Jen kapka krve a pár minut času: Zkusili jsme zápis do registru dárců dřeně

Jen kapka krve a pár minut času: Zkusili jsme zápis do registru dárců dřeně

V posledních měsících se ve Studentě věnujeme problematice dárcovství kostní dřeně. Okolo vstupu do registru panuje mnoho nejasností, chtěli jsme si proto zápis do Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD) vyzkoušet na vlastní kůži. Do registru se rozhodla vstoupit šéfredaktorka Míša Raková. Vypravili jsme se s ní do Vojenské nemocnice v Praze, abychom vám zprostředkovali, jak takový zápis probíhá. 

"O vstupu do registru jsem začala přemýšlet už v době, kdy jsem se s onemocněním leukémií setkala osobně ve svém blízkém okolí. Poslední semestr se tématu navíc věnujeme ve Studentě ve spolupráci s ČNRDD velmi intenzivně, což ještě podpořilo moje rozhodnutí,“ popisuje svoje důvody Míša.

Nejprve vyplnila přihlášku na webu a obratem dostala potvrzující e-mail s termíny, kdy je možné přijít k registraci. Pár dní na to už jsme stáli před pražským dárcovským centrem na Oddělení hematologie, biochemie a krevní transfúze Ústřední vojenské nemocnice Střešovice. V moderní budově jsme se rychle zorientovali a bez problémů našli příslušné dveře.

Sestřičce na recepci stačilo říct, za jakým účelem jsme přišli, usadila nás a přinesla dva krátké formuláře, které je třeba pro vstup do registru vyplnit. Těmi jsou informovaný souhlas pacienta a zdravotní dotazník. Po jejich vyplnění následovala krátká konzultace s lékařkou, která jen prošla zdravotní dotazník a dala možnost vyptat se jakékoliv nejasnosti. Poté Míša dokumenty společně s občankou a průkazkou pojišťovny předala sestřičce a chvíli počkala, než ji zavolali na odběr. Sestřička nabrala během pár vteřin jednu malou zkumavku krve z žíly na paži, jako by odebírala krev na sedimentaci, a mohli jsme vyrazit domů.

Zápis do registru odběrem pár mililitrů krve končí. Jediné, co si dárce musí hlídat, je udržování aktuálních kontaktních informací, aby byl v případě, že by ho vybrali, rychle dostupný. K dalším vyšetřením a případnému odběru kostní dřeně by došlo, až pokud by Míša byla vybrána jako vhodný dárce pro konkrétního pacienta.

„Mít možnost svým příkladem ovlivnit rozhodnutí byť jen jediného z desítek tisíc našich čtenářů určitě stálo za to. A nakonec o nic nešlo, celý proces trval jen pár minut a jeho nejtěžší část byla dojet přes letní rozkopanou Prahu do Střešovic," dodává s úsměvem.

Chcete do registru vstoupit i vy? Najděte si nejbližší registrační místo a jděte do toho!

Text: Lola Kajtmanová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější