reklama

Jsme na Facebooku! Koukni, co je nového.

Seriál na Studenta.cz Závislost na technologiích: Jsou technologie drogou moderní doby? Nejsme na nich tak nějak... závislí?

Nezaspěte! Je čas podat si přihlášku na magistra

02.2.2015 / Školy a my

Může to znít banálně, ale spousta studentů na to zapomíná, a pak už je třeba pozdě: nastává čas na podání přihlášky pro pokračování v magisterském či inženýrském studiu. Někde si můžete přihlášku na navazující obor podat až do konce května, jinde je ale deadline pro přihlášení už za měsíc, koncem února. Tak pozor, abyste nezaspali!

Zní to skoro ironicky: ačkoliv dnes stačí k přihlášení se na navazující obor chvilička. Uhrazení poplatku a následné podání elektronické přihlášky vás vyjde na několik minut, studenti na to přesto zapomínají a pak se diví, že nemohou pokračovat. Kromě včasného podání přihlášky ale nepodceňujte ani samotné studium na případné přijímačky. Studenti s dobrými studijními výsledky sice mají zkoušky prominuty, ale takové štěstí rozhodně nemají všichni. Výjimkou není ani pražské ČVUT. Kromě podání přihlášky tu studenti musí absolvovat přijímačky, na které je třeba se pořádně připravit.  Ty rozhodně nechce podcenit ani Týna z ČVUT. „Navazovat budu stoprocentně, protože to, co nás naučili na bakaláři je vyloženě spíš základ. Co se týče náročnosti přijímaček, dost lidí, co znám, je udělalo hlavně díky přípravnému kurzu, které u nás provádí vedení fakulty. Hodlám na něj chodit taky.“

Zkoušky se nevyhnuly ani Fandovi z ČZU: „Vzhledem ke komplexní struktuře a rozsahu přijímacích testů se nedá říct, že bych se učil. Pouze jsem opakoval primární okruhy a čerpal ze znalostí nabytých v průběhu celého studia. Pocit po přijímačkách jsem měl značně neutrální. Rozhodně se dalo připravit více, ale myslím, že poskytnutý čas mezi státnicemi a přijímacím řízením jsem využil na maximum.“

Pokud jste během bakalářského oboru zjistili, že studovaný obor pro vás není zrovna to pravé ořechové, můžete samozřejmě změnit školu i obor a jít studovat něco úplně jiného. I takové možnosti v dnešní době máme. Samozřejmě pak budete mít těžší začátky studia a nejspíše budete muset dohnat látku, kterou vaši spolužáci nastudovali během bakalářského studia. Ale není to nemožné. Své o tom ví třeba Verča z pražského UJAKu. Ta studovala VŠE, kde si udělala bakalářský titul, a poté odešla na katedru Masové a mediální komunikace na Univerzitu Jana Amose Komenského. Domnívala se totiž, že málo lidí má žurnalistické a ekonomické vzdělání, a přešla proto na žurnalistiku, aby zvýšila svoje šance na trhu práce. S novým oborem je spokojená.  „Na UJAKu jsem spokojená, protože mám daleko více možností sehnat si práci a praxi a něco se naučit. V podstatě jsem se naučila mnohem víc, než na ekonomce, co se týče pracovního života.“

46 % z nás změnilo obor, hlavně kvůli špatné volbě

V lednu letošního roku se server primat.cz ptal v anketě studentů, kolik jich během studia změnilo obor. Z 2 189 se 1011, tedy 46,18 % respondentů rozhodlo pro změnu oboru.  Z toho 595 lidí uvedlo, že důvodem byl špatně zvolený obor, 191 hledalo něco jednoduššího, 161 chtělo zkusit něco jiného. 87 uchazečů uvedlo, že obor změnili kvůli finančním důvodům, 65 pak kvůli vzdálenosti. Naopak něco složitějšího hledalo 53 uchazečů a 40 studentů následovalo na jiný obor své kamarády či spolužáky.

Z těchto 2 189 studentů jich změnilo obor již v průběhu bakalářského studia 798, 63 přešlo mezi studiem bakalářským a magisterským a 54 studentů změnili výběr během magisterského studia.

A podle čeho novou školu vybírali? Jasně zvítězila lepší využitelnost oboru v praxi, tuto možnost zvolilo 380 studentů. Celých 274 hlasů získala volba praktičtějšího zaměření školy, a 190 studentů řeklo, že dali na doporučení od známých. Zbytek tvořily snadné přijímačky (144 hlasů), propojenost školy s praxí (138 hlasů), individuální přístup (105 hlasů) a podle finančních možností (100 hlasů).

Dokdy musíte odevzdat přihlášku?

  • Vysoká škola ekonomická  – 30. duben 2015
  • Masarykova Univerzita – 30. duben 2015
  • Česká zemědělská univerzita  –  31. březen 2015
  • Univerzita Palackého v Olomouci – 28. únor 2015
  • Univerzita Karlova – 28. únor 2015
  • Univerzita Hradec Králové – 28. únor 2015

Text: Míša Bůnová
Foto: Steven S.

Diskusní fórum

reklama
reklama
reklama