4 důvody, proč vyrazit na Letní filmovou školu Uherské Hradiště

4 důvody, proč vyrazit na Letní filmovou školu Uherské Hradiště

Věta „Jedeš letos do Varů?“ je stokrát ohraná a stejně už tam nikdo nejezdí. Už loni bylo víc cool tam nebýt, než se ukazovat na večírcích s pseudocelebritami a tlačit se na chodbách před kinosály. My jsme se rozhodli, že letos dáme přednost Letní filmové škole v Uherském Hradišti, a tak 25. července balíme kufry a jedeme směrem na východ. Tady je pár důvodů, proč byste měli jet s námi.

1. Slaví se kulatiny

Můžete svým vnoučatům říct, že jste byli na jubilejním 40. ročníku, takovou možnost už nikdy jindy mít nebudete. Kulaté narozeniny organizátoři připravují ve velkém stylu, tak si tuto jedinečnou příležitost nenechte ujít. Za 10 let to sice nastane znovu, ale to už na to budete moc staří :)

„Čtyřicáté narozeniny festivalu jsou podobné jako čtyřicáté narozeniny člověka. Je to den jako každý jiný – a přesto výjimečný. A taková bude i letošní Letní filmová škola. "Obyčejná" v tom, že návštěvníky čeká ten nejkvalitnější program, jaký jsme schopni připravit, a výjimečná v tom, že své narozeniny oslaví celou řadou mimořádných akcí. Sami už se na ni těšíme,“ říká Iva Hejlíčková, programová ředitelka LFŠ.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

2. Studenti hrají hlavní roli

Studenti filmových škol budou na letošní LFŠ zastoupeni nejen výběrem nejlepších filmů, ale budou i aktivními účastníky festivalu. V rámci tzv. Summer Film Campu budou totiž přímo na LFŠ natáčet krátké snímky s tematikou jednotlivých programových sekcí LFŠ. Kde jinde se můžete potkat s tolika nadanými mladými lidmi, které čeká hvězdná budoucnost? Znát nějaké ty filmaře se vždycky hodí.

Po loňské úspěšné premiéře na Letní filmové škole nebude kromě klasických programových sekcí chybět ani Studentský maraton 2014 – přehlídka pořádaná ve spolupráci s Českou televizí a zaměřená na krátkometrážní tvorbu vysokých a středních filmových škol v oblasti animované, hrané i dokumentární. Přímý přenos maratonu z Masarykova náměstí se rozběhne 26. 7. ve 22 hod. na ČT 2 a skončí následující den dvě hodiny po půlnoci. Projekci celkem 23 snímků mladých talentů z celé republiky proloží živé vstupy, ve kterých významní hosté Letní filmové školy a České televize bezprostředně pohovoří o svých studentských letech i tvorbě.

KDY a KDE

25. 7. – 2. 8. 2014 Uherské Hradiště.

Více info, ubytování a akreditace na www.lfs.cz

3. Není to jen o filmech

Kromě dvou stovek filmů v letních i klasických kinech na vás v Hradišti čeká originální doprovodný program. Každý den od 25. července do 2. srpna budou mít návštěvníci dostatek příležitostí rozptýlit se s divadelní múzou, vychutnat si koncerty nejrůznějších hudebních žánrů, rozšířit své obzory při tematických výstavách a workshopech, absolvovat řadu obohacujících setkání a jedinečných zážitků.

My si určitě nenecháme ujít koncerty na LFŠ Music Stage 2014, kde vystoupí třeba Dan Bárta, Zrní nebo Jana Kirschner. Navíc je vstup zdarma, takže vůbec neváháme. Program doprovodných akcí najdete zde.

4. Uvidíte, co si celý rok odpíráte

Poprvé v historii největšího nesoutěžního filmového festivalu v České republice se v rámci doprovodného programu představí jedna z nejlepších tuzemských scén – Dejvické divadlo. Třídenní blok od 30. 7. do 1. 8. přinese filmové projekce, divadelní představení, výstavu, diskuze, masterclass i fotbalové utkání. Kolikrát se přes rok na Dejvičáky stihnete podívat? My si sypeme popel na hlavu a ačkoliv jsme z Prahy, letos jsme to ani jednou nestihli. V atmosféře festivalu si ale stejně vychutnáme tento skvělý soubor daleko víc.

O stylový rozjezd se ve středu 30. 7. v 11 hodin postará úvodní projekce dvěma Českými lvy ověnčené filmové adaptace legendárního divadelního představení – Karamazovi, na kterou naváže diskuse. O výrazný posun v místě, čase i žánru se postará večerní představení Ucpanej systém, prý „nejsprostší inscenace v historii Dejvického divadla“. U toho prostě nemůžeme chybět.

Text: Michaela Raková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější