Jak se hledá ta nejlepší škola?

Jak se hledá ta nejlepší škola?

Každý by asi chtěl studovat na nejlepší univerzitě v republice nebo na světě, setkávat se se špičkovými odborníky v oboru a nakonec si pověsit na zeď diplom, který otvírá dveře do vážených institucí. Ale jaké jsou ty nejlepší univerzity? Kdo rozhoduje o tom, která škola je ta nejlepší a podle jakých kritérií?

Žebříčků porovnávajících nejlepší světové univerzity je celá řada a jejich výsledky se liší. Ať už ale vítězí jakákoliv univerzita, každý z těchto žebříčků zaručuje, že bez ohledu na pořadí jsou na vrcholku ty nejlepší světové školy, a pokud zvolíte jednu z nich, nešlápnete vedle.

Foto: Studenta

Metodologie sestavování žebříčku se samozřejmě také liší. Například Forbes, který se zaměřuje jen na instituce v USA, je mezi sebou porovnává za základě toho, co si studenti z výuky odnesou, zatímco ostatní žebříčky zahrnují například i náročnost přijetí a další kritéria související se samotným studiem. Mezi nejčastěji posuzovaná kritéria patří spokojenost studentů, úspěšnost absolventů, výuka a prostředí, mezinárodní věhlas, inovativnost a výzkum. V USA je důležitým měřítkem například i zadlužení studentů. Tato kritéria v různém poměru obvykle dohromady tvoří celkové skóre. Univerzity si můžete například na stránce www.shanghairanking.com nechat porovnat nejen celkově, ale také podle jednotlivých kritérií. I na stránce www.topuniversities.com můžete vyhledávat pomocí různých filtrů a porovnat si tak třeba evropské nebo české univerzity.

Evropě vévodí britské školy, v Česku Karlovka

Většina nejlepších evropských univerzit se nachází ve Velké Británii, v první desítce se objevuje i technická univerzita v Zürichu a polytechnika v Lausanne. V žebříčcích se do sedmistého místa pravidelně umisťuje Karlova univerzita, která si na intervalu mezi dvoustou a čtyřstou pozicí z českých institucí stojí nejlépe, Masarykova univerzita, České vysoké učení technické a Vysoké učení technické v Brně, někdy můžete narazit i na Vysokou školu ekonomickou.

Foto: Studenta

Žebříčky v Česku hodnotí fakulty

I v České republice jsou pravidelně sestavovány žebříčky nejlepších univerzit. Najdete je v médiích, zejména v Hospodářských nebo Lidových novinách, uplatnitelnost absolventů sleduje také MF Dnes. Neexistuje však žádný souhrnný oficiální žebříček. Většinou jsou mezi sebou univerzity a fakulty porovnávány v závislosti na oboru.

Můžeme se dočíst, že podle Hospodářských novin na Karlově univerzitě najdeme nejlepší právnickou fakultu, nejlepší medicínu (na 2. lékařské fakultě), nejlepší ekonomii (na IES Fakulty sociálních věd), nejlepší informatiku (na Matematicko-fyzikální fakultě) a také nejlepší chemii (na Přírodovědné fakultě). Nejlepší strojírenství v Česku je vyučováno na Fakultě strojní ČVUT, kde na Fakultě architektury najdeme i nejlepší architekturu. Nejlepší sociologie je vyučována na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kde najdeme i nejlepší výuku psychologie.

Nejlepší univerzity na světě

Stanford university

Foto: Studenta

Stanford university je jednou z nejuznávanějších světových univerzit. Leží v Silicon Valley v Kalifornii a založena byla v roce 1891. V současné době tu studuje asi 20 tisíc studentů, přičemž školné na této soukromé univerzitě vyjde na necelých 60 tisíc dolarů. Stanford má sedm tradičních fakult a mezi nejvýznamnější vyučované obory patří hlavně IT, inženýrství, obecná biologie a biologie člověka a multidisciplinární obor science, techologie and society. Mnohé významné počítačové firmy, například i Google, vyrostly právě na Stanfordu a seznam významných absolventů je velmi dlouhý a čítá mimo jiné 58 laureátů Nobelovy ceny, 30 žijících bilionářů a 17 astronautů.

California Institute of Technology

Foto: Studenta

California Institute of Technology, známý spíše pod zkratkou Caltech, je stejně jako Stanford soukromou výzkumnou univerzitou a leží v kalifornské Pasadeně. Už samotný název napovídá, že se jedná o instituci zaměřenou na přírodní vědy, jejich aplikaci a inženýrství. Studují zde necelé dva tisíce studentů a školné činí přes 55 tisíc dolarů. Absolventi dohromady drží 33 Nobelových cen a začala se zde psát historie firem jako Intel nebo Compaq. Možná že jste se i vy sami ponořili do útrob Caltech alespoň virtuálně v Teorii velkého třesku.

Massachusetts Institute of Technology

Foto: Studenta

Tradičním rivalem California Institute of Technology na technickém poli je MIT, tedy Massachusetts Institute of Technology, ležící ve městě Cambridge. Kromě fyziky a inženýrství zde můžeme najít také výuku biologie, ekonomie nebo lingvistiky. Je to jedna z univerzit s nejmenší šancí na přijetí na světě a studuje zde 11 tisíc studentů za přibližně 57 tisíc dolarů. 24 absolventů MIT obdrželo Nobelovu cenu a mnoho z nich stojí v čele předních světových firem či univerzit.

Harvard University

Foto: Studenta

Harvard leží stejně jako MIT v Cambridgi v Massachusetts. Založen byl roku 1636 a to jej činí nejstarší univerzitou v USA. Harvard má deset fakult, jeden vzdělávací institut a také například největší akademickou knihovnu ve Spojených státech. Osm amerických prezidentů vystudovalo právě Harvard, který je zároveň alma mater více než šedesáti žijících bilionářů. Nyní zde studuje přes 25 tisíc studentů za 57 tisíc dolarů. Harvard je nejbohatší univerzitou na světě a má vlastní nejen banky a policii, ale například i popeláře.

University of Oxford

Foto: Studenta

Oxford byl založen roku 1096 a je jednou z nejstarších univerzit na světě. Sídlí v anglickém Oxfordu, studuje zde více než 20 tisíc studentů a školné na této univerzitě se liší v závislosti na oboru. Oxford vystudovalo 47 majitelů Nobelovy ceny a celkem 26 britských premiérů. Ze seznamu významných jmen spojených s Oxfordem můžeme jmenovat například Stephena Hawkinga (který studoval i na Cambridgi), Oscara Wilda, Jane Austenovou nebo J. R. R. Tolkiena.

University of Cambridge

Foto: Studenta

Cambridge je po Oxfordu druhou nejstarší univerzitou v anglicky mluvící části světa a jeho odvěkým rivalem. Pro Cambridge a Oxford se vžil název Oxbridge, přičemž v současné době je možné podat si přihlášku pouze na jednu z těchto dvou univerzit. Univerzita je známá svými vědci a matematiky, mezi které patří například Isaac Newton, Stephen Hawking či Charles Darwin.

Text: Bára Ochozková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější