Se smartphonem ve škole: tipy, jak z něj vytěžit maximum

Se smartphonem ve škole: tipy, jak z něj vytěžit maximum

Smartphone dovede být užitečným pomocníkem téměř v každé oblasti, včetně lavic poslucháren a laboratoří. Máme pro vás několik tipů, jak chytrý telefon ve škole využít. Podvádět při zkouškách se s ním však budete muset naučit sami.

Chytrý telefon pod lavicí a nahraná skripta v něm, to je jedna z nejohranějších fint při dnešních zkouškách. Málokdy však projde. Navíc, v tomto článku vám nechceme radit, jak se vypořádat s nástrahami záludných zkoušek, ale jak využít chytrý telefon při každodenním studiu. Již v základním nastavení bez doinstalovaných aplikací zvládne smartphone celou řadu užitečných úkolů.

Tak například kalendář u většiny operačních systémů umožňuje založit oddělenou kategorii pro určité události a snadno si sem tak můžete vepsat celý svůj rozvrh hodin. Pochopitelně existují k tomuto účelu připravené speciální aplikace – stačí v obchodě s nimi ve vašem telefonu napsat do vyhledávání "rozvrh hodin" nebo "timetable" a výsledkem budou desítky programů na vyzkoušení.

Foto: Studenta
Foto: Studenta

Když už díky rozvrhu na přednášku nebo cvičení dorazíte, můžete pochopitelně chytrý mobil využít i tam. Nebaví vás ručně psát poznámky? Přednášku si nahrávejte, většina telefonů má vestavěný diktafon a pokročilejší záznamníky zvuku můžete opět stáhnout. K tomu samozřejmě jde fotoaparátem telefonu čas od času pořídit snímek tabule. V posluchárnách však často bývá mdlé světlo a výsledné fotky jsou rozmazané a hůře čitelné. Pomozte si nějakými fotografickými filtry, které dostanou z tabule kontrastnější snímek.

Nebo zkuste jeden trik – mobilní skener. Existuje několik aplikací, které nahrazují klasický skener a používají k tomu právě foťák v mobilu. My máme dobře vyzkoušenu aplikaci CamScanner. Ta umožní vybrat oblast skenování a po pořízení snímku vytvoří kontrastní obraz, který lze uložit třeba do PDF souboru. Program lze pochopitelně použít i ke skenování klasických papírových podkladů, tady funguje vlastně úplně nejlépe. Pokud tedy píšete "škrabopisem", můžete si takto snadno naskenovat poznámky od spolužáků (nebo spíše spolužaček, že) s úhlednějším písmem.

Foto: Studenta
Foto: Studenta

Pokud nepotřebujete počítat, ale spíš se biflovat třeba slovíčka do cizích jazyků nebo nějaké názvosloví, hledejte v obchodě s aplikacemi heslo Flashcards. Pochopitelně do chytrých telefonů můžete doinstalovat i řady samostatných slovníků, tady už ale musíte počítat s tím, že ty opravdu kvalitní (třeba výkladový Oxford Advanced Dictionary) nebudou zrovna levné. Přitom drtivá většina doposud doporučovaných řešení je zdarma nebo jen za poplatek pár desítek korun.

V neposlední řadě dovybavte svůj smartphone (pokud takové aplikace nemá už v základu) alespoň nějakou čtečkou kancelářských dokumentů a PDF souborů (iBooks) a hodit se může i klasická čtečka elektronických knih (Kindle, Wooky). Až tohle všechno vyzkoušíte a zjistíte, co je pro vás opravdu užitečné, jistě ještě přijdete na další způsoby, jak si studium s chytrým telefonem ulehčit.

Text: Luděk Vokáč

Foto: Studenta

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější