Friedrich-Alexander-Universität: 40 000 studentů a obří zahradní party

Friedrich-Alexander-Universität: 40 000 studentů a obří zahradní party

Vysoká škola s dlouhou tradicí v krásném městě. Studovalo tu několik držitelů Nobelovy ceny, prestiž si FAU drží stále. Má partnerství s množstvím zahraničních univerzit, nabízí zajímavou praxi, a hlavně studium zadarmo.

Norimberk. Město vzdálené po dálnicích asi tři sta kilometrů od Prahy, téměř do základů zničené druhoválečným bombardováním, nyní opět plné obnovených středověkých památek. Rodiště slavného renesančního člověka a malíře Albrechta Dürera a tenistky Nicole Vaidišové, město proslavené i procesy s nacistickými pohlaváry.

Tehdy a dnes

Norimberk je ale také město se starou univerzitou. Zdejší Friedrich-Alexander-Universität byla založena již v roce 1743, dnes jde o jednu z největších univerzit v Německu.

Pár let po jejím vzniku školu navštěvovalo pouhých 64 studentů, během dalších desetiletí se univerzita postupně rozrůstala, o sto padesát let později už Friedrich-Alexander-Universität navštěvovala tisícovka studentů. Na konci devatenáctého století na škole také působila zvučná jména tehdejší doby, například zoolog Enoch Zander, matematik Max Noether, filozof Ludwig Feuerbach.

O padesát let později školu navštěvovalo už více než pět tisíc studentů, po rozdělení Německa se však z FAU stala nejmenší univerzita v SRN.

Řekli o škole...

„FAU je skvělý odrazový můstek pro práci v nejlepších světových firmách působících v regionu. Univerzita poskytuje studentům mnoho příležitostí dostat se do přímého styku se zaměstnavateli opravdu světového formátu.“ (Beatriz, 23, studentka ze Španělska)

„Jakmile jsem na univerzitu přijela, cítila jsem se jako doma! Jak přednášející, tak ostatní studenti byli velice milí.“ (Beatriz)

„Opravdu jsem nemohl uvěřit, že studium je zdarma. Kvalita výuky je naprosto skvělá. Jediné, co platím, je ubytování a jídlo, financování mého studia na FAU je tedy lehké.“ (Alberto, 24, student z Brazílie)

„Nejprve jsem myslel, že zůstanu jen na pár měsíců, ale Německo si mě získalo a nechci odjet.“ (Alberto)

Díky poválečné obnově celého Norimberku se opět rozrostla i univerzita, byla vystavena fakulta stavební.

Na FAU dnes studuje přes čtyřicet tisíc studentů, učí zde 660 profesorů. Čtyři z absolventů této vysoké školy získali dokonce Nobelovu cenu, naposledy toto prestižní ocenění obdržel profesor Harald zur Hausen v roce 2008 za medicínu.

Audi a Max Planck

Co všechno se dá na Friedrich-Alexander-Universität studovat? Vlastně všechno. Škola nabízí studium ekonomie, přírodních věd, stavitelství, medicíny, teologie, práv a dalších humanitních věd a snaží se propojovat teorii s praxí třeba spoluprací s firmami Siemens, Audi, Adidas nebo se společností Maxe Plancka.

FAU má partnerství s více než pěti stovkami dalších vysokých škol ze všech koutů světa, se zahraničními studenty tu počítají. Za většinu kurzů se tu neplatí, pokud studenti zápasí s němčinou nebo angličtinou, poskytuje škola i bezplatné jazykové kurzy.

Foto: Studenta

Školní garden party

Univerzita se snaží opravdu prodat svoje umístění téměř ve středu největší německé spolkové země, Bavorska. Krásné město s mnoha možnostmi volnočasových aktivit, a hlavně dobrým pivem, krásná okolní příroda – třeba takzvané Franské Švýcarsko, krasová oblast nacházející se na sever od Norimberku.

Hezké je ale i bezprostřední okolí Friedrich-Alexander-Universität. Škola toho využívá třeba při akci s názvem Schlossgartenfest, což je v podstatě jedna velká (popravdě jedna z největších v Evropě) letní zahradní party, na které se ale studenti mohou setkat třeba i s významnými podnikateli a politiky.

Foto: Studenta

Co vše ostatního tě na univerzitě čeká a jak se na ní dostaneš? Navštiv její web a Facebook.

Text: Nela Vejvodová

Foto: official

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější