Chceš běhat, ale nemáš čas? Inspiruj se!

Chceš běhat, ale nemáš čas? Inspiruj se!

Rád bys začal pracovat na své fyzičce, ale máš toho hrozně moc všude kolem a času ti zbývá jen málo? A teď ruku na srdce – není to jen výmluva? Když dokáží i úspěšní manažeři předních českých a nadnárodních společností skloubit běh s náročným pracovním nasazením, proč bys to neměl zvládnout taky? Jak to dělají? Inspiruj se!

Martin Sychrovský - ředitel marketingu, Wikov Industry a. s.

Foto: Studenta

Kdy běháte jak to kombinujete s pracovním vytížením?

Nejlépe se mi běhá o víkendech v době oběda. Ten si samozřejmě nedám . V pracovním týdnu to je horší, někdy to vyjde ráno, než odjedu do práce. Nejlepší požitek z běhu mám ale večer. Rozhodně běhám venku, na páse jsem se nedávno odrovnal kvůli jinému došlapu a odrazu a je to navíc nuda. Miluju noční orienťáky.

Na jaký svůj běžecký úspěch jste nejvíce hrdý?

Svůj individuální úspěch mám ještě z klukovských let, kdy jsem byl druhý na orientačních mezinárodních závodech v Polsku. Ale mnohem víc mne těší a u srdce hřeje, když vidím, kolik lidí z Wikovu dnes běhá, jak se hecují, zlepšují se závod od závodu, zdravě zvyšujeme mezi sebou konkurenci a ještě u toho vyhráváme a můžeme to společně oslavit.

Jan Medek - HR Director, Karlovarské minerální vody, a. s.

Foto: Studenta

Kdy běháte a jak to kombinujete s pracovním vytížením?

Běhám nejčastěji ráno – nasadím čelovku a užívám si východ slunce a probouzení přírody. Nejčastěji běhám v okolí Velké Chuchle, kde bydlím. Jsou tam nádherné trasy podél Vltavy, Berounky, Chuchelským hájem, Prokopským údolím, a když se trochu posunu vlakem, můžu si zaběhnout půlmaraton z Karlštejna domů, což je trasa, na kterou se ke mně rádi připojují kamarádi.

Běhání mi dodává energii a je ideální kompenzací k času strávenému v kanceláři a na poradách. Je časově nenáročné na přípravu a rád běhám i na služebních cestách v zahraničí. Je to krásná možnost se proběhnout na nových místech a v neokoukaných scenériích. Pravidelně zařazuji jeden delší výběh v sobotu dopoledne.

Proč jste s běháním začal?

K běhu mě dovedla firemní štafeta v roce 2012. Při tréninku jsem prvních 5km uběhl s dvěma přestávkami, kdy jsem nemohl popadnout dech. Motivovalo mě rychlé zlepšování dosahovaných časů, zhubl jsem 10 kilo a pohltila mě atmosféra městských běhů a především pocit svobody při běhu přírodou. Čím víc jsem běhal, tím vyšší cíle jsem si stanovoval.

Jan Kolafa - Senior Brand Manager,  Mattoni

Foto: Studenta

Kdy běháte a jak to kombinujete s pracovním vytížením?

Nejčastěji chodím běhat ráno. Chodím většinou na půl hodiny, takže si jednou až dvakrát týdně přivstanu. V zimě je to většinou do posilovny na pás, ale od jara do podzimu se snažím vyběhnout ven. Chystám se vyzkoušet některé z našich nových Mattoni FreeRun 5km okruhů, třeba ve Stromovce nebo na Letné.

Kdy jste s během začali?

Začal jsem běhat asi před pěti lety, když jsem bydlel v Budapešti a občas jsem vyběhl na běžeckou trasu na ostrově v centru města. Po nástupu do KMV mě strhli kolegové a běhám teď častěji. Dokonce jsem si vyzkoušel i některé závody běžecké ligy.

Klára Zelenková - specialista komunikace, Česká spořitelna a. s.

Foto: Studenta

Proč běháte a jak to kombinujete s pracovním vytížením?

Denní dobu pro běhání volím podle toho, jaký typ tréninku jsem si naplánovala. Odpoledne nebo večer si spíše vybírám pro intervaly a kopce, o víkendu, ať už dopoledne nebo odpoledne, se snažím vyrážet na delší běhy.  V posledních týdnech jsem se naučila běhat například do práce nebo z práce, takže čas, který bych strávila cestováním, mohu využít ke sportu. Běhám v létě i v zimě venku, čerstvý vzduch a rozmanitý terén posilovna nikdy nenahradí.

Osobně v běhání nacházím inspiraci a energii, a především dlouhé běhy pro mě představují mentální regeneraci.  Pracovní vypětí se většinou zmenšuje s přibývajícími kilometry. Abych skloubila práci a sport rozhodla jsem se běhat do práce nebo/i  z práce.

Posloucháte při běhu hudbu?

Když jsem s během začínala, běhala jsem se sluchátky v uších. Neuměla jsem si představit běh bez hudby, dokonce mi připadal nudný. Postupem času jsem nalezla krásu ve společném běhání, kde hudbu nahradí povídání si s běžeckým parťákem. Navíc jsem zjistila, že bez hudby člověk lépe vnímá své tělo a například se více soustředí na správné dýchání. U delších vzdáleností si hudbu, byť ztlumenou, stále ráda pustím.  Upřednostňuji taneční a rytmickou hudbu. Jeden čas jsem koketovala s myšlenkou audio knih, ale nápad jsem nikdy nezrealizovala.

Dalibor Dražan - obchodní ředitel, Modrá pyramida

Foto: Studenta

Kdy běháte a jak to kombinujete s pracovním vytížením?

Běhám o víkendu ráno a večer před západem slunce. V přírodě v okolí domu. Mít jednu až dvě hodiny, kdy vám nikdo nemůže volat, a nic jiného kromě běhu nemůžete dělat, je skvělá šance na vymýšlení nových nápadů.

Na jaký svůj běžecký úspěch jste nejvíce hrdý?

Že jsem pro běhání získal i svého třináctiletého letého syna, který se letos připravuje na svůj první půlmaraton.

Romana Smetánková - Executive Director, Advisory Services, EY

Foto: Studenta

Kdy běháte a jak to kombinujete s pracovním vytížením?

Momentálně jsem ve fázi, kdy běhám spíš jen pro radost, než že bych se orientovala na výkon. V případě tréninku v posilovně se snažím využít obědové pauzy. Pokud mám homeoffice, vyběhnu občas během dne jako součást odreagování se nebo po práci, jsem-li v kanceláři. Přirozeně nicméně preferuji víkendy a dopolední hodiny.

Posloucháte při běhu hudbu?

Neposlouchám. V posilovně poslouchám trenéra  a venku mám ráda zvuky přírody a všeho, co se děje kolem mě. Dokážu se díky tomu víc naladit na sebe a svoje tempo.

Blake Wittman - CEO, GoodCall

Foto: Studenta

Kdy běháte a jak to kombinujete s pracovním vytížením?

Běhám téměř každý víkend, vždy ráno, poblíž mého domu na Praze 5 nebo na Hvězdě v parku mezi stromy. V průběhu týdne se snažím (I když třeba jen na místě nebo krátké sprinty) běhat při ranním cvičení. S prací to kombinuji jednoduše, protože vstávám velmi brzo, většinou kolem 5:30 nebo 6 hodin a běhám předtím, než beru děti do školy a než jdu do práce.

Na jaký svůj běžecký úspěch jste nejvíce hrdý?

Rozhodně jsem hrdý na to, že jsem se naučil pořádně běhat podle knihy Born to Run od C. McDougalla, a pak to taky použil při Spartan Race. Dokonce jsem se přihlásil na letošní ročník!

Renata Červenák Nývltová - ředitelka strategického nákupu, Wikov Industry a.s.

Foto: Studenta

Kdy běháte a jak to kombinujete s pracovním vytížením?

Běhám buď brzy ráno před prací a nebo večer po práci. Převážně běhám venku. Pokud jedu mimo domov, pak si beru věci na běhání s sebou.

Kdy jste s běháním začala?

V mém případě jsou to dvě období. Běhala jsem od malička závodně a byla jsem ve vrcholovém středisku. V 19 letech jsem měla operaci na koleno a cca od 20 jsem neběhala. K běhání jsem se vrátila až cca před 2 lety. V mládí mne k běhání přesvědčil atletický trenér. Nyní jsem byla přesvědčena kolegy v práci

Pavol Bielik - Running Category Sales Manager Central Europe, Nike

Foto: Studenta

Kdy běháte a jak to kombinujete s pracovním vytížením?

Nejraději běhám před obědem v parku nebo v lese, abych načerpal energii a inspiraci do druhé půle pracovního dne. S prací se to kombinuje krásně. V outlooku mám jasně dané sportovní aktivity a schůzky si plánuji mimo ně.

Proč jste s během začal?

Pomáhá mi dobít si baterky a je to ideální příležitost i místo pro decision making bez vnějších vlivů.

Daniel Patka - Chief Operations Officer, Karlovarské minerální vody, a.s.

Foto: Studenta

Kdy běháte a jak to kombinujete s pracovním vytížením?

Nejčastěji běhám brzy ráno, předtím než jdu do práce, protože v práci jsem do večera a potom se mi už nechce. I o víkendu dávám přednost ranním běhům. V létě je také ráno menší vedro no a v zimě, to se občas trochu nechce. Prakticky výhradně běhám venku, v Praze doběhnu do parku na Letné, kde mám oblíbené kolečko. Běhání výborně pomáhá vyčistit si hlavu, takže bych skoro řekl, že pracovní den po ranním běhu je efektivnější. Výhodou je také to, že běžecké boty a oblečení snadno přibalíte do kufru a můžete běhat i na služebních cestách. Můžete tak také lépe poznat město, ve kterém jste, protože jinak je to jen auto-hotel-kancelář…

Na jaký svůj běžecký úspěch jste nejvíce hrdý?

Se dvěma kamarády jsme se vyhecovali a přihlásili se na maratón do Atén. Byl to velký zážitek, start ve městě Marathón a cíl v Aténách, to na Vás působí takovou maratónskou klasikou. Vůbec jsem nevěděl, jestli to uběhnu. O to větší byla radost v cíli. A pak i večer, ve městě plném pokulhávajících lidí s medailemi na krku a úsměvem „od ucha k uchu“.

Jan Moravec, vedoucí řízení kvality výroby automatických převodovek, ŠKODA AUTO a.s.

Foto: Studenta

Kdy běháte a jak to kombinujete s pracovním vytížením?

Nejraději běhám v přírodě, a to po ránu, když je všude klid. Masové cvičení v posilovně mi nepřináší to správné odreagování od každodenního stresu a domácí rotoped slouží pouze jako věšák. Je pravda, že v pracovní dny je běhání téměř nemožné, ráno bývám brzy v práci a večer se raději věnuji rodině. Takže zbývá pouze víkend.

Na jaký svůj běžecký úspěch jste nejvíce hrdý?

Na ten, co teprve přijde. Právě se chystám na půlmaratón na Velké čínské zdi poblíž Pekingu. Loňských 8,5 kilometru v rámci stejného závodu mě totiž motivovalo k tomu, že jsem opět začal běhat.

Zdeněk Tůma, partner odpovědný za finanční sektor, KPMG Česká republika

Foto: Studenta

Kdy běháte a jak to kombinujete s pracovním vytížením?

Pokud se dostanu přes týden, což se mi bohužel moc nedaří, tak večer. O víkendu nejraději před obědem. S husou v žaludku to přece jen tak neodsýpá. A zásadně venku. S prací se to kombinuje poměrně špatně. Přece jen to večer ne vždy vyjde, takže jít si zaběhat 3-4x týdně je spíše přání než pravidlo.

Posloucháte při běhu hudbu?

Ne, nechávám běžet nejen nohy, ale i hlavu.

Foto: Studenta

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější