Johny Machette: Studium je pro mě plán B, kdyby to, co dělám, nevyšlo

Johny Machette: Studium je pro mě plán B, kdyby to, co dělám, nevyšlo

Johny Machette je rapper, jeden z nejznámějších českých youtuberů, ale taky student. Letos mu bude čtyřiadvacet a jeho kanál na YouTube sleduje přes 152 tisíc lidí.

 • Co je pro tebe v životě vůbec nejdůležitější?

Živit se tím, co mě baví! Neztrácet svůj čas s něčím, co mě akorát bere energii a z čeho nemám radost. Říkám si, že jediná věc, co mi nikdo nikdy nevrátí, je můj čas. Je to to nejcennější, co mám, a nechci ho promarnit blbostmi.

 • Co považuješ za svůj dosud největší životní úspěch?

Že něco, co byl ze začátku pouze koníček a teenage zábava, se přeměnilo v něco, co mi plní moje dětský sny! Podíval jsem se do LA, NY, oslavil 21. narozeniny ve Vegas a tohle bylo před deseti lety nereálné. I když jsem si kupoval první iPhone za vlastní peníze, tak jsem to považoval za úspěch. Říká se, že peníze nejsou všechno, ale rozhodně je s nimi život lehčí. Takže můj životní úspěch je, že si plním svoje sny.

 • A co naopak za neúspěch?

Moje angličtina! Můj největší nepřítel a moje slabá stránka. Já a angličtina nejsme kamarádi - i když bychom měli. Hrozně mě to brzdí a otravuje. Vzhledem k tomu, co dělám, tak by se hodilo umět se dorozumět, ale bohužel... Takže plánuju přeměnit svoji slabou stránku na silnou stránku. Jde i o to, že jsem se potkal se spoustou zajímavých lidí - ať už šlo o umělce (Tom Odell, Macklemore) nebo lidi z business prostředí (ředitel NASA, zakladatel BitCoinu) atd. Můj životní neúspěch je v tom, že jsem těchto příležitostí mohl daleko lépe využít, kdybych uměl anglicky.

 • Jaký máš recept na to, když tě ostatní kritizují?

Pokud jde o konstruktivní kritiku, tak si z ní snažím něco vzít. Poučit se a být lepší. Pokud jde jen o urážky, tak se směju. Ignoruju to a občas, když se hodně nudím a chci se pobavit, tak jdu na YouTube a čtu si komentáře. Hrozně mě baví, jak je každý ve všem lepší než já a všemu líp rozumí.

 • Už jsi našel/a svůj životní cíl? Jestli ano, co to je?

Životní cíl ne, ale mám ještě jeden nesplněný sen. Chtěl bych si pořídit dům v LA. Lítat tam na tři čtyři měsíce v roce za odpočinkem, nabrat sílu, kreativní nápady a vracím se zpátky do Čech za prací. Až se to stane, tak doufám, že už budu mít fungující firmu, u které budu jenom kontrolovat, zda CEO dodržuje plán, který jsme si určili. Vlastně mi je jedno, jestli zrovna z terasy svého bytu v LA nebo z houpací sítě na Maledivách, kde zrovna budu s moji ženou a dětma. :D

 • Pamatuješ si nějaký moment, který ti změnil život?

Vydání písničky Se zbláznim. Tenkrát mi to dalo impuls k tomu, věnovat se hudbě naplno, a pak už to šlo jedno s druhým. Je hrozně vtipné, že díky hudbě jsem se dostal až k něčemu jako je pomáhání s realizací reklamních projektů pro různé firmy. Těžko bych dnes mohl přednášet o Snapchatu nebo o tom, jak budovat značku, kdybych tenkrát nezačal s hudbou a neprošel si v podstatě tím vším. Hrozně mě fascinuje, že je jedno kde a jak člověk začne, protože nikdy neví, čím to může skončit.

 • Co pro tebe znamená odpočívat?

Poznávat nová místa. Nemusí to nutně znamenat, že se celý den válím v posteli.. to totiž dělám běžně. :D Spíš vycestovat mimo ČR, poznat jinou kulturu a klidně být celý den na nohách. A díky změně prostředí umím dokonale vypnout, a tak nabrat síly.

 • Co pro tebe znamená studium?

Plán B. Záchrana, kdyby to, co dělám, nevyšlo. Do nedávna jsem si myslel, že studovat je k ničemu, ale pak mi něco došlo... Je super, když studuješ něco, co tě baví, když máš krásný známky a všichni tě chválí za tvůj prospěch, ale ani tohle všechno nerozhoduje o tom, jestli budeš v životě úspěšný. Kolikrát nejde ani o to, jak dobrý seš, ale koho právě v "nové třídě" poznáš a s jakým nápadem přijdete. VoŠka je doopravdy nejlepší část mého života, tak jako to ostatní říkají o VŠ. A to hlavně proto, že jsem na této škole poznal spolužačku, s kterou realizujeme spoustu business projektů, které mi dneska platí moje dětské sny. Nic z toho by nebylo, kdybych na školu nešel, takže to možná znamená i možnost poznat zajímavé lidi, které vám nějakým způsobem můžou pomoc změnit váš život.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

 • Čím se zaručeně dostaneš ze špatné nálady?

Jídlo, hudba, kamarádi. Nejlepší je tuhle trojici spojit a špatná nálada je okamžitě pryč.

 • Který člověk zatím ve tvém životě sehrál největší roli a proč?

Rozhodně mamka. Za to, jak mě vychovala, za to, že mě naučila, jak si mám vážit peněz a celkově věcí, protože ne vždycky se člověk musí mít dobře. Hlavně asi ta výchova je věc který si nejvíc vážím, protože pro slušný lidi se vždycky najdou otevřené dveře. :)

 • Co tě v poslední době nejvíc naštvalo?

Zjistil jsem, že fenomén youtuberů se začíná pěkně zneužívat. Hrozně mě vytočilo, když jsem zjistil, že je někdo schopný lhát malým dětem jenom proto, aby si vydělal 1500! Lidi asi ztrácej soudnost nebo slušný vychování... Doopravdy někdo potřebuje těch pár stovek, že musí vytvářet klamnou reklamu? To mě fakt naštvalo! Očividně chybí slušný vychování ze strany rodičů, protože jinak by si to snad normální člověk nemohl dovolit!

 • Co tě v poslední době nejvíc potěšilo?

Já ani nevím.. Kamarádi mi dělají radost neustále a to třeba i úplnými maličkostmi. Takže asi není nic, co by mě fakt neuvěřitelně potěšilo. Myslím, že jsem poslední dobou šťastný tak nějak celkově.

 • Umění – jakými třemi slovy bys ho popsal?

Každý chápe jinak.

 • Jaký byl tvůj dosavadní životní sportovní výkon?

Teď si nějak nevybavuju žádný zásadní sportovní výkon. Od mala jsem sportoval, takže jsem se nějakým způsobem hýbal, ale maraton jsem třeba ještě uběhnout nezkoušel.. Třeba časem. V současné době navštěvuju 4x týdně posilovnu, protože se snažím přibrat, abych nevypadal jak kůl v plotě. Takže třeba to, že už to 2 měsíce držím. Vždy jsem měl s docházkou do posilovny problémy a po chvíli mě to omrzelo.

 • Co už bys nikdy v životě nechtěl/a zažít?

Návštěvu zubaře. Může to znít fakt hrozně bizarně, ale kéž bych už nikdy nemusel k zubaři a měl krásný a bílý úsměv jak z reklamy na zubní pastu. :D

 • Co bys naopak chtěl/a zažít znovu, ale víš, že už to nikdy nepůjde?

Nevěřím tomu, že by něco už nikdy nešlo. :) Přemýšlím nad věcmi, co udělali radost mně nebo někomu, koho mám rád a myslím, že vždycky člověk najde způsob, jak toho momentu docílit.

 • Pamatuješ sis na chvíli, kdy sis uvědomil/a, že už víš, co chceš v životě dělat?

Já stále nevím, co přesně chci dělat, takže třeba až za pár let dostanu tuto otázku, odpovím líp. :D

 • Kdyby ses neživil/a tím, čím se živíš teď, co bys dělal/a?

To nevím a radši na to ani myslet nechci. Jsem nesmírně vděčný za to, že můžu dělat, co dělám!

 • Máš rád/a na cestách i v životě plán nebo radši jedeš bez něj?

Vždycky mám radši plán! Teda.. Vždycky jsem rád, když mám někoho, kdo mi s tím plánováním pomáhá. :D

 • Komu a jaké bys dal/a vyznamenání, kdyby sis ho mohl/a úplně vymyslet?

Vyznamenání za nejlepšího životního parťaka a dával bych to svým kámošům za to, že trpí moje nálady a zvládají poslouchat moje fórky, který doopravdy nejsou vtipný, a to i když se moc snažím!

 • Co nejradši sdílíš se světem?

Svůj život! Byl bych totiž rád, kdyby si někdy někdo řekl: když si někdo úplně obyčejný jako Jonáš může plnit svoje sny, proč bych nemohl i já? A třeba ho to namotivuje k tomu, aby zatnul zuby a šel si za tím, co považuje za to nejlepší pro jeho život.

 • Co si naopak necháváš jen sám/sama pro sebe?

Soukromé věci ze svého života. Co ze svého života s lidmi nesdílím, jsou osobní věci... Na to si dávám velký pozor.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější