reklama
Den studentstva. Kde si připomenout 17. listopad?

Den studentstva. Kde si připomenout 17. listopad?

Blížící se 17. listopad znamená kromě volného pátku také Den boje za svobodu a demokracii nebo také Mezinárodní den studentstva (jak všichni určitě víme). A to bychom nebyli národ český, abychom to nechtěli patřičně a s úctou oslavit. Pojďte ale vedle oslav svobody a demokracie zejména vzpomenout, jak důležitou úlohu má pro společnost školství a vzdělávání. Právě na to jsou zaměřeny akce, které byste si neměli nechat ujít. Takže - kam v pátek zajít na průvod, koncert nebo přednášku?
reklama

Již tradičně můžete vyrazit na pražský Albertov (odkud 17. listopadu 1989 vyšel průvod vysokoškoláků) a na Národní třídu, kde si Centrum spolků, studentů a absolventů UK připravili akci Uctění památky 17. listopadu. Obě události, které organizují studenti, se dle pořadatelů ponesou v pozitivním duchu a bez politické agitace. Cílem celé události je totiž především uctění památky minulých generací studentů a všech bojovníků za svobodu a demokracii, kteří v letech 1939 a 1989 riskovali pro naši společnost a budoucnost. Záštitu nad akcí převzal rektor Univerzity Karlovy a předseda České konference rektorů prof. Tomáš Zima. V průběhu celého dne si pro vás pořadatelé připravili diskuze, koncerty, divadla a vzdělávací program pro studenty i širokou veřejnost. Mrkněte na více info a dorazte!

Na AMU se bude konat Koncert proti totalitě a v Národním divadle udělí společnost Post Bellum Ceny Paměti národa osobnostem, které se zachovaly statečně při konfliktu s totalitní mocí.

Pokud to máte do Prahy daleko a naopak Brno je pro vás středobod, zde si pro vás studenti pěti brněnských univerzit (Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického, Mendelovy univerzity, Veterinární a farmaceutické univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění) připravili společný program pod názvem Brněnský sedmnáctý. Těšit se můžete na průvod městem, koncerty a projevy politiků i umělců u Janáčkova divadla. Hlavní program začíná v 15:30 na náměstí Svobody, v 18 hodin pak vyráží v lampionovém průvodu na Kraví horu a po cestě bude mít několik zastávek na významných místech s komentářem historiků a pamětníků. A to bude rozhodně zážitek.

Foto: Studenta

V Pardubicích, kde jsou oslavy pod taktovkou univerzity, slaví už celý týden. Vrcholem bude čtvrteční vzpomínkový akt před univerzitní knihovnou a slavnostní koncert Komorní filharmonie Pardubice v Aule Arnošta z Pardubic. Pokud budete poblíž, přijďte!

V Olomouci studenti i akademici uctí tento den pietou u pomníku Obětem komunismu před olomouckou právnickou fakultou.

Vysokoškoláci ve Zlíně si 17. listopad připomenou kulturními i sportovními akcemi. Vyrazit můžete společně s rektorem Univerzity Tomáše Bati Petrem Sáhou vyrazit v průvodu k pamětní desce obětem totalitních režimů na náměstí Míru nebo do Městského divadla, kde se na hlavní scéně se uskuteční inscenace hry Ovčáček miláček.

Víte o akci, kterou jsme nezmínili? Dejte nám vědět do komentáře nebo na info@studenta.cz. Děkujeme!

reklama

Nejčtenější za měsíc

Nejnovější