FOTOGALERIE: Studentky architektury změnily pokoj na Strahově k nepoznání

FOTOGALERIE: Studentky architektury změnily pokoj na Strahově k nepoznání

O tom, jak vzít kvalitu bydlení na kolejích do svých rukou, a z nevzhledného spartakiádního pokoje na Strahově, vypráví dvě studenty architektury na pražském ČVUT.

Pokoj je kapkou v moři strahovských kolejí. Toto prostředí má nezaměnitelné charisma, dlouhé široké chodby, z kterých se otvírají dveře do hlubokých a úzkých pokojů.

Vybavení pokojů je standardně složeno z původního nábytku čítajícího postel, stolek, židli, peřináč, to vše ve dvojím provedení. Dále pak jedna vestavěná skříň, botník a závěsná skříňka. Dispoziční uspořádání nenabízí převratné možnosti, přesto byla zvolena funkční varianta, ve které je hned za dveřmi do pokoje soustředěna zóna mísící kuchyňský koutek a šatnu, na ni navazuje studijní oáza s pracovními stoly a nejzazší část u okna slouží jako relaxační zóna s postelí.

Foto: Studenta

Původní stolky slouží jako základ větší pracovní plochy, která byla vytvořena novou bílou laminovanou deskou. Na police pracovního stolu byly využity desky původně tvořící obložení za postelemi. Nábytek s sebou nesl stopy generací předešlých obyvatel, a tak bylo třeba ho barevně sjednotit. Výběr padl intuitivně na tmavě modrou a světle zelenou barvu ve spreji, která se objevuje i na detailech výmalby pokoje. Dalším nezbytným krokem k zútulnění pokoje bylo pojednání niky coby dominantní plochy. Nálada si žádala nápaditý vzor a svěží barvy, šablonu a chvíli trpělivosti.

Nejoblíbenějším prvkem vybavení se časem bezkonkurenčně staly dva sedací vaky, vyrobené z povlaků na peřiny a polystyrenových hoblin, průmyslového odpadu. Vaky si zasloužily finální povlak ladící s barevným konceptem pokoje.

Poslední třešinkou pro radost je nástěnná lampa vyrobená z prodlužovačky, pěti žárovek s kabely, elektrikářských příponek a stínítek, které jsou opět průmyslovým odpadem. Bylo nutno oficiálně požádat o úpravu pokoje a na všechny elektroinstalace byla provedena revize.

Pokoj nabízí příjemné, pohodlné a hravé bydlení, díky jemuž se mohou jeho mladé duše spokojeně rozvíjet a vzkvétat.

Náklady:

Barvy, včetně výmalby pokoje – 300 Kč

Polštářky, second hand – 200Kč

Obaly na sedací vaky, second hand, Ikea – 120 Kč, 1000 Kč

Závěs, obaly na polštáře, přehozy přes postel, květiny, Ikea – cca 700Kč

Průmyslový odpad – zdarma

Foto: Studenta

Jak dlouho bydlíte v tomto pokoji na strahovských kolejích?

P: V pokoji bydlím třetím rokem. Tato úprava je již druhá, prováděly jsme ji v únoru, po Klářině návratu ze stáže v Holandsku.

K: V pokoji bydlím teprve od února.

Jaký obor studujete vy a spolubydlící?

Obě studujeme Fakultu architektury ČVUT

Jak stará je budova, ve které bydlíte?

Strahovské koleje byly postaveny v letech 1964 a 1965.

Kdy se naposledy cokoliv modernizovalo? Jak se vám na kolejích líbí?

Na našem bloku se v minulém roce na některých pokojích měnila okna, což se týkalo i našeho pokoje. Bydlení na Strahově představuje celkem příznivý poměr „cena výkon“, kdy bydlíte v centru Prahy.

Nám také vyhovuje možnost pokoj si upravit podle svého, což na podobných ubytovacích zařízeních (zvláště nových nebo zrekonstruovaných) nebývá pravidlem. Pokoj jsme přebraly ve stavu, kdy byl vybaven standardním nábytkem, který nesl stopy zásahů předchozích obyvatel, v podobném stavu byly i stěny.

Jiné ubytování jsme nehledaly, na Strahově se nám líbí. Vyhovuje nám také život ve studentské komunitě.

Proč strahovské koleje milujete? Proč je nenávidíte? Co je na nich nutné opravdu změnit? Co nejvíc hoří?

Jeden z bloků je již zrekonstruovaný na současný standard a dle zkušeností Kláry, která zde rok bydlela, je to bydlení příjemné. Na druhou stranu tím, že se zúžily pověstné široké chodby, zmizel i sociální život, který se na nich odehrává a to je jedna z věcí, co dělá Strahov Strahovem.

Co na vašem pokoji studenti obdivují? Líbí se jim?

Kamarádům se líbí, nejvíce obvykle zaujme lampa nebo sedací pytle, případně výmalba niky.

Jak dlouho proměna trvala? Co bylo největší překážkou a co se nakonec nepodařilo?

Proměna trvala asi dva dny a dvě noci. Technicky obtížné bylo dopravit výplňový polystyren ze středu republiky do Prahy. Dva pytle hermeticky vyplnily osobní vůz kamaráda, za což jsme mu vděčné. Další překážkou byli naši sousedi, kteří nesympatizovali se škrábáním stěny mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, za což se tímto omlouváme. :)

Kde získáváte průmyslový odpad?

Stínítka lampy jsou dovezené z Holandska, kde existují specializované obchody, kde se za symbolickou cenu prodává průmyslový odpad nebo přebývající polotovary. Je ovšem na každém, aby se díval kolem sebe a napadlo ho, co lze jakým způsobem využít. V Čechách se na požádání a po domluvě s firmou nechají tyty také suroviny získat. Dokonce většinou zdarma.

Tomas Karlikus

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější