Studenta říjen 2019 - cover web

Nové číslo nejlepšího magazínu ve vesmíru je tady! Nepropásni říjnovou Studentu

Život lidí je čím dál pevněji svázaný s technologiemi a je jen máloco, nad čím dneska přemýšlíme čistě v offline rovině. Současná realita je ale pořád pár světelných let před hranicemi možností, které nás čekají po spuštění 5G sítě – chytré domy, plně autonomní auta, umělá inteligence nebo lékařské zákroky přes internet.

Všechny radovánky moderního lidstva s sebou ale po síti přinášejí i nový prostor pro kybernetické útoky, na které bychom měli být připravení. Jenže jsme? Chováme se na síti bezpečně? A můžeme se v tomhle ohledu spolehnout na stát a politiky? Odpovědi zjišťujeme v tématu kybernetického čísla Studenty.

Nový magazín najdeš od středy 9. října nejen na vysokých školách po celém Česku, ale i v našich partnerských kavárnách nebo při cestování vlakem Leo Express nebo RegioJet.

A pokud ti problematika kyberbezpečnosti nedá spát, nemusíš o ní číst  jen v magazínu. Doraž do budovy CIIRC na ČVUT v pražských Dejvicích, kde 17. října pořádáme konferenci Studenta Cyber Party. S našimi speakery na ní probereme problematiku cybersecurity vrchem spodem. Víc informací a registraci najdeš třeba na facebookovém eventu.

Teď ale zpátky k časáku. Co dalšího v něm na tebe tenhle měsíc čeká?

Rozhovor s návrhářkou Ivou Burkertovou

Iva se se svou značkou ODIVI rozhodla pustit do války proti povrchnímu fashion průmyslu a plýtvání oblečením. Na pražském Fashion Weeku šokovala přehlídkou s nahými modelkami a modely, otevřeně se staví proti realitě české fashion scény a věří, že pokud se udržitelnost stane módním trendem, má lidstvo ještě naději. Mluvili jsme o tom, jak by chtěla aktuální stav změnit a došlo i na ponožky v sandálech.  

Foto: Studenta

Kde se vzala Greta Thunberg?

Prozkoumali jsme příběh mladé Švédky, kterou půlka planety zbožňuje a ta druhá bytostně nenávidí. Přestože možná působí na malou holku až příliš emotivně, ruku na srdce, bláboly z ní určitě nepadají. A to nejspíš právě proto, že kvůli svým diagnostikovaným potížím dokázala strávit hodiny nad knížkami a internetem, kde přečetla nejspíš všechny studie o klimatických změnách. To, že má Greta díky svým problémům navrch, si uvědomuje a jak se zdá, hejty na sockách ji jen tak nerozhází. 

Foto: Reuters

Obstáli by superhrdinové v právním státu? 

Superhrdiny i superhrdinky milujeme. Dokážeme jim leccos odpustit a za jejich schopnosti je zároveň okázale obdivujeme. Občas k nim dokonce vzhlížíme jako k morálním kompasům. Jenže jak je to s tím superhrdinstvím? Obstáli by naši oblíbenci v právním státu? A nejsou na tom nakonec Batman a Joker tak trochu podobně? Nějaké ty komixáky jsme rozebrali s teoretikem práva Petrem Aghou. 

Foto: Studenta

A to rozhodně není všechno. Dozvíš se taky:

  • Co přinese Univerzitní liga ledního hokeje, a že nemusíš umět bruslit, aby se tě to taky týkalo
  • Kam až to dotáhla virtuální realita a s čím vším dokáže lidem pomoct 
  • Na co se za pár let těšit v dopravě
  • Že zahraniční vysoké školy nejsou jen pro šprty a dostat se na ně může úplně každý 

Nalákali jsme tě? Tak zaskoč do školy, kavárny nebo do vlaku a vezmi si svůj výtisk - buď z ruky do ruky od našich kamelotů a kamelotek s černými kšiltovkami, nebo v koších našich studentích stojanů ve školách. Najdeš nás tady všude.

A taky nám dej vědět, jak se číslo líbí nebo jakým tématům bychom se měli věnovat v tom dalším. Mail je redakce@studenta.cz.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější