"Jsme vděční studentům, kteří organizují nábory dárců"

"Jsme vděční studentům, kteří organizují nábory dárců"

V září tohoto roku Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) dosáhl počtu 50 000 registrovaných potenciálních dárců. Za dobu existence registru darovalo krvetvorné buňky potřebnému pacientovi už 526 dárců, z toho 361 odběrů bylo pro pacienty z České republiky. Podle vedoucí Koordinačního centra ČNRDD, lékařky MUDr. Jany Navrátilové, mají velký podíl na rozšiřování registru právě studenti.

Jaké nemoci se pomocí transplantace kostní dřeně léčí?

Určitě nejznámější jsou leukémie. Transplantací se léčí i jiné závažné zhoubné hematologické nemoci, například některé formy maligních lymfomů. Prostřednictvím transplantace se léčí i nezhoubné choroby jako třeba těžký útlum krvetvorby, snížená obranyschopnost nebo některá metabolická onemocnění.

Lze tyto nemoci léčit i nějakým jiným způsobem než transplantací?

Ve chvíli, kdy je nemocný indikován k transplantaci, je to nejlepší způsob, jak ho léčit. Samozřejmě existují i další způsoby léčby, ale transplantace je vždy optimální.

Jakým směrem postupuje výzkum způsobů léčby hematologických onemocnění?

Jsou určité typy nemocí, které se dříve léčily výhradně transplantací a dnes už na ně existují léky schopné se efektu transplantace vyrovnat. Je to třeba u chronické myeloidní leukémie.

Existuje na straně pacienta nějaké omezení pro transplantaci kostní dřeně?

Určitě. Pacient se nejprve podrobí předtransplantačnímu vyšetření, kde se vyšetří jeho srdce, plíce a celkový zdravotní stav. Transplantace je velice zatěžující proces, není to vůbec snadná léčba. Je nutné předpokládat, že nemocný proces transplantace zvládne.

Co se děje, pokud tělo pacienta odmítne transplantovanou kostní dřeň?

Pokud se tak stane, je nutné samozřejmě uvažovat o retransplantaci. V takovém případě by nemocný dostal znovu krvetvorné buňky.

Foto: Studenta

Vstupuje do registru mnoho dárců z řad studentů vysokých škol?

Samozřejmě! Některé univerzity dokonce pořádají nábory do registru. Máme výbornou zkušenost se Západočeskou univerzitou v Plzni. Každý rok organizují akci „Univerzitní upír“, který se nejdřív týkal jen dárcovství krve, ale v posledních letech je zaměřen také na dárcovství krvetvorných buněk. V říjnu budeme na Západočeské univerzitě opět dělat hromadný nábor. Ale existují pochopitelně i jiné vysoké školy, které organizují podobné nábory, a jsme za to velice vděční.

Když je někdo vybraný jako vhodný dárce kostní dřeně, na co se vás nejčastěji ptá?

Nejčastější otázka je naprosto pochopitelná: Bolí to? My ho ubezpečujeme, že ta bolest opravdu není nijak významná. Ostatně to se týká jen případů, kdy se odebírá dřeň z pánevní kosti v celkové narkóze. Místo zákroku může začít bolet, když se dárce probudí. Ale jak naši dárci žoviálně říkají, je to jako kdyby je někdo nakopnul. Nicméně druhý den odjíždějí domů, veřejnou dopravou třeba z Plzně do Ostravy a přečkají to naprosto bez problémů. Z toho je vidět, že se vážně není čeho bát.

Všechny podstatné informace o dárcovství kostní dřeně najdete ZDE

Text: Lola Kajtmanová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější