Fotoreportáž: 118 metrů nad Prahou, vítr a žádné zábradlí...

Fotoreportáž: 118 metrů nad Prahou, vítr a žádné zábradlí...

Dostali jsme jedinečnou možnost podívat se do nepřístupných míst  Žižkovské věže a dohledového centra Českých Radiokomunikací. Nahlédněte s námi v reportáži tam, kam se běžný návštěvník nedostane.

Je deset minut před desátou hodinou a my již netrpělivě čekáme na Pavla Klimeše a Jarku Tomáškovou z Českých Radiokomunikací, kteří nám zprostředkovali tuto prohlídku. Po pár minutách se scházíme a dobrodružství může začít.

Naši návštěvu zahajujeme v dohledovém centru, což je technická budova u paty Žižkovské věže. Odtud mají Radiokomunikace dohled nad všemi vysílači a objekty. Vzhledem k tomu, že je za rok možná pouze jedna denní a dvě noční výluky vysílání, nesmí dojít k žádné výraznější poruše. U drtivé většiny poruch je důvodem výpadek proudu a jsou tak krátké, že je divák ani nezaznamená. Za celou dobu provozu se Žižkovská věž ocitla bez proudu pouze na 10 sekund, výpadek však pokryly agregáty.  Samotné datové a dohledové centrum je zajištěno proti výpadku proudu odběrem ze tří nezávislých zdrojů a vlastním dieselovým agregátem.

V případě požáru v dohledovém centru, nebo ve věži, se místnosti zaplní inertním plynem, který vytěsní většinu kyslíku a oheň se udusí
V případě požáru v dohledovém centru, nebo ve věži, se místnosti zaplní inertním plynem, který vytěsní většinu kyslíku a oheň se udusí Foto: Studenta

Procházíme chodbami a smutně koukáme na zamčené dveře s datovými úložišti. Sem se mohou dostat jen někteří vyvolení.  Samozřejmě s příslušnými bezpečnostními prověrkami. I přesto jsme se dostali dostatečně hluboko do tajů Českých Radiokomunikací. V dohledovém centru se k nám připojuje pan Zdeněk Klečka, který popisuje základní principy užitých technologií. Používá spoustu odborných termínů, které slyšíme poprvé.

S rozvojem technologií se rozrůstá i budova dohledového centra.  Je zde také tým, který testuje možnosti nejnovějších technologií, jako například Ultra HDTV. V rámci stáže si zde mohou zapojit i studenti s odborným zaměřením.  Ve stejné budově je umístěno i datové centrum, které umožňuje umístění serverů pro firmy a také pronajímání IT infrastruktury firmám prostřednictvím cloudu.

Monitory dohledového centra jsme fotit nesměli, zde jsou jen obrazovky pro reálnou kontrolu vysílání
Monitory dohledového centra jsme fotit nesměli, zde jsou jen obrazovky pro reálnou kontrolu vysílání Foto: Studenta

Z dohledového centra už jdeme na věž a začínáme rovnou na nejvyšším přístupném místě. Výš už to jde pouze s horolezeckou výbavou. Stojíme ve výšce 118 m a nad námi je jen bílý korpus (zvaný „kukuřice“), ve kterém jsou ukryté rozhlasové a televizní antény. V samotné špičce věže je tunové kyvadlo, které vyrovnává výkyvy za velkého větru.

Foto: Studenta

Žižkovská věž leží mimo letovou zónu, ale změny osvětlení stejně hlásí letovému úřadu. Piloti vidí světla už z dálky a jsou na ně zvyklí. Zvláštně osvětlená věž byla například 18. června, kdy se rozzářila červeně na podporu kampaně Světlo pro AIDS.

Výhled na Prahu, na který se jen tak někdo nepodívá
Výhled na Prahu, na který se jen tak někdo nepodívá Foto: Studenta

Věž má samozřejmě také nouzové schody, které v roce 1993 vyskákal cyklotrialista Pepa Dressler. My na střechu restaurace raději sjíždíme služebním výtahem. Několik metrů od nás jsou slavná miminka Davida Černého, ale především tu není žádné zábradlí a fouká do nás dost silný vítr. Nad námi je observatoř a poslední kabina s neprůhlednými okny, za kterými jsou antény radioreléových spojů. Z věže se však nevysílá jen rozhlasový a televizní signál, ale svá zařízení zde mají i telekomunikační firmy, mobilní operátoři, policie, armáda, nebo záchranná služba.

Na této střeše naše návštěva končí. Na závěr  se dozvídáme, že zde majitelé restaurace chtěli vybudovat venkovní zahrádku. V silném větru, který se do nás opírá, se to nezdá jako nejlepší nápad.

Text: Petr Plachký

Foto: Barbora Müllerová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější