Česko je v Evropské unii už desátým rokem. Jak se bude slavit?

Česko je v Evropské unii už desátým rokem. Jak se bude slavit?

Ještě před deseti lety seděla většina čtenářů Studenty v lavicích základky, přetahovala se o nové vydání Bravíčka a ohrnovala nos nad květákovým mozečkem ve školní jídelně. V tom věku málokoho z nás trápilo, že pro Českou republiku začíná cesta do nové Evropy, díky které dnes čím dál víc z nás vyjíždí za studiem do zahraničí. Je to totiž právě deset let od doby, kdy jsme se stali součásti Evropské unie.

Od začátku roku 1996, kdy Česko podalo přihlášku do EU, muselo uplynout ještě hodně času a proběhnout dost jednání, abychom se nakonec stali členy. První květnový den roku 2004 pak pro nás definitivně znamenal plnohodnotné členství v nadnárodním subjektu, který dnes zahrnuje osmadvacet evropských zemí.

Vstup do unie měl a stále má pro Česko obrovský význam, ať už jde o politické a hospodářské aspekty, nebo praktické důsledky, jakými je třeba volný pohyb osob. Studium, práce i trvalý pobyt v zahraničí se rázem staly možností pro řadu Čechů, kteří více než čtyřicet let žili v nesvobodě. Díky členství v EU můžeme také využívat například program Erasmus, který pod novým názvem Erasmus+ nabízí mnohem více než jen studijní pobyty v 33 zemích Evropy. Z našeho členství ovšem nevyplynula jen práva, ale i řada povinností, které spočívají zejména v přejímání a spolurozhodování o evropské legislativě.

Připomenout první dekádu v EU veřejnosti se rozhodly Úřad vlády se Zastoupením Evropské komise v ČR a Informační kanceláří Evropského parlamentu v ČR. Na sérii akcí, které pořádají k desátému výročí vstupu do Evropské unie, nebudou chybět koncerty, literární soutěže nebo výstavy zachycující významné momenty našeho členství v rámci osmadvacítky.

Open air na Střeláku i vážná hudba v Rudolfinu

Foto: Studenta

V rámci připomenutí desátého výročí se uskuteční 29. a 30. dubna na Střeleckém ostrově dvoudenní open air festival, kde vystoupí řada kapel, veřejnosti budou k dispozici informační stánky velvyslanectví členských zemí EU a stan s projekcí dokumentárních filmů spolufinancovaných z programu Evropa pro občany.

Mládež v pohybu

Na Střeláku bude na pontonu na Vltavě představen program EU Mládež v pohybu, který seznámí návštěvníky s možností studia, stáží a pracovních příležitostí v zahraničí. Dozvíte se vše, co vás zajímá o programu Erasmus+, díky kterému můžete vycestovat do zemí EU za studiem i praxí.

Zatímco Střelecký ostrov rozezní k 10. výročí vstupu do EU současná hudba, v pražském Rudolfinu se na 1. května chystá Koncert pro Evropu, a to v podání České filharmonie a Pražského filharmonického sboru pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka.

Kdo neholduje muzice, nemusí litovat, protože českou cestu Evropou připomene mimo jiné výstava fotografií, které zachytily významné momenty našeho členství, ať už jde o předsednictví Radě EU, nebo ratifikaci Lisabonské smlouvy. Velkoformátové snímky České tiskové kanceláře budou k vidění od 14. dubna U Sovových mlýnů, poté se přesunou na piazzetu Národního divadla, kde výstava potrvá až do 20. června.

Natočte film nebo napište článek

Kdo má soutěžního ducha, ten může při příležitosti desátého výročí také něco vyhrát. Už teď probíhá soutěž Unie tvým objektivem, ve které můžete vstoupit do kinematografických dějin, když natočíte video na jedno ze tří témat: Deset let členství České republiky v Evropské unii, EU mýma očima a Mýty o Evropské unii.

Portál Euroskop pak pořádá na Facebooku soutěž Co víte o EU? Soutěž má nejenom prověřit znalosti účastníků o Evropské unii, ale také je o osmadvacítce něco naučit. K tomu bude na stránkách www.euroskop.cz sloužit i nová rubrika Deset let v ČR, kde nebudou chybět faktické informace, analýzy a rozhovory s předními českými osobnostmi o našem členství.

Připomínka desátého výročí vstupu do osmadvacítky ale nebude jen ve znamení zábavy a soutěžení. Studenti vysokých škol získají možnost podílet se na strategii působení ČR v EU svými příspěvky, ty nejlepší pak zazní na studentském dialogu na půdě Senátu 19. května. Přínosům EU se pak bude věnovat konference pořádaná Vysokou školou mezinárodních a veřejných vztahů s názvem Co Evropská unie dala a vzala. Konference proběhne 6. května v Evropském domě pod záštitou českého eurokomisaře Štefana Füleho.

Foto: Studenta

Kalendář akcí k 10. výročí

(všechny akce najdete na www.10let.eu)

16. 4., kino Evropského domu, film Příběh mého syna

Film z italsko-španělské produkce. Sál Evropského domu je ojedinělou alternativou běžné komerční nabídky. Vstup je zcela zdarma!

25. 4., Národní technická knihovna v Praze, NGO Market

Tradiční veletrh neziskovek představí návštěvníkům organizace z celé České republiky. Vstup na akci je zdarma.

29.–30. 4., Střelecký ostrov, Open air festival

Dvoudenní festival pod otevřeným nebem na Střeleckém ostrově s kulturním programem. Zahrají Tata Bojs, Toxique a další.

do 30. dubna, Unie tvým objektivem

Soutěž o nejlepší video určená mladým lidem, jejichž úkolem je natočit video na jedno ze tří stanovených témat souvisejících s desátým výročím vstupu ČR do EU.

1. 5., Rudolfinum, Koncert pro Evropu

Pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka zazní Stvoření od Josepha Haydna.

8. 5., státní instituce, Den otevřených dveří

Akce pro širokou veřejnost v budovách státních institucí České republiky (Senát, Poslanecká sněmovna, Ministerstvo zahraničních věcí, Úřad vlády a další) konaná u příležitosti Dne vítězství, doprovázená výstavou Evropa hodnot a idejí a koncertem v zahradě Černínského paláce.

8. 5., náměstí Republiky, Plzeň, Open air festival Oslava dne Evropy

Připomenutí Dne Evropy se uskuteční na venkovním pódiu na náměstí Republiky v Plzni. Hudební program trvající po celé odpoledne zakončí od 19.00 hod. koncert skupiny Čechomor.

14. 5., Praha-Žižkov, Noc literatury 2014

Osmý ročník literárního happeningu Českých center představí výběr ze současné evropské literární scény a poodhalí kouzlo velkých i malých literatur v přednesu hereckých osobností na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy 3.

19. 5., Senát Parlamentu ČR, Strategie působení ČR v EU očima studentů

Soutěž pro studenty vysokých škol spojená se studentským dialogem o budoucím působení České republiky v Evropské unii.

Text: Mariana Pítrová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější