Autonehoda, kóma, transplantace a vysoká škola

Autonehoda, kóma, transplantace a vysoká škola

Běžný student vysoké školy si často stěžuje na nedostatek času, náročnost zkoušek nebo například na stres. I když si to mnohdy nedokážeme připustit, prožíváme jedno z nejhezčích životních období. Například starší absolventi velice rádi vzpomínají na svá studia, kdy si člověk naplno užívá svobody a celý život má ještě před sebou. Existují však studenti, kterým byla možnost běžného studia, ne vlastní vinou, osudem odebrána. Právě jejich největším přáním je, aby je jejich okolí pokládalo za normální a aby opět žili běžnými životy. Podobné přání má i Jana.

Jana působí jako křehká dívka, k čemuž přispívá i její drobná postava. Přesto se za jejím zevnějškem skrývá velká vnitřní síla člověka, který toho v životě už prožil mnoho a který za určitou normálnost musel dlouze a bolestivě bojovat.

Problémy začaly Janě v jejích patnácti letech v několikavteřinovém okamžiku, když se pár opilých kluků vracelo autem z maturitního večírku a v protisměru srazili vozidlo, ve kterém byla Jana. Janin přítel, který řídil, strhnul v poslední chvíli auto na stranu a tím Janě zachránil život. O svůj ale bohužel přišel. Jana skončila v nemocnici s poraněním páteře, roztrhanou ledvinou, zlomenou nohou, desítkami pohmožděnin a dlouho dobu byla v kómatu a pohybovala se na rozhraní života a smrti.

Z kómatu se nakonec probrala a po určitém čase nastoupila na střední školu, kam byla přijata. „Po nehodě jsem skoro vůbec s nikým nekomunikovala. O to těžší bylo zapadnout na nové škole. Škola mi ale jako jediná pomáhala. Pomáhala mi srovnat se s tím, že přítel umřel. Snažila jsem se být dobrá a učila jsem se dlouho do noci. S nikým jsem nechtěla moc mluvit, jen se pořád učila,“ svěřuje se Jana. Stav zbývající ledviny se jí navíc začal zhoršovat, takže trávila mnoho času v nemocnici, množily se jí absence a studium se stalo těžším. Přesto jakékoliv úlevy odmítala: „Nechci, aby se na to bral ohled. Chci být jako ostatní.“ Nakonec díky úctyhodné vůli zdárně odmaturovala a byla přijata na univerzitu.

Štěstí jí však stále nepřálo. Funkce ledviny se jí zhoršila natolik, že se muselo přistoupit k transplantaci. Ještě před nástupem do nemocnice Jana zvládla dokončit většinu zkoušek v semestru a v létě, kdy si většina studentů užívá cestování a volného času, ona ležela opět na operačním stole s nejistou vyhlídkou do budoucnosti. Transplantace se nakonec zdařila i přesto, že doktoři měli strach kvůli Janině vrozené anémii, a Jana nastoupila opět do školy. Nutno říci, že má prezenční studium a studuje jako běžný student vysoké školy, bez jakýchkoliv úlev.

Její fyzické zdraví se konečně začalo obracet k lepšímu, s tím psychickým má však stále potíže: „Bohužel si stejně myslím, že s tím nejsem až tak úplně srovnaná, i když to na sobě nedávám znát. Stále se mi vybavuje okamžik nehody. Mívám dny, kdy celou noc probrečím a absolutně nechápu proč, když vím, že s tím už nic neudělám.“ Mezi spolužáky se o své minulosti raději ani nezmiňuje: „Nechci, aby to ostatní věděli. Občas se mě ptají, protože mám polepené ruce náplastmi a podobně, ale většinou jim stačí, když řeknu, že mám zdravotní problémy. Dál o tom mluvit nechci.“

K opilým klukům, kteří jí způsobili veškeré trápení, cítí na jedné straně velkou zlost, že jí vzali někoho, kdo jí byl opravdu blízký, a na druhé straně lítost. K alkoholu má doteď odpor, který by ovšem stejně kvůli ledvině a lékům nesměla požívat. „Na život se teď dívám docela jinak. Naučila jsem se mít radost z maličkostí a z každého pokroku, co se stane. I víc si všímat lidí okolo sebe, protože to málokdo v dnešní době dělá.“

Vzhledem k tomu, že se Janě po letech rozsvítilo světlo na konci tunelu, vnímá budoucnost už optimističtěji a je si jistá svými plány: „Přála bych si být šťastná. Zapomenout na minulost a mít šťastnou rodinu, děti… A naučit je, že na světě jsou důležité věci.“

Pavel Prchal

Pozn.: Jméno bylo redakcí změněno.

Není náhodou, že se jeden z klipů kampaně Nemyslíš, zaplatíš zabývá právě problematikou opilých mladých lidí na cestě z diskotéky:

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější