která je vyžadována na některých slovenských fakultách.

V České republice pravděpodobně uznávány nebudou. Největší výhodou národních srovnávacích zkoušek je absence klasického přijímacího řízení na vysoké škole. Dále také možnost několika opravných termínů. Když nejste spokojeni s výsledkem z prvního pokusu, za pár týdnů si testy můžete celé zopakovat. Nejbližší termín NSZ bude ve středu 3. února.

Foto: Studenta

Jak se připravit?

Obsahem testů NSZ je učivo, které se běžně probírá na středních školách. Příprava na zkoušky by proto neměla vyžadovat příliš času oproti klasickému přijímacímu řízení, které často bývá založeno na samostatném studiu doporučené četby apod. Pokud přesto nechcete nic podcenit, doporučujeme několik způsobů, jak se můžete na zkoušky společnosti Scio připravit. Mezi studenty jsou nejoblíbenější vytištěné verze testů, které si můžete zakoupit v online obchodu na oficiálních stránkách společnosti.

V současné době koluje také mnoho verzí mezi samotnými studenty vysokých škol, kteří mají zkoušky již úspěšně za sebou. Další varianta nabízí kurzy, které vedou vyškolení pracovníci. Kurzy mají různou délku. Vybrat si můžete mezi šestitýdenním, třítýdenním, intenzivním nebo individuálním online kurzem. Před absolvováním zkoušky také doporučujeme vyzkoušet si některé verze testů na internetu. Ilustrační verze NSZ: www.scio.cz/1_download/osp-z-basic.pdf

Termíny a místa konání Národních srovnávacích zkoušek najdete zde.

Zuzana Plecitá

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější