Festival Všemi směry zaplavili superhrdinové

Festival Všemi směry zaplavili superhrdinové

Oblíbený a dnes už vlastně i tradiční festival Všemi směry, který pravidelně pořádá Vyšší odborná škola publicistiky, měl i letos co nabídnout všem mediálním nadšencům. Ve čtvrtek 23. dubna se v divadle Komedie konal jeho již desátý ročník.

„Chtěli bychom, aby byl letošní ročník Všemi směry nejen festivalem, ale také oslavou. Koneckonců je to jeho desáté výročí!“ komentuje významné jubileum ředitel organizačního týmu Lukáš Kramer. Téma tohoto ročníku znělo: Vydej se všemi směry po dráze mediálních superhrdinů, který si podle organizátorů vzal za úkol inspirovat návštěvníky a ukázat jim méně obvyklé profesní cesty v  mediálním světě.

Bohatý program čekal návštěvníky nejen v divadlo Komedie, ale i v blízkých konferenčních prostorách ve Spálené ulici. Obsahoval přednášky, diskuze, mediální workshopy a soutěže, včetně vyhlášení středoškolského časopisu roku.

Neobvyklý výběr tématu s sebou nesl podobně zajímavé názvy přednášek. Mohli jste zajít například na „Superhrdinky v mužském světě“ v podání Aleny Müllerové, Jitky Obzinové a Barbory Tachecí, nebo si poslechnout něco o „Vizionářích internetu“, kteří tvrdili, že internetové videoportály v budoucnu nahradí klasické televizní vysílání. Organizátoři navíc ve Spálené připravili tři workshopy. Na prvním se návštěvníci mohli naučit, jak na tiskové konferenci správně pokládat otázky, aby jim dotazovaný nemohl odpovědět pouze ano, ne nebo „tak určitě“.

Druhý workshop byl o přirozeném chování před kamerou a třetí, asi nejkreativnější, měl ukázat, jak se dá pomocí fotoaparátu s dlouhou expozicí malovat světlem.  V doprovodném programu studenti VOŠP nachystali mediální kvíz, netradiční divadelní představení souboru IMPROvariace, kde studenti publicistiky také vystoupili, a nakonec koncert Faraday.

Na festivalu se sešlo několik generací novinářů (a to nejen českých, ale i zahraničních), aby se podělili o své zkušenosti a předali je dál. „Setkání současných studentů s těmi bývalými, kteří už pracují v redakcích, je vždycky super, stírá se tam rozdíl mezi těmi, kdo místo shání a kdo už ho mají. Síťuje se, všichni si navzájem dohodí kontakty, na záchodech stojíš vedle Železného, na baru popíjíš s Obzinovou a ráno máš tisíc vizitek v kapse a spoustu kontaktů,“ hodnotí festival bývalý student VOŠP (současný student žurnalistiky na UK) Jakub Hein.

V rámci festivalu proběhla 22. dubna vernisáž, a byla nainstalována výstava fotek Václava Havla z let 1988-2011, kterou můžete zhlédnout ve Spálené 8 do 22. května.

Text: Káťa Tkachenko

Foto: Darja Thomasová (www.zpetnavazba.blogspot.cz)

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější