Otázka: Existuje nějaký souborový formát, do kterého můžu dokument uložit a který mi zaručí, že ať ho tisknu z jakéhokoli počítače a na jakékoli tiskárně, bude vypadat vždycky stejně a jako původní dokument (v původním formátu)?
Odpověď: Při určité míře zjednodušení lze odpovědět ano, a tento souborový formát je PDF/X nebo PDF/A. Formát PDF je asi všeobecně známý, PDF/X a PDF/A jsou jakési jeho speciální podtypy, které musejí splňovat určité parametry a díky nim splnit určitý předem daný účel (pokud bychom chtěli použít přirovnání třeba k foťákům, odpovídal by obecný formát PDF běžnému typu a formáty PDF/X nebo PDF/A třeba foťáku podvodnímu, který musí mít speciální parametry, aby splnil daný účel).
Písmeno X, resp. A v označení formátů značí eXchange („výměna“), resp. Archivation („archivace“). PDF/X soubory jsou určené ke spolehlivé výměně souborů mezi zadavatelem tisku a poskytovatelem tiskových služeb; PDF/A soubory jsou zase určené k dlouhodobé archivaci a musí být možné je spolehlivě zobrazit i za mnoho desítek let. Oba formáty dobře poslouží výše vytčenému cíli.
Do formátu PDF/X lze soubory ukládat především z profesionálních grafických aplikací (existuje přitom několik typů PDF/X souborů), do formátu PDF/A zase nabízí uložení většina běžných kancelářských aplikací. Zkuste hledat možnosti nastavení ukládání/exportu do PDF a volbu pro PDF/X nebo PDF/A.
Použití souboru PDF zajistí zachování rozvržení objektů (text, obrázky) na stránce, použití podtypů PDF/X nebo PDF/A mj. zajistí vložení písem do souboru (chybějící písma, to je jedna z nejčastějších příčin, proč nelze donesený soubor vytisknout). Složitější otázkou je tisk barevných dokumentů a dosažení shody mezi zobrazením na monitoru a výtiskem; to PDF/A ani PDF/X samy o sobě nezajistí. PDF/X formát má předpoklady k tomu, shodu umožnit, ale nezávisí to jen na souborovém formátu – roli hraje na jedné straně i vhodná příprava dokumentu a na druhé straně vhodné zpracování na straně poskytovatele tiskových služeb. Zájemce o proniknutí do problematiky čeká rozsáhlé studium odborné literatury…
Tip Studenty: Ve Wordu najdete pod volbou „Uložit jako“ nebo „Save As“ možnost zvolit formát, ve kterém dokument ukládáte. V novějších verzích programu je přímo PDF. Pokud ho tam nemáte, můžete využít nějaký freeware konverter, například Print2PDF či on-line službu PDF Converter.
A co trápí při tisknutí vás? Vyplňte dotazník na www.studenta.cz/tisk a napište nám to. V příštích číslech Studenty budeme odpovídat na vaše dotazy!
Otázka: Stává se mi, že barvy obrázků a grafů vypadají na papíře jinak, než jak je vidím na monitoru. Dá se tomu nějak předejít?
Odpověď: Ano, dá, ale není to vůbec snadné. A pro běžného uživatele, který není profesionál v předtiskové přípravě, je to dost možná neřešitelná situace. Není jednoduché dosáhnout shody ani v reprodukci barev na dvou různých monitorech. Ani všechny tiskárny samy o sobě netisknou stejně barevně a vzhled barev na výtisku se může – víc nebo míň, to už záleží na konkrétních barvách v souboru – lišit od barev zobrazených na monitoru. Aby k tomu nedocházelo, je nutné provést určitá opatření, kterým se souhrnně říká správa (nebo řízení) barev; dělá se to pomocí speciálního softwarového i hardwarového vybavení (ceny takového vybavení bývají i v řádu stovek tisíc korun) a s použitím příslušných odborných znalostí.
Obecně platí, že některé barvy, které lze zobrazit na monitoru, nelze klasickým čtyřbarvotiskem, tedy pomocí tiskových barev CMYK – azurové, purpurové, žluté a černé, reprodukovat (dnes ale existují i víceinkoustové tiskárny, které mají navíc třeba oranžový nebo jasně zelený inkoust); je to důsledek principiálního rozdílu ve využití světla a v mísení barev při zobrazení na monitoru, který barvy míchá sčítáním tří vyzařovaných barevných světel (RGB), a při tisku, kde se používají barviva (CMYK) fungující vlastně jako barevné filtry, které ochuzují spektrum dopadajícího světla (odečítají určité jeho barevné složky) a dávají výslednou barvu světlu od výtisku odraženému, které nakonec pozorovatel vnímá.
Aby odchylka při přechodu od barev na monitoru k barvám na výtisku byla co nejmenší (a uživatel z posunu barevnosti neměl takový šok), bylo by nutné používat jen barvy, které lze tiskem reprodukovat (a to jsou obecně barvy nikoli moc „zářivé“ a „jasné“). V praxi to nejjednodušeji zajistíme definováním barev v barvovém modelu CMYK, což ale umožňují jen profesionální grafické programy, nikoli standardní kancelářské aplikace (výjimkou je program MS Office Publisher, který podporuje i model CMYK). Některé prohlížeče PDF souborů umějí zobrazit náhled barev po převodu do některého určeného prostoru CMYK (ano, CMYK není jeden – dalo by se říct, že každá tiskárna má svůj barevný prostor CMYK, a i to je zjednodušení).
Problematika reprodukce barev je skutečně velmi složitá (a taky nákladná) po teoretické i praktické stránce (v tomto textu jsme některé věci hodně zjednodušili). Nad reprodukcí barev je důležité mít kontrolu a být schopný předpovědět výsledek; absolutní měřitelná shoda barev digitální předlohy a jejího výtisku je v řadě případů zásadní, jindy je ale mnohem důležitější třeba zachování správných relativních vztahů mezi barvami, dostatečná reprodukce detailů, kontrast, plynulost přechodů – jde tedy víc o optimální reprodukci obrazu než jen o přesnost barev. A tady jsou potřeba především ti správní lidé, zkušení profesionálové, kteří dokážou grafiku správně připravit a znají možnosti a meze tiskového výstupu.
Tip Studenty: Vzhled na monitoru a na výtisku odborníci doporučují neporovnávat. Může se to zdát jako vtip, ale pro neprofesionála to bývá jediná cesta k tomu, jak se nezbláznit.
Jak čeští studenti tisknou
600 Kč – průměrná částka, kterou student utratí za rok za tisk a kopírování v copyshopech
(studenti architektury utratí až 2 000 Kč/rok)
Co studenti tisknou?
Černobílé A4 (černobíle tisknou 15x více než barevně)
Kde tisknou?
50 % ve škole
33 % v copyshopech
17 % v práci nebo doma
Podle čeho studenti vybírají copyshop?
rychlost - blízká lokalita copyshopu (50 %)
nižší cena
kvalita
lokalita
dobrý servis
spolehlivost
bezproblémové zpracování tiskových dat
Co studenty v copyshopech nejvíc irituje?
čekání ve frontě
placení za zpracování správně připraveného souboru
problémy s tiskem z připraveného souboru