Předností pracovních portálů je aktuálnost a přehlednost velkého množství nabídek firem, personálních agentur a úřadu práce. Jejich největším pozitivem je však i možnost pasivního vyhledávání. Podle serveru OnlinePráce tento způsob zažívá v poslední době velký „boom“. Více než třetina uchazečů o práci považuje vystavení svého CV na internetu za první volbu.
„Při vložení svého CV na náš portál najednou oslovíte více než 300 velkých společností využívajících naše služby,“ říká Tomáš Rašner, ředitel portálu UNIjobs.cz.
Kariérní detektiv hledá za vás
Pracovní a kariérní portály často nabízejí možnost předvýběru vhodných pozic pro konkrétního uživatele. V praxi to znamená, že nemusíte denně trávit hodiny procházením nových nabídek, to vše kariérní detektiv udělá za vás. Oblíbenost služby potvrzuje Tomáš Rašner: „Od května 2012 se poslalo přes 32 000 takových e-mailů téměř 700 uživatelům našeho portálu.“ Máte možnost nastavit si i četnost zasílání aktualizované nabídky. Stačí se registrovat a zadat kritéria, podle kterých byste pracovní nabídky chtěli vyhledávat. Ve chvíli, kdy máte svůj profil takto vyplněn, kariérní detektiv vám na e-mail odesílá nově nabízené pozice odpovídající zvoleným kritériím.
Vystavením svého CV značně zvyšujete své šance na úspěch
Nahrajte si k profilu svůj životopis a dostanete se tak do pozice, kdy už jen čekáte na tu správnou nabídku. Vlastně si tak trochu vyměníte pozice s personalisty − teď je na nich, aby vás oslovili. Podle Talent Fora dnes personalisté dávají čím dál víc přednost vlastnímu vyhledávání uchazečů, protože je to pro ně mnohem rychlejší a přínosnější.
Dvě základní pravidla
Vložením CV do databáze kariérního portálu můžete značně zvýšit své šance na nalezení své vysněné pozice, stejně tak je ale můžete jedinou chybou zmařit. Rozhodnete-li se vystavit své CV na internetu, je potřeba dodržet několik základních pravidel, abyste svého potenciálního zaměstnavatele neodradili hned na začátku: přiložení fotografie a kontrola textu.
Přiložení fotografie k CV je dnes takřka nutností. Ale pozor! Kariérní portály umožňují import základních osobních údajů skrze sociální sítě. Mějte na paměti, že fotografie, kterou máte např. na Facebooku jako profilovou, se automaticky zobrazí i jako fotografie přiložená k životopisu. Často se tak u CV najdou fotky nijak nesouvisející s autorem životopisu.
Nikdy si nezapomeňte životopis po sobě několikrát zkontrolovat, případně ho dejte přečíst ještě někomu dalšímu. Není větší ostudy než mít CV s pravopisnými chybami a překlepy. A že se jich takových najde!