Janja Prokić: Věci, které dělám, jsou hodně osobní

Janja Prokić: Věci, které dělám, jsou hodně osobní

Vyrábíte si doma šperky a nevíte, zda to můžete někam dotáhnout? Přečtěte si rozhovor s Janjou Prokić, úspěšnou šperkařkou, která vystavuje po celém světě.

Jak ses vůbec dostala ke šperkařině?

V pubertě jsem s kámoškou začala spíš ze srandy a pro sebe tvořit bižu z moduritu a korálků. Pak se to nějak chytlo, a tak jsme si vymyslely jméno a pár let to dělaly... Já potom chtěla změnu a začala jsem vyrábět brože realistických ptačích hlav. Pak jsem si udělala šperkařský kurz, kde jsem se naučila nové techniky, a tak nějak jsem se tomu začala věnovat naplno.

Tvé šperky jsou hodně neotřelé, také často pracuješ se zvířecími motivy. Čím se při své tvorbě inspiruješ? Je to právě ta příroda, zvířecí říše?

Určitě přírodou, která mě fascinuje, ale také významem zvířat a květů v různých kulturách a náboženstvích. Je pro mě důležité, aby šperk nesl i nějakou informaci, a ne aby jen zdobil.

Janja
Janja Foto: Studenta

Janja – kdo jsem?

  • Narodila jsem se 1. dubna 1984 v Bělehradě, ale od roku 1993 žiju v Praze.
  • Studovala jsem AVU v ateliéru Vladimíra Skrepla, VŠUP u Kurta Gebauera a teď jsem diplomovala v ateliéru K.O.V. Evy Eisler. Šperkům se věnuji už tři roky. Mimo Prahu jsem vystavovala třeba v New Yorku, Miláně nebo Pekingu.
  • V roce 2011 jsem vystavovala na Designbloku i na Czech Grand Design, na obou jsem byla nominována na cenu za šperk. V roce 2012 jsem dostala Talent Card na Designblok'12, kde jsem byla nominována na cenu za šperk znova. Na Czech Grand Design 2012 jsem byla mezi finalisty a skončila na 2. místě za kolekci Flowers a Superpowers. Tento rok jsem za svou kolekci vyhrála cenu Designblok Premier Fashion Week.
  • Moji novou kolekci si budete moct prohlédnout na letošním Designbloku v Kafkově domě na začátku října.
  • Šperk pro mě není jen vizuální záležitost – musí mít hlubší význam. Nejradši dělám zakázky pro konkrétní lidi. Dojímá mě třeba, když si ode mě někdo nechá udělat snubní prsteny a nosí je pak celý život!

Máš nějakou srdeční záležitost? Šperk, který jsi vytvořila, ale nikdy bys ho nechtěla prodat?

V každé kolekci mám svého favorita, o kterém si myslím, že si ho chci nechat, ale většinou vznikem nové kolekce se ten pocit přehodí na jiný kousek. Ale mám jednu stálici - prsten z kolekce LURE, což je první věc, kterou jsem kdy vyrobila ze stříbra.

Vzhledem k tomu, že doplňky které tvoříš, jsou velmi originální, nejsou asi pro všechny. Jak vypadá tvá „typická zákaznice“?

Typickou zákaznici právě že vůbec nemám -  a jsem za to opravdu ráda :)

Kde mohou lidi koupit tvoje výrobky?

Buď mě zákazníci můžou kontaktovat přímo přes mé webovky, anebo kouknout do galerií jako Debut gallery, Prague Art and Design nebo Artěl.

Nabízíš svoje šperky i v zahraničí?

Někteří ptáci jsou v Hong Kongu, měli jsme prodejní výstavu v New Yorku v Museum of Arts and Design a teď mám rozjednaných pár jiných věcí… Ale než se to potvrdí, tak to radši nechci rozebírat.

Foto: Studenta

Na svých stránkách prezentuješ ale i jiné formy umění než jenom šperkařství - tvoříš třeba i koláže. Čemu dalšímu se ještě věnuješ?

Studovala jsem nejdřív malbu u Vladimíra Skrepla na AVU, pak jsem přestoupila do sochařského ateliéru Kurta Gebauera na VŠUP a až poslední rok skončila v atelieru K.O.V. Evy Eisler, kde jsem diplomovala. Volné umění je pro mě velmi důležité a hodně mě ovlivňuje. Skoro veškerý svůj čas ale věnuji šperku a tohle je spíš osobní záležitostí. Jsou to takové moje deníky. Ale určitě se promítají i do nových kolekcí. Věci, které dělám, jsou hodně osobní.

Jsou i tato nešperkařská díla k dostání?

Jsou, ale spíš si je berou lidi, pro které to také něco znamená než ti, kdo sbírají současné umění :)

Můžeš nám prozradit, jaké máš plány do budoucna? Můžeme se těšit na nějakou zajímavou spolupráci či novou kolekci?

Pravě pracuji na rozšíření nové kolekce „Le Grand Jeu“, kterou představím na Designbloku v Kafkově domě. Mimo to s mojí velmi blízkou kamarádkou a vynikající šperkařkou a designérkou rekonstruujeme ateliér a show room - takže jsme hodně natěšené! :)

Text: Mariana Kopecká

Foto: Z archivu Jany Prokić

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější