práce - kariéra - studenti - ilustrační foto

Brigáda jako nastartování kariéry. Proč má smysl?

Některé obory mohou být tak náročné, že nelze prakticky nic jiného než stíhat samotné studium. Někteří zase bez problémů vystačí s měšcem zlaťáků od rodičů. Většina studentů vysokých škol však kromě studia věnuje svůj čas také práci, a to nejen proto, aby pokryli náklady na život, ale také aby si otevřeli dveře ke svému budoucímu vysněnému zaměstnání. Jste to i vy?

Práce při studiu je nutností…

Podle různých statistik se průměrná měsíční útrata vysokoškolských studentů pohybuje mezi sedmi a deseti tisíci korun, přičemž nemalou část nákladů pokrývá u většiny studentů kapesné od rodičů. Zbytek peněz si však studenti vydělávají sami prostřednictvím různých brigád. Zdá se, že práce při studiu je tedy pro drtivou většinu nutností. Výběru brigády se ale vyplatí věnovat více pozornosti, než by se na první pohled mohlo zdát.

…může být ale i výhodou

Prvním kritériem, které studenti obvykle při hledání vhodné práce zvažují, je finanční odměna za odvedenou práci. Někdy se ale může vyplatit i jiná strategie, která zpočátku sice nepřinese ten nejvyšší možný výdělek, ale do budoucna se jednoznačně vyplatí - a sice výběr práce s ohledem na budoucí uplatnění a získávání praxe v oboru, v němž mám v plánu po škole pracovat. A ruku na srdce - většina brigád je stejně ohodnocena velice podobně, takže i možná finanční ztráta vzniklá výběrem hůře placené práce, by neměla být nijak výrazná.


Na první pohled by se mohlo zdát, že velká spousta studentů odchází ze školy vybaveni nejen znalostmi, ale i praktickými zkušenostmi v oboru. Ti aktivnější jsou často ochotni pracovní zkušenosti získávat i bez nároku na honorář, a to například na neplacených praxích nebo jako dobrovolníci. Dobře vědí, že pokud si vyberou správně, tak se tato položka v jejich životopise neztratí. U některých oborů je získávání praxe dokonce součástí studijního plánu. Bohužel ale realita ukazuje, že je stále mnoho studentů, kteří se po absolvování vysoké školy vrhají do víru trhu práce svým oborem zcela nepolíbeni. To je ovšem velká škoda jak pro zaměstnavatele, tak zejména pro absolventy samotné! Prací za kasou v supermarketu nebo třeba v pohostinství se ochuzují o cennou praxi, která jim může pomoci získat hned po absolvování studia poměrně slušné zaměstnání.

Foto: Unsplash.com


Jakou práci tedy hledat?

Hlavním kritériem by mělo být hledat si pouze práci v oboru, kterému se chcete v budoucnu věnovat. To ovšem nemusí být zrovna snadné, obzvláště u některých specifických oborů náročných na kvalifikaci. Při řešení takové situace je třeba zapojit kreativitu a poohlédnout se po oborech příbuzných. Dá se například o vašem oboru psát do odborného časopisu? Můžete jej doučovat nebo rovnou vyučovat? Nebo by šlo například pracovat ve specializované prodejně či provozovně, která je oborem blízká? Variant je mnoho a je potřeba hledat.


Není na škodu přímo oslovit i vybrané firmy, v nichž byste se rádi po studiu uplatnili. Ačkoliv třeba momentálně nebude ve firmě volné místo na vašem vysněném oddělení, mohou vám nabídnout alternativní uplatnění nebo třeba i tzv. trainee kolečko. A pokud se zaměstnavateli osvědčíte, není důvod, aby vám po studiu nenabídl lepší práci.


K čemu to vlastně je?

Správně vybraná brigáda vám v nejlepším případě sežene práci ještě před dokončením studia, takže vlastně ani nebudete muset jiné zaměstnání hledat. Pokud se však i tak poohlídnete po jiné práci, budete mít oproti některým dalším uchazečům jednoznačnou výhodu v tom, že budete schopni zaměstnavateli nabídnout nejen školní znalosti, ale také praktické zkušenosti a dovednosti v oboru. Z toho důvodu budete také mít větší šanci na získání vyššího platového ohodnocení, nežli byste měli bez odborné praxe. Pozitivem také může být okamžitý nebo brzký pracovní postup. S vhodnými pracovními zkušenostmi se zaměstnavatel nebude muset bát vám svěřit na starost větší projekty nebo jiné zaměstnance. Výhodou pak je i samotný fakt, že jste si obor již "osahali", ověřili si některé věci v reálu a získali určité pracovní návyky, sebevědomí a profesionalitu. Velmi významným přínosem je také získání kontaktů v oboru, které vám mohou pomoci najít zajímavé zaměstnání nebo poskytnout reference na vaši osobu v přijímacím procesu.


Pokud se tedy právě rozhodujete nad tím, jakou brigádu si vybrat, nezapomeňte pracovní nabídky pečlivě zvážit nejen co se týče pracovní doby, výše finanční odměny nebo vzdálenosti od školy, ale také s ohledem na své dlouhodobější kariérní cíle. Nebudete toho litovat.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější