Chceš důvod pro studium ve Velké Británii?  Dáme ti jich 5!

Chceš důvod pro studium ve Velké Británii? Dáme ti jich 5!

Velká Británie se v posledních letech stala jednou z nejdostupnějších anglicky mluvících destinací pro vysokoškolské studium. Láká svou prestiží, vysokou zaměstnaností absolventů i širokým výběrem oborů a univerzit, které jsou uznávané po celém světě. Britská vláda navíc umožňuje studentům z EU způsob financování školného formou studentských půjček, které pokrývají školné celého bakalářského programu v plné výši. O studentskou půjčku žádá díky jejím výhodným podmínkám skoro každý student, ať už Brit, nebo student z EU. Britové považují tento způsob financování za úplně běžnou věc, ne-li za samozřejmost. 

Skvělou zprávou je, že od ledna letošního roku britská vláda umožňuje financování školného už i postgraduálním studentům.

1.  MÁŠ JISTOTU, ŽE SI NAJDEŠ PRÁCI

Po vystudování zahraniční univerzity máš skoro o polovinu větší šanci najít si práci, kterou chceš. Podle statistik si 95 % absolventů britských škol najde do půl roku od ukončení studia odpovídající práci v oboru, který vystudovali. A co víc, nástupní plat absolventů se v Británii pohybuje v průměru okolo 25 000 liber ročně, což odpovídá cca 77 000 Kč* měsíčně.

2.  ZÍSKÁŠ MEZINÁRODNĚ UZNÁVANÝ TITUL

V poslední době prochází trh práce neustálými změnami a vše nasvědčuje tomu, že to tak bude i nadále. S postupující globalizací je proto stále důležitější, aby bylo tvé studium mezinárodně uznatelné, zvláště když chceš pracovat v zahraničí nebo pro zahraniční firmy. Jako absolvent univerzity ve Velké Británii se budeš moci pyšnit titulem, který ti otevře mnoho dveří.

Několik faktů o studentské půjčce, které tě mile překvapí:

  1. Školné nebudeš splácet dřív než následující rok po ukončení studia.
  2. Splácet školné začneš až v momentě, kdy tvůj příjem přesáhne 21 000 £ hrubého ročně (tj. okolo 65 000 Kč měsíčně*). Pokud tvůj příjem klesne pod tuto hranici, splácení školného se pozastaví.
  3. Výše splátek bude záviset na tvém příjmu. Každý rok splácíš 9 % (bakalářské studium) / 6 % (postgraduální studium) z příjmu nad 21 000 £ ročně.
  4. Pokud po dokončení studia z Velké Británie odjedeš, závisí výška splátek na stanovené úrovni příjmu země, kde žiješ a vyděláváš. V České republice je to 16 800 £ ročně (cca 50 000 Kč měsíčně*).
  5. Po třiceti letech je jakýkoli nesplacený zůstatek anulován.
  6. Půjčka pro postgraduální studenty může být využita nejen k pokrytí školného, ale i životních nákladů a dalších výdajů spojených se studiem.

Příklad:

Při ročním příjmu 25 000 liber (77 000 Kč měsíčně*) budete měsíčně splácet 30 liber (zhruba 1100 Kč*).

* při kurzu 1 libra = 37 Kč

3.  ZÍSKÁŠ DOVEDNOSTI Z PRAXE

Studium na britských univerzitách je založeno na praktických znalostech a na práci v týmu. Nestane se ti tak, že se několik let učíš pouze teorii a pak nevíš, jak se v „tom opravdovém světě“ zachovat. Při studiu je také běžná praxe, která je většinou i placená. Britské univerzity spolupracují s celou řadou renomovaných firem a právě tato praxe pak může být jedním z těch nejdůležitějších faktorů při získání tvé vysněné práce. Uplatnění znalostí a dovedností v praxi je nedocenitelnou součástí studia v zahraničí.

4.  BUDEŠ SE POHYBOVAT V MEZINÁRODNÍM PROSTŘEDÍ

Studium v zahraničí je skvělou příležitostí k tomu, abys poznal jinou kulturu a mezinárodní prostředí a abys navázal vztahy s lidmi z celého světa. Pro tvoji práci bude velkou výhodou, že se umíš pohybovat v mezinárodním prostředí a máš kontakty po celém světě. O výrazném zlepšení v angličtině ani nemluvě.

Foto: Studenta

Proč do Velké Británie?

„Důvodů, proč mi česká vejška nevyhovovala, byla spousta. Ten nejočividnější mému okolí byl, že jsem prostě líná. Šprtat se zbytečné věci, na které se reálně zeptám Googlu, mi nikdy nešlo. V českém školství je to bohužel základní předpoklad k úspěchu. V Plymouthu máme jako studenti pohostinství různé přednášky přímo od majitelů nebo manažerů restaurací, vše je hrazené univerzitou. Ve třídě je nás asi čtyřicet, učitelům říkáme křestním jménem, když je potkám na chodbě, tak prohodíme naše již známé ‚Allright‘, a kdybych k tomu přihodila ‚darling‘, tak by nikdo ani nemrkl, spousta jich nám tak říká. Jednají s námi jako s člověkem s vlastní hlavou, kterou umí používat, a předpokládá se, že ji používat budeme. Každý svým způsobem. Když si to obhájíš, tak to můžeš mít. Nikdo mi nikdy neřekl, že je můj názor špatně,“ říká Tereza, která studuje v Plymouthu.

5.  ŠIROKÁ NABÍDKA STUDIJNÍCH OBORŮ

Na britských univerzitách můžeš vystudovat klasické obory jako management, právo nebo architekturu, ale můžeš také vystudovat Event Management, Fashion Design nebo Digital Cinema Engineering. Zaměřit se navíc můžeš prakticky na cokoli, třeba na design jachet nebo management adrenalinových sportů. Každý si tedy může vybrat přesně to, co ho zajímá a baví.

KDO TI POMŮŽE ZA STUDIEM DO VELKÉ BRITÁNIE?

Chceš se dozvědět víc o studiu ve Velké Británii? Kontaktuj zkušené rádce Poradenského centra pro vysokoškolské studium ve Velké Británii – UNILINK, kteří mají sami tuto zkušenost za sebou a rádi ti o studiu tam povědí, cokoli tě bude zajímat. Komplexní poradenství studentům navíc poskytují zcela ZDARMA.

V Poradenském centru ti pomohou

  • vybrat vhodnou univerzitu a studijní obor
  • splnit podmínky k přijetí
  • projít přijímacím procesem
  • vyřešit financování školného a zažádat o dostupná stipendia
  • zařídit ubytování a poradit s brigádou v okolí
  • s výběrem letenek i transferem z letiště přímo na univerzitu
  • zajistit vše potřebné před odletem
  • připravit se na odjezd
  • vyřídit status studenta v České republice
  • aklimatizovat se v novém prostředí

Více informací najdeš na www.unilink.cz.

Osobní konzultaci v Poradenském centru si můžete domluvit na telefonu 734 693 278 nebo přes e-mail info@unilink.cz.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější