Alkohlídky na Majálesech kontrolovaly studenty, víc se pije v Brně!

Alkohlídky na Majálesech kontrolovaly studenty, víc se pije v Brně!

Letošní Majálesy, tradiční studentské oslavy jara, navštívily v Praze a Brně Alkohlídky Jízdomatu. V davu festivalových nadšenců a milovníků piva pomocí alkohol testerů měřily, kolik promilí by potenciální řidiči za volantem nadýchali. Jejich cílem bylo zvýšit povědomí mladých lidí o riziku konzumace alkoholu na festivalech. Navíc upozorňovaly na nutnost domluvit se předem na tom, kdo bude řídit a případné konzumace alkoholických nápojů se zcela zdrží.

Měření Alkohlídek se v Praze zúčastnilo 466 návštěvníků Majálesu, dalších 343 se zapojilo v moravské metropoli. „Z kapacitních a časových důvodů jsme nemohli změřit ani tolik lidí, kolik jich mělo na místě zájem,“ přiblížila oblibu Alkohlídek Martina Čmielová z Jízdomatu, který hlídky vyslal. Jízdomat.cz je největší český portál, který spolujízdu autem přes internet zprostředkovává.

O něco střízlivějším městem se nakonec stala Praha - průměrná hodnota alkoholu v dechu se pohybovala okolo 0,99 promile. V Brně se hodnota vyšplhala až na 1,23 promile. Obecně se uvádí, že při dosažení této hodnoty již člověk zaznamenává zhoršení pohybu, úsudku, problémy s řečí i agresivitou a až desetkrát se zvyšuje riziko autonehody.

Mnohem častěji byla v Brně také naměřena horní hranice měřících přístrojů 4 promile, dokonce sedmkrát, v Praze oproti tomu pouze dvakrát. V případě dosažení této hranice je přitom člověk již v ohrožení života. „Při měření je možné zaznamenat jisté procento zkreslení těsně po požití alkoholu. Toho jsme se snažili vyvarovat, ale stoprocentně se to uhlídat nedá,“ vysvětlila Čmielová.

Čistou nulu se Alkohlídkám podařilo naměřit v Praze dvaasedmdesátkrát, v Brně pouze šestadvacetkrát.

Oblíbené Alkohlídky v Praze a Brně byly letos součástí kampaně S Jízdomatem na Majáles, která se konala za podpory BESIP, oddělení Ministerstva dopravy.

Naměřené statistiky:

Majáles Praha 4. května 2012

Čas měření: 15 – 19 hod.

Celkem změřeno osob: 466

Průměrná naměřená hodnota: 0,99 ‰

Osob s hodnotou 0,0 ‰: 72

Osob s hodnotou 2<3 ‰: 42

Osob s hodnotou nad 3 ‰: 15

Osob s hodnotou 4 ‰: 2

Majáles Brno 11. května 2012

Čas měření: 15 – 19 hod.

Celkem změřeno osob: 343

Průměrná naměřená hodnota: 1,23 ‰

Osob s hodnotou 0,0 ‰: 26

Osob s hodnotou 2<3 ‰: 30

Osob s hodnotou nad 3 ‰: 26

Osob s hodnotou 4 ‰: 7

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější