Chceme dlouhodobé vztahy a věrnost

Chceme dlouhodobé vztahy a věrnost

Čeští studenti mají kromě studií čas i na vztahy. Obrázek divokých party na kolejích, kde studenti střídají partnery jako ponožky a každý semestr popisují nové a nové bločky svými divokými sexuálními zážitky je ale úplně mimo. Téměř 80 procent studentů má zkušenost s dlouhodobým vztahem – delším než rok. Více než třetina studentů měla vztah dlouhý dva roky až pět let. A dvacet procent z nás má dokonce zkušenost se vztahem delším než pět let. To už je slušná průprava do budoucna.

Zajímavé je také, jak to máme s nevěrou. Pro 58 procent studentů je to něco neodpustitelného. Je to málo nebo hodně? To už necháme na vás. Více než třetina vysokoškoláků by jednu nevěru odpustila. A najde se i docela početná skupina těch, kteří si s nějakou nevěrou hlavu nelámou a tolerují i více uklouznutí.

Foto: Studenta

Studenti a sex

Průzkum nakoukl i do problematiky počtu sexuálních partnerů. Tato otázka byla nepovinná, takže 349 studentů se na ni rozhodlo neodpovědět. Ale i z toho se dají dělat určité závěry.

Dvacet procent studentů uvedlo, že měli doposud jen jednoho sexuálního partnera. Vyvrátili jsme další mýtus o promiskuitě dnešní mládeže. Z průzkumu také vyplynulo, že žena by měla podle vysokoškoláků před svatbou mít tři sexuální partnery. Muž, předtím než se ožení, by měl mít partnerek pět. Podívali jsme se na to i podle pohlaví. Co se týče žen a sexu před svatbou, studentky i studenti se na čísle tři shodli. Ale u mužů je to jinak. Mužská část dotazovaných si myslí, že by muž měl mít před svatbou také tři partnerky. Ženy uváděly především číslo pět. Asi preventivně, aby jim potom manžel neutekl.

Děti mají přednost před svatbou

Na čem se ale obě pohlaví shodla, je rodina a děti. O jejím založení uvažuje polovina studentů do pěti let od ukončení studia. Také velmi zajímavý údaj, pokud ho srovnáme se statistikami věku prvorodiček, který se blíží třicítce. O trochu víc, 56 procent, chce do té doby mít i děti. To znamená, že zajištění pokračování rodu je pro nás nepatrně důležitější než papír o manželském svazku. V dnešní době je to celkem pochopitelné.

Text: Jekatěrina Tkačenko

Všem účastníkům průzkumu moc děkujeme a doufáme, že se vás zapojí ještě více příští rok!

Kompletní výsledky studentského průzkumu najdete na www.pruzkum.studenta.cz a www.vyplnto.cz.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější